Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Sierpc - w skansenie, Marcin_Henioo

Szafarnia i Sierpc, czyli Szopen i miodobranie w skansenie.

2017-07-02
2017-12-10 17:42:04
Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50945 kilometrów

Pszczoły odgrywają ogromną rolę w gospodarce wiejskiej. Te pożyteczne owady nie tylko zapylają kwiaty, przyczyniając się do tworzenia owoców, ale także wytwarzają wiele produktów niezastąpionych w kuchni, w medycynie naturalnej i przemyśle.Jak jednak wygląda cykl życia pszczoły? Nektar których kwiatów smakuje jej najbardziej? Jak wygląda praca w pasiece? Jak powstają pszczele plastry? I, przede wszystkim, który miód jest najsmaczniejszy oraz najzdrowszy? Na te i inne pytania znaleźliśmy odpowiedź w trakcie imprezy plenerowej „Miodobranie w skansenie”, która odbyła się 2 lipca w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Na tej imprezie i my byliśmy ze znajomymi, a to za namową koleżanki z pracy mojej żony.

Szafarnia
Szafarnia

Podczas tego wydarzenia największym zainteresowaniem odwiedzających cieszyły się pokazy pszczelarstwa przygotowane w trzech zagrodach chłopskich. By lepiej zaprezentować przemiany jakie dokonały się w tradycji pasiecznej na przestrzeni ostatnich 150 lat w każdej z nich stosowane były narzędzia i sprzęty pochodzące z innego okresu. W trakcie tych prezentacji zwiedzający przyjrzeć się mogli odymianiu pszczół, wybieraniu ramek z ula, odsklepianiu z nich wosku, wirowaniu miodu i zakładaniu węzy. Istniała też możliwość spróbowania świeżej patoki i zaopatrzenia się w produkty pochodzące wprost z pasieki. Wiejski kiermasz oferował szeroki wybór miodów, pierzgę, propolis, mleczko pszczele, wyroby z wosku, a także wytwory rękodzieła i tradycyjne produkty regionalne. Podczas zwiedzania ekspozycji turyści obejrzeć mogli najczęściej spotykane na terenie Polski typy uli – od kłodowych, przez słomiane koszki, po ule skrzynkowe z ramkami. Uzupełnieniem wiedzy na temat pszczelarstwa była wystawa przedstawiająca dawne narzędzia i sprzęty pszczelarskie.

Skansen w Sierpcu organizuje cykliczne (jak dobrze pamiętam, mniej więcej co miesiąc) imprezy w ciągu roku aby uatrakcyjnić zwiedzanie tego miejsca. W 2017 było m.in. sianie zbóż, a za tym i żniwa, sadzenie ziemniaków itd. I faktycznie, atrakcyjne to jest, biorąc pod uwagę chociażby tłum zwiedzających, jaki i zapełnienie parkingu. Nam bardzo się tam podobało, tym bardziej, że i pogoda dopisała. Pospacerowaliśmy po całym praktycznie obszarze skansenu, a jest on dość duży, i oprócz pracy pszczelarzy, podpatrywaliśmy kowala, rzeźbiarza, jak i wikliniarza - starszego pana - który chętnie opowiadał o swojej pracy, o tym, jak jest ona trudna, no i komu przekazał swoją wiedzę oraz umiejętności.

Szafarnia
Szafarnia
Szafarnia


Po zakupieniu miodów, jeździe bryczką wokół skansenu, co było nagrodą dla naszych dzieciaków za dobre sprawowanie, podjechaliśmy jeszcze do centrum tego miasteczka, gdzie widzieliśmy jeszcze ładny, klasycystyczny, pochodzący z 1841 roku Ratusz oraz dawny Rynek – obecnie plac Kardynała Wyszyńskiego, dwa kościoły (kościół św. Wita, Modesta i Krescencji oraz kościół Św. Ducha) i okolice. Ogólnie mówiąc, miasto było tego dnia wymarłe, czy to z powodu festynu w skansenie, czy innego? Nie wiadomo.

Gwoli formalności, to była nasza pierwsza wizyta w sierpeckim skansenie, pewnie nie ostatnia, podobnie jak wizyta po drodze w Szafarni, gdzie choć przez chwilkę okiem rzuciliśmy na dworek – w którym znajduje się Ośrodek Chopinowski, oraz na okoliczny, śliczny park. Szafarnia znajduje się około 7 km od Golubia-Dobrzynia, w kierunku na Sierpc właśnie. W tym to miejscu nastoletni Frycek spędził większość wakacji w 1824 i 1825 roku, u państwa Dziewianowskich przebywając, ucząc się jazdy konnej czy polując na bażanty i zające. Słuchał oczywiście okolicznych grajków, co zostało mu w zapewne w sercu, gdy w 1830 roku emigrował do Francji. Szopen redagował tutaj „Kurier Szafarski”, który świadczył o jego upodobanie do żartu, dowcipu, a nawet autoironii. „Kurier” to nic innego jak korespondencja z bliskimi, w satyryczny sposób przedstawiająca życie wiejskie na dworze i w jego okolicach. Redaktor, nazywający siebie J. W. P. Pichonem, Jakubem czy Franciszkiem, zachował podział na „wiadomości krajowe” i „wiadomości zagraniczne”, uwzględniając nawet obecność cenzury w osobie Ludwiki Dziewanowskiej, swej ciotki.To był bardzo fajny, rodzinnie spędzony dzień.

Szafarnia Szafarnia Szafarnia Sierpc - w skansenie Sierpc - w skansenie Sierpc - w skansenie Sierpc - w skansenie Sierpc - w skansenie Sierpc - w skansenie Sierpc - w skansenie Sierpc - w skansenie Sierpc - w skansenie Sierpc - w skansenie Sierpc - w skansenie Sierpc - w skansenie Sierpc - w skansenie Sierpc - w skansenie Sierpc - w skansenie Sierpc - w skansenie Sierpc - w skansenie Sierpc - w skansenie Sierpc - w skansenie Sierpc - w skansenie Sierpc - w skansenie Sierpc - w skansenie Sierpc - Ratusz Sierpc - Ratusz Sierpc - kościół św. Wita, Modesta i Krescencji Sierpc Sierpc Sierpc - kościół Św. Ducha Sierpc
Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50945 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 72312 kilometrów
2017-12-17 15:48:01

Lubię skanseny, a pszczelarstwo jeszcze bardziej, więc domyślam się, że to była fantastyczna impreza.

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50945 kilometrów
2017-12-13 22:28:50

Ponownie bardzo dziękuję za miłe komentarze. Zapraszam do Sierpca, naprawdę wartu tam być :-)

Avatar użytkownika
allie Krajtroter 8580 kilometrów
2017-12-12 19:46:04

Jestem zachwycona tym skansenem! Muszę tam się wybrać bezwarunkowo. Te chałupy wyglądają tak, że człowiek od razu ma ochotę rzucić swoje miastowe życie :)

Avatar użytkownika
Anja Krajtroter 15945 kilometrów
2017-12-11 11:43:29

Fajne klimaty, skanseny warte są odwiedzin...wchodzisz i nagle wszystko zwalnia

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136145 kilometrów
2017-12-10 19:27:18

Ślicznie Marcinie, moje ulubione klimaty! :) Ten Skanen znam od dość dawna, ale niestety tylko z netu :(

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47169 kilometrów
2017-12-10 19:03:21

Fajnie spędzony czas z rodzinką. Uwielbiam zwiedzanie skansenów,gdzie można przenieś się w czasie.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020