Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Joanna

Nadbużańskie Podlasie

2018-05-05 - 2018-05-06
2018-05-10 12:37:51
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 72465 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Mielnik > Drohiczyn > Korczew > Kopalnia Kredy > Góra Uszeście > Kościół Przemienienia Pańskiego w Mielniku > Góra Zamkowa w Mielniku > Ruiny kościoła zamkowego Świętej Trójcy > Cerkiew Narodzenia Bogarodzicy w Mielniku > Wieża widokowa w Mielniku > Obelisk Unii Mielnickiej > Muzeum Regionalne > Góra Zamkowa w Drohiczynie > Muzeum Diecezjalne > Kościół Wniebowzięcia NMP w Drohiczynie > Cerkiew w Drohiczynie > Katedra w Drohiczynie > Kościół Wszystkich Świętych w Drohiczynie > Przeprawa promowa Drohiczyn-Bużyska > Pałac w Korczewie > Leśna Podlaska > Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej

Całkiem niedawno kupiłam mapę (tradycyjną papierową, gdyby ktoś miał wątpliwości) i z niej zapożyczyłam tytuł tej wycieczki. Splot różnych okoliczności spowodował, że mapa przydała się szybciej niż się spodziewałam.W sobotę rano jedziemy do Mielnika malowniczo położonego nad Bugiem. Zaczynamy wycieczkę od jednego z głównych punktów planu - odkrywkowej kopalni kredy. Specjalnie przygotowany taras pozwala dobrze obejrzeć kredowe wyrobisko, które nadal jest czynne. Niewiele dalej jest Góra Uszeście, na której utworzono rezerwat w celu ochrony roślinności kserotermicznej. Na szczycie są tablice z opisem roślin, które można tu spotkać. Góra Uszeście jest najwyższym wzniesieniem na Wysoczyźnie Drohickiej. Rozciąga się z niej piękny widok na panoramę Mielnika. Kopalnię kredy też widać, ale częściowo zasłoniętą drzewami.

odkrywkowa kopalnia kredy w Mielniku
odkrywkowa kopalnia kredy w Mielniku

Mijając po drodze kościół parafialny Przemienienia Pańskiego przenosimy się na drugie mielnickie wzniesienie - Górę Zamkową. W średniowieczu podobno stał tu zamek. Teraz u podnóża można zobaczyć ruiny zamkowego kościoła Świętej Trójcy i budynek dawnej plebanii. Z Góry Zamkowej podziwiamy kolejne widoki, tym razem z Bugiem i kwitnącym bzem w roli głównej. Pomiędzy drzewami wystaje charakterystyczna kopułka cerkwi Narodzenia Bogarodzicy. Do cerkwi podchodzimy kilka chwil później.

Zanim pożegnamy Mielnik, zatrzymujemy się przy wieży widokowej położonej na obrzeżach. Wchodzimy na wieżę i obejmujemy wzrokiem Ziemię Mielnicką skąpaną w majowym słońcu i zieleni. Ostatnią niespodziewaną atrakcją Mielnika jest pasące się w pobliżu wieży stadko alpak.

taras widokowy na kopalnię kredy


Dalej jedziemy drogą biegnącą miejscami nad samym brzegiem Bugu, aż docieramy do Drohiczyna - historycznej stolicy Podlasia. Zwiedzanie zaczynamy od Muzeum Regionalnego. W dwóch budynkach zorganizowano wystawę starych motocykli i muzeum kajakarstwa. Na terenie przylegającym do Muzeum jest Park Historyczno-Kulturowy. Stoją tu tablice opowiadające o Drohiczynie, jego historii, czasach świetności i latach trudnych, legendach związanych z miastem i jedynej w dziejach Drohiczyna koronacji Daniela Romanowicza.

Potem udajemy się nad Bug i wchodzimy na Górę Zamkową. To wzniesienie jest wizytówką Drohiczyna, a ze szczytu rozciąga się charakterystyczny widok na zakole Bugu. Zjadamy obiad w karczmie Stara Baśń położonej nad rzeką u stóp Góry Zamkowej. Tanio nie jest, ale smacznie i z jakim wspaniałym widokiem.Następnym punktem na naszej trasie jest Muzeum Diecezjalne. W jego zbiorach znajduje się m.in. monstrancja obozowa wykonana z elementów zestrzelonego samolotu, bogata kolekcja ornatów uszytych z pasów kontuszowych i inne cenne eksponaty. Jest też sala papieska zawierająca pamiątki związane z wizytą Jana Pawła II w Drohiczynie.

Spacerujemy jeszcze trochę po miasteczku i oglądajmy w sumie trzy kościoły i cerkiew. Planując wyjazd nie miałam pewności czy kursuje prom na trasie Drohiczyn - Bużyska. Na miejscu okazuje się, że kursuje, więc przez Bug przeprawiamy się promem skracając drogę i zyskując dodatkową atrakcję.

Góra Uszeście
Góra Uszeście

Będąc już po drugiej stronie rzeki zmierzamy do Korczewa. Pałac w Korczewie akurat przechodzi remont, więc nie możemy wejść i obejrzeć wnętrz. Za to podziwiamy budynek z zewnątrz i spacerujemy po rozległym parku pałacowym. Na noc jedziemy do znajomych do Białej Podlaskiej. Teraz mamy tam bliżej niż do domu i trzeba odebrać syna, który spędzał majówkę u kolegi.

W niedzielę jedziemy na Mszę Św. do kościoła w Leśnej Podlaskiej. Wybór nie jest przypadkowy, bo to znane w tej części Podlasia sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej. Zabytkową świątynią od wieków opiekują się ojcowie paulini. Odwiedzamy też znajdującą się obok kaplicę zjawień ze źródełkiem. Resztę dnia po prostu spędzamy w miłym towarzystwie, a wieczorem wracamy do domu.

widoki z Góry Uszeście

Nie brałam żadnego urlopu, żeby wydłużać sobie majówkę, więc to był krótki majowy weekend, ale za to bardzo intensywny.

kwiaty w Rezerwacie Góra Uszeście kościół Przemienienia Pańskiego w Mielniku wnętrze kościoła Przemienienia Pańskiego w Mielniku obelisk upamiętniający Unię Mielnicką i nadanie praw miejskich u podnóża Góry Zamkowej w Mielniku dawna plebania przy ruinach kościoła w Mielniku ruiny kościoła Świętej Trójcy w Mielniku wejście na Górę Zamkową w Mielniku widok z Góry Zamkowej na cerkiew widok z Góry Zamkowej na Bug cerkiew Narodzenia Bogarodzicy w Mielniku krzyż przydrożny w podwójnej wersji to częsty widok w tych stronach wieża widokowa w Mielniku widok z wieży widokowej w stronę Mielnika pasące się alpaki Muzeum Regionalne w Drohiczynie Park Historyczno-Kulturowy w Drohiczynie Wystawa starych motocykli motor Wiktora Węgrzyna - twórcy Motocyklowych Rajdów Katyńskich Muzeum kajakarstwa Góra Zamkowa w Drohiczynie bunkier w pobliżu Góry Zamkowej w Drohiczynie wejście na Górę Zamkową w Drohiczynie obelisk na szczycie Góry Zamkowej w Drohiczynie widoki z Góry Zamkowej w Drohiczynie widok z karczmy - dodatek do obiadu kościół Wniebowzięcia NMP w Drohiczynie wnętrze kościoła Wniebowzięcia NMP w Drohiczynie kaplica boczna w kościele Wniebowzięcia NMP w Drohiczynie Muzeum Diecezjalne w Drohiczynie monstrancja obozowa ornaty z pasów kontuszowych dawnej szlachty ornaty haftowane sala papieska cerkiew św. Mikołaja w Drohiczynie cerkiew św. Mikołaja w Drohiczynie pomnik na rynku w Drohiczynie katedra Trójcy Przenajświętszej w Drohiczynie katedra w Drohiczynie wnętrze katedry w Drohiczynie wnętrze katedry w Drohiczynie kościół Wszystkich Świętych w Drohiczynie wnętrze kościoła Wszystkich Świętych w Drohiczynie przeprawa promowa Drohiczyn-Bużyska widok Drohiczyna z promu prom płynący w stronę Drohiczyna fontanna na skwerku w Korczewie studnia św. Jana Nepomucena w Korczewie brama wjazdowa do pałacu w Korczewie kordegarda przy bramie wjazdowej do pałacu w Korczewie pałac w Korczewie park pałacowy w Korczewie menhir w parku pałacowym w Korczewie kościół św. Piotra i Pawła w Leśnej Podlaskiej - sanktuarium MB Leśniańskiej kościół św. Piotra i Pawła w Leśnej Podlaskiej wnętrze kościoła w Leśnej Podlaskiej wnętrze kaplicy zjawienia z cudownym źródełkiem w Leśnej Podlaskiej
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 72465 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Anja Krajtroter 15945 kilometrów
2018-09-14 10:16:43

Pisałeś o lubelskim więc polecam lekturę https://www.tasteaway.pl/2018/08/17/lublin-21-rzeczy-ktore-musisz-zrobic-by-sie-zakochac/

[cytuj autor='tomtur'] Ja byłem dawno temu i z chęcią żonie Twe strony pokażę. Mamy w planie lubelskie ale można o parę dni wydłużyć i Podlasie też zobaczyć.[/cytuj]

 

Avatar użytkownika
tomtur Uzależniony od podróży 1722 kilometrów
2018-09-14 09:40:29

[cytuj autor='Joanna']Dziękuję za wpisy i zapraszam na Podlasie. Gór ani morza tu nie ma, ale za to rzek i lasów nikomu nie zabraknie.[/cytuj]

Ja byłem dawno temu i z chęcią żonie Twe strony pokażę. Mamy w planie lubelskie ale można o parę dni wydłużyć i Podlasie też zobaczyć.

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 72465 kilometrów
2018-05-14 13:05:15

Dziękuję za wpisy i zapraszam na Podlasie. Gór ani morza tu nie ma, ale za to rzek i lasów nikomu nie zabraknie.

Avatar użytkownika
allie Krajtroter 8580 kilometrów
2018-05-13 20:36:33

Fajna ta historia z mapą :) A wycieczka bardzo ciekawa, zwłaszcza, że tak jak piszący niżej, też nie byłam nigdy w okolicach. Ale zeszłoroczny pobyt w Supraślu rozbudził apetyt na Podlasie, więc może kiedyś i tam zajadę :)

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50945 kilometrów
2018-05-12 19:52:16

Ja, tak jak moi przedmówcy. Nigdy nie byłem w tamtych stronach naszego kraju, a jak widać warto.

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19183 kilometrów
2018-05-11 01:08:20

Ciekawe tereny, zwłaszcza że kompletnie mi nieznane,

i krajobrazy sielskie

Avatar użytkownika
Anja Krajtroter 15945 kilometrów
2018-05-10 18:58:32

Dla mnie to też zupełnie nieznana okolica. 

Co do zdjęcia profilowego wycieczki to kocham tą porę roku właśnie za bez ... no i konwalie:)

 Alpaki robią furorę.

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47169 kilometrów
2018-05-10 17:31:36

Bardzo ciekawa wycieczka.Region wogóle mi nie znany.Szkoda ,że tak dalego odemnie.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020