Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Mural Na Śródce, Danusia

Marcińskie rogale w Poznaniu

2016-11-11
2017-11-11 15:07:08
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Poznań > Słupsk

Dziś Święto Niepodległości. Pogoda u nas raczej barowa, więc siedzimy w domu. To doskonała okazja do wspomnienia naszej wycieczki sprzed roku. Wybraliśmy się wtedy na słynne rogale marcińskie do Poznania.Nie po raz pierwszy spędziliśmy ten dzień właśnie w Poznaniu, kiedyś studiowała tam nasza córka, teraz mamy w tym mieście dobrych znajomych. 11 listopada w Poznaniu jest dniem szczególnym, nie tylko ze względu na historię i rogale, ale także z uwagi na imieniny ulicy Święty Marcin, które organizuje Centrum Kultury „Zamek”. Tłumy ludzi na ulicy, piękne, niezwykły korowód ze Świętym Marcinem na czele, muzyka i niesamowita atmosfera. Niestety, człowiek z metra cięty, jak ja, w tłumie nie widzi zbyt dużo i robi kiepskie zdjęcia ( głównie czubkom głów i szerokim plecom). Dlatego też nie zamieszczam fotek z tej imprezy ,a jedynie z naszego wieczornego, poznańskiego spaceru.

Dawny Klasztor Filipinów
Dawny Klasztor Filipinów

Najpierw wybraliśmy się na Śródkę, by przede wszystkim obejrzeć tam niezwykły mural 3D „ Opowieść śródecka z trębaczem i kotem w tle”. W dzielnicy ,która wcześniej raczej nie była chętnie odwiedzana przez turystów, pojawiła się atrakcja przyciągająca tłumy.  Uważam, że to świetny pomysł na uatrakcyjnienie szarych ścian kamienicy. W starej kamienicy, malutkiej, klimatycznej  kafejce „Na winklu”  nieoczekiwanie jest  mini kino „Za rogiem”, a naprzeciwko niej, jako przeciwwaga, elegancki hotel Śródka. Takich knajpek na Śródce jest kilka, naprawdę warto tam zajrzeć.  Tym bardziej ,że tuż obok znajduje się Most Jordana wiodący na Ostrów Tumski, a przy moście nowoczesne Centrum Turystyki Kulturowej, słynna już Brama Poznania i nowoczesne, multimedialne muzeum. Centralnym punktem wycieczki na Ostrów Tumski jest Bazylika Archikatedralna świętych Apostołów Piotra i Pawła . Jest to jedna z najstarszych świątyń w Polsce, miejsce pochówku króla Przemysła II, podobno również Mieszka I i Bolesława Chrobrego, na to jednak nie ma jednoznacznych dowodów. W wyposażeniu katedry najcenniejsza jest Złota Kaplica, ufundowana przez hrabiego Edwarda Raczyńskiego i zachowana do dziś w nienaruszonym stanie. Wokół katedry urokliwą, jesiennie senna uliczką doszliśmy do  Muzeum Archeologicznego Genius Loci i dalej do Muzeum Archidiecezjalnego i kościoła Najświętszej Marii Panny. Kościółek ten to kościół pomocniczy katedry, wzniesiony ponoć w miejscu, w którym niegdyś znajdowała się pierwsza chrześcijańska świątynia w Polsce. Poznański Ostrów Tumski to miejsce wyjątkowe, pełne uroku i ducha historii. Ubolewam, że pora była późna , w dodatku świąteczna i wszystko, poza kościołami ,było pozamykane. Trzeba będzie tam kiedyś wrócić.

Późnym już wieczorem dotarliśmy na poznański Rynek o każdej nocnej godzinie tętniący życiem. Uliczni grajkowie umilali czas przechodniom a stosy marcińskich rogali kusiły smakiem i zapachem. Oczywiście nakupiliśmy ich sporo, dla całej rodziny. Centrum Poznania to Rynek   i Stare Miasto z wieloma ciekawymi zabytkami. Piękna bazylika farna, domki budnicze, Muzeum Powstania Wielkopolskiego, gmachy pojezuickie, Ratusz , kościoły,  Stary Zamek, kamieniczki, jest co oglądać. Niecodzienną atrakcją  na Starym Mieście jest  Nowy Zamek, najmłodszy zamek w Polsce. Mieści się w nim Muzeum Sztuk Użytkowych. Na zakończenie spaceru były jeszcze obowiązkowe fotki z poznańskimi koziołkami i czas było wracać na kwaterę.

Dawny Klasztor Filipinów
kościół św. Małgorzaty
Centrum Turystyki Kulturowej


Centrum Turystyki Kulturowej Centrum Turystyki Kulturowej Centrum Turystyki Kulturowej-Jaz Katedralny Jaz Katedralny Archikatedra świętych Apostołów Piotra i Pawła Ostrów Tumski Archikatedra świętych Apostołów Piotra i Pawła Muzeum Archeologiczne Muzeum Archidiecezjalne Archikatedra świętych Apostołów Piotra i Pawła kościoł NMP Archikatedra świętych Apostołów Piotra i Pawła Archikatedralna świętych Apostołów Piotra i Pawła Archikatedra świętych Apostołów Piotra i Pawła-Złota Kaplica Archikatedra świętych Apostołów Piotra i Pawła Nowy Zamek Nowy Zamek Kościół Franciszkanów Rynek Rynek i figurka Bamberki rogale marcińskie Rynek Ratusz Rynek Poznańska Fara ulica Gołębia Urząd Miasta Urząd Miasta Poznańskie koziołki Fontanna Neptuna Muzeum Powstania Wielkopolskiego
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19194 kilometrów
2017-11-14 11:28:49

Fajnie spędziliście czas,

choć w Poznaniu byłem sporo razy to zbyt dobrze nie znam tego miasta

ładnie tam i te rogale...

(a propo wczoraj jadłem, kolega przywiózł z Poznania, no mam na świeżo ;-) )

pozdrawiam

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136672 kilometrów
2017-11-14 08:47:47

Danusiu piękna wycieczka do pięknego miasta, fajnie, że sobie często tam bywacie, my znacznie rzadziej, a lubię to miasto, historyczne i kulturalne. Akurat teraz mamy je na świeżo i mogę gorąco polecić obiekty na Ostrowie Tumskim,  którym pięknie napisałaś :)

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2017-11-13 20:18:26

[cytuj autor='marian']Mieszkam w Wielkopolsce a tak mało te miasto znam.Mam nadzieję że i mi uda się kiedyś  skosztować poznańskich rogali.[/cytuj]

Marianie,wiem,że dla ciebie chcieć to móc:-) Wszystko przed wami.:-)

 

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47177 kilometrów
2017-11-13 19:34:25

Mieszkam w Wielkopolsce a tak mało te miasto znam.Mam nadzieję że i mi uda się kiedyś  skosztować poznańskich rogali.

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 72479 kilometrów
2017-11-13 13:07:11

Pierników w Toruniu próbowałam, rogali w Poznaniu jeszcze nie. Warto by było to kiedyś nadrobić

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50945 kilometrów
2017-11-12 10:32:30

Ja do Poznania też mam sentymentalny stosunek (studia), dlatego też zabrałem rodzinę w ubiegłym roku na parę dni w sierpniu do tego miasta. Też byliśmy na Śródce, też widzieliśmy ten piękny mural (generalnie, taka forma sztuki coraz bardziej mi się podoba). Co do "sporu" rogal-piernik, to dla mnie nie ma problemu, ponieważ pierniki są na codzień, a rogale tylko w moje imieniny (stąd bardzo dobrze mi się kojarzą), dlatego w ogóle nie ma dla mnie tematu.

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2017-11-12 09:55:47

Poznań jako miasto bardzo mi się podoba. W samym mieście i okolicy jest sporo arcyciekawych miejsc do zwiedzania. Impreza imienin ulicy także bardzo zacna. Co do rogali to...gdybym musiała dokonać wyboru między rogalami marcińskimi a piernikami toruńskimi ,jak Anja, wybrałabym pierniki. Głównie z tego powodu ,że nie znoszę bakali i maku,którymi rogale są nafaszerowane.Ale to kwestia gustu.

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2017-11-11 22:40:46

Fajnie, że udało ci się być w Poznaniu i to w Święto Niepodległości tudzież Swiątego Marcina. Rogale pewnie wspaniałe , choć podawano, że każdy to ponad tysiąc kalorii, toteż nie żałuję , że nie probowałam takowych ;) hihihi

Natomiast w Poznaniu byłam ze 20 lat temu. Mieszkałam w takim Hoteliku ZNP, niewielkim, przy ul. Mickiewicza. Standard był siermiężny. Najbardziej pamiętam rynek, koziolki i Maltę poznańską, ojjj chciałoby się pojechać..

Avatar użytkownika
allie Krajtroter 8580 kilometrów
2017-11-11 20:46:39

Do Poznania i rogali mam stosunek sentymentalny, choć akurat na święto ulicy Święty Marcin nigdy w nim nie byłam. To na pewno była urocza wycieczka :)

Avatar użytkownika
Anja Krajtroter 15945 kilometrów
2017-11-11 18:10:08

Ja wolę toruńskie pierniki:-);-)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020