Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Dworzec Świebodzki - siedziba Kolejkowa, allie

Hydropolis, Kolejkowo i 750-letnia apteka

2018-01-26
2018-02-10 00:16:29
Avatar użytkownika
allie Krajtroter 7731 kilometrów

Drugi dzień pobytu we Wrocławiu mieliśmy wypełniony od rana do wieczora; chcieliśmy efektywnie spędzić czas i zwiedzić kilka znanych atrakcji miasta. Nocowaliśmy na Ostrowie Tumskim, więc zaczęliśmy marszrutę od obejrzenia za dnia miejsc, które poprzedniego wieczoru obeszliśmy po zmroku. Zwiedzaniu tej części Wrocławia rankiem w dzień powszedni zimą towarzyszą cisza i spokój oraz tylko nieliczni przechodnie, co jest nie do przecenienia, gdy chce się do woli kontemplować urodę Ostrowa Tumskiego i okolic. My szczególną uwagę poświęciliśmy kilku z mnóstwa wrocławskich mostów.Naszemu spacerowi uroku dodawało niezwykłe, nieco przymglone poranne światło.Kolejnym punktem programu było Hydropolis, do którego udaliśmy się tramwajem z przystanku pod zabytkową Halą Targową. Hydropolis to relatywnie nowy obiekt na turystycznej mapie Wrocławia, uznawany za jedną z większych jego atrakcji. Dostarcza potężną dawkę wiedzy o wodzie; od teorii dotyczących jej powstawania i występowania we wszechświecie, przez opis wodnych ekosystemów i ich mieszkańców, po ciekawostki z zakresu oceanografii, hydrologii, ekologii i gospodarki wodnej. Ogromna ilość faktów jest dostępna na (dosłownie) wyciągnięcie ręki, na multimedialnych ekranach, których zawartość można przewijać palcem, jak na smartfonie. Pewnie dlatego, i ze względu na wystrój wnętrz, centrum na pierwszy rzut oka robi wrażenie niezwykle nowoczesnego. Jednak gdy się dłużej nad nim zastanowiłam, doszłam do wniosku, że trochę wbrew moim (nie do końca chyba wcześniej uświadomionym) oczekiwaniom, Hydropolis nie jest tak interaktywne, jak by się mogło wydawać. Wiedza jest podana we w gruncie rzeczy tradycyjnej formie - większość trzeba sobie po prostu przeczytać - a jedynie za pomocą współczesnych środków. Są też co prawda "zakątki" kinowe, w których wyświetlane są krótkie filmy, ale to nadal jest bardzo jednostronna forma przekazu. Pomna swojej wizyty w Centrum Nauki Kopernik, które przekazuje wiedzę w sposób angażujący, bo przez doświadczenie, osobiście oceniłam Hydropolis jako zdecydowanie mniej atrakcyjne poznawczo. Niemniej absolutnie nie zniechęcam do jego obejrzenia; jest to bez wątpienia miejsce warte wizyty.

Most Tumski
Most Tumski


Natomiast bez najmniejszego wahania polecam Kolejkowo, czyli wielką makietę przedstawiającą kilka miejsc prawdziwych i sporo fikcyjnych; trochę w niej Wrocławia, trochę gór i Karpacza, trochę placu budowy i trochę kurortu. Po torach makiety mkną (albo wloką się, w zależności od rodzaju) pociągi, ulice są pełne jadących samochodów i ludzkich postaci. Dzwonią dzwony, trąbią klaksony, brakuje tylko gwaru ludzkich głosów. Gdy w Kolejkowie zapada wieczór, w oknach zapalają się światła, pokazując wnętrza domów, sklepów i restauracji. Wszystkie szczegóły odwzorowano w Kolejkowie z taką starannością, że ma się wrażenie obserwowania prawdziwego życia w miniaturze. W ten świat wsiąknie na długo nie tylko dziecko, ale i dorosły.

Jakby nam nie było mało atrakcji, koniec dnia spędziliśmy w Muzeum Farmacji, zlokalizowanym w kamienicy niedaleko rynku. Mieści się ono w starej kamienicy, w której przez ponad 750 (sic!) lat funkcjonowała apteka; pierwsze o niej wzmianki pochodzą z połowy XIII wieku! Będący pod opieką Uniwersytetu Wrocławskiego obiekt gromadzi wiele eksponatów obrazujących rozwój farmacji na przestrzeni wieków. Znaleźliśmy wśród nich takie, które pamiętamy z czasów dzieciństwa, a które w 2018 roku robią naprawdę anachroniczne wrażenie; pokazuje to wyraźnie jak wielki skok wykonała nauka w ostatnich dziesięcioleciach.

Most Tumski
Ostrów Tumski o poranku
Ostrów Tumski o poranku

Uff, to był długi dzień. 

 

Most Młyński Stary Młyn Widok z kładki przy Wyspie Słodowej Most Piaskowy Budynek PEWiK Na terenie Hydropolis Ekspozycja Hydropolis Ekspozycja Hydropolis Ekspozycja Hydropolis Ekspozycja Hydropolis Ekspozycja Hydropolis Ekspozycja Hydropolis Ekspozycja Hydropolis Ekspozycja Hydropolis Ekspozycja Hydropolis Rynek jeszcze raz Bańki na rynku Ściana kamienicy przy rynku Pomnik pamięci zwierząt rzeźnych Muzeum Farmacji Muzeum Farmacji Muzeum Farmacji Muzeum Farmacji Muzeum Farmacji Muzeum Farmacji Muzeum Farmacji Muzeum Farmacji Muzeum Farmacji Kolejkowo w Kolejkowie ;) Kolejkowo Kolejkowo Kolejkowo Kolejkowo Kolejkowo Kolejkowo Kolejkowo Kolejkowo
Avatar użytkownika
allie Krajtroter 7731 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
tomtur Zapaleniec 600 kilometrów
2018-08-11 08:36:26

Bardzo ciekawe miejsca opisałaś. We Wrocławiu dawno nie byłem. O Kolejkowie w ogóle nie słyszałem. Dzięki za podpowiedź w ciekawej bardzo relacji.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125483 kilometrów
2018-02-16 08:30:40

Super miejsca, moja córa w czerwcu ma tam jechać na 2-dniową wycieczkę, w planach właśnie Hydropolis i Afrykarium, super :) W Afrykarium byliśmy ale Hydropolis znam tylko z opisów, wydaje się ciekawe. Fajnie że takie atrakcje powstają :)

Avatar użytkownika
allie Krajtroter 7731 kilometrów
2018-02-15 21:04:57

Zdecydowanie Hydropolis to nie miejsce dla trzylatka; uważam nawet, że dopiero ciekawy świata dziesięciolatek jest w stanie naprawdę zainteresować się jego atrakcjami.

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 70217 kilometrów
2018-02-15 12:20:59

I ja nie śpieszę się do Wrocławia, choć bardzo bym chciała. Czekam aż moja trzylatka trochę podrośnie.

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19107 kilometrów
2018-02-13 14:47:44

Wrocław wciąż też i w moich planach,

to Hydropolis bardzo mnie kusi, ale Lenka ma dopiero 3 lata,

 

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46652 kilometrów
2018-02-12 20:14:11

Piękne miasto -tutaj każdy coś atrakcyjnego dla siebie znajdzie.

Avatar użytkownika
Anja Krajtroter 14965 kilometrów
2018-02-10 08:18:23

Z Hydropolis nie zmieściłam się w czasie poprzednim razem więc czeka na liście. Wrocław ma dużo do zaoferowania.

feja Uzależniony od podróży 1060 kilometrów
2018-02-10 00:41:05

Wrocław to piękne miasto,jest co zwiedzać.Polecam oceanarium.Ładne foto jak na taką mglistą dzisiejszą aure.

Sporo zwiedzone jak na jeden dzień.Gratulacje

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020