, EmiZtg

Rysianka

2017-12-25
2017-12-29 19:16:36
Avatar użytkownika
EmiZtg Krajtroter 18484 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Beskid Żywiecki > Rysianka > Złatna

Czym byłyby Święta bez gór? Bez choćby krótkiego spacerku? Po wigilijnej kolacji warto pomyśleć o spaleniu tych wszystkich kalorii. Rysiankę wymyślił mój M. Szlakiem ze Złatnej, więc najkrótszym, choć moim nie najbardziej ulubionym. Chciałam iść na Bendoszkę, bo tam jeszcze nie byłam, ale on się uparł, więc odpuściłam. 



W Bielsku było ciepło i zero śniegu. W Złatnej 0 stopni i śnieg. Na Rysiance jakieś -4. Ubrałam się trochę za lekko i skończyło się przeziębieniem. Ale co zobaczyłam, to moje. 

Wędrówka początkiem szlaku
Wędrówka początkiem szlaku

Sam szlak nie jest zbyt ciekawy, niedawno zrobili na nim stacje tajemnic różańca (nie jestem religijna i nie bardzo ogarniam, o co chodzi, ale zawsze to jakaś atrakcja na tym nudnym szlaku). Najpierw idzie się po asfalcie, potem skręca do lasu obok małych skałek. Następnie można odbić w lewo na Lipowską. Potem mijamy szlak prowadzący na przełęcz Bory Orawskie, a dalej idziemy przez mostek prosto do góry na Halę Rysianka. 

Im wyżej tym było zimniej, ale widoki odsłaniały się przecudne. Najpierw zobaczyłam Tatry Wysokie, potem Zachodnie, Góry Choczańskie, Magurę Orawską i Pogórze Kysuckie. A po lewej Pilsko i Babią bez ani jednej chmurki nad nimi. Na pierwszym planie wyróżniały się dwa charakterystyczne szczyty - Wielki Chocz i Wielki Rozsutec. Na obu jeszcze nie byłam i od wieków się wybieram.

W rysiankowym lesie
Na Hali Rysianka
Na Hali Rysianka


Taki sam widok był ze schroniska. Zamówiliśmy białą kawę (mają ekspres, jest pyszna) i zjedliśmy świąteczny makowiec. Z okien widać było zasypane śniegem Tatry. Zdecydowaliśmy się schodzić tuż przed zachodem słońca. Na polanie przed schroniskiem dane nam było zobaczyć cudne widowisko, różowe szczyty Tatr i złotą Małą Fatrę. Staliśmy tam aż słońce całkiem zaszło i zrobiło się naprawdę zimno. Ostatnie kilometry zejścia szliśmy już po ciemku, jednak książyc odbijał się od śniegu i obyło się bez włącznia czołówek.

To był naprawdę wspaniały pierwszy dzień Świąt! Przetestowałam też moją nową opaskę Montura wściekle różową (taką do biegania i na skitury, a kolor uwielbiam). Spisała się świetnie i nie potrzebowałam nawet czapki - uniknęłam więc mojego odwiecznego zimowego problemu z elektryzowaniem się najpierw włosów, a potem wszystkiego innego 🙂.

Babia i Pilsko
Babia i Pilsko


Przebieg trasy: https://www.planetagor.pl/places/application/TrialPage.php?ID=20270 

Pili Tatry Tatry widok z okna w schronisku Tatry już się czerwienią
Avatar użytkownika
EmiZtg Krajtroter 18484 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Marcin M Krajtroter 5382 kilometrów
2018-01-03 15:36:13

Bardzo ładne zdjęcia, zapraszają do zwiedzenia tamtych terenów :-)

Avatar użytkownika
allie Krajtroter 8580 kilometrów
2017-12-30 22:31:45

Widoki - piękności, no i świetnie spędzony czas. Od lat sobie obiecuję, że święta spędzę w górach, ale jakoś zawsze na obietnicach się kończy. Może kiedyś w końcu...

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47349 kilometrów
2017-12-29 21:20:42

Święta na szlaku-zdrowo i przyjemnie.Ja z rodzinką przy stole-radośnie ale czy zdrowo.

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19252 kilometrów
2017-12-29 20:53:40

Widoki do tęsknoty, spacer do nieba :-)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021