Jeziorka Duszatyńskie w Bieszczadach, Małgorzata Bednarczyk

Jeziorka Duszatyńskie w Bieszczadach

2009-03-28
2009-03-28 15:46:47
Avatar użytkownika
Małgorzata Bednarczyk Krajtroter 2996 kilometrów
Prawie 100 lat temu powstały Jeziorka Dusztyńskie – jedna z największych osobliwości bieszczadzkich, która dziś chroniona jest jako rezerwat „Zwiezło”.
W pierwszych miesiącach 1907 r. opady były w Bieszczadach wyjątkowo obfite przesycone wodą skały zbocza Chryszczatej osunęły się gwałtownie w dolinę potoku Olchowego. Huk był podobno tak przerażający, że mieszkańcy odległego o blisko 3 km Duszatyna zaczęli w panice opuszczać swe domy. Masy ziemi zatarasowały potok, tworząc niespokojny,"księżycowy" krajobraz, a nie znajdująca ujścia woda utworzyła jeziorka. Miejscowa ludność uważała odtąd to miejsce, zwane Zwiezło, za zaczarowane i wiązała z nim rozliczne legendy, m.in. o trzech olbrzymach zaklętych w kamień, który spowodował katastrofę.Moze to miejsce jest rzeczywiscie magiczne.Nie jest to bardzo trudna trasa my wyruszylismy z Komańczy.Wybralismy się tam w zwykły dzień wrzesniowy i na szlaku było pusto.Tylko po drodze przyplatał sie piesek.Jak sie póżniej okazało zgubił się biedaczek .
Avatar użytkownika
Małgorzata Bednarczyk Krajtroter 2996 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021