Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Joanna

Weekend we Fromborku

2017-08-19 - 2017-08-20
2017-11-09 21:55:28
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 70829 kilometrów

Po kilku dniach pobytu we Fromborku i zwiedzania okolic przyszła pora na bliższe spotkanie z miastem Kopernika.W sobotę oglądamy Frombork głównie z góry na dół. Wchodzimy najpierw na Wieżę Wodną, skąd rozciąga się piękny widok na Zalew Wiślany, port, centrum miasteczka i całą okolicę. Wewnątrz tej wieży zwracają uwagę umieszczone na ścianach zdjęcia dworków i pałaców z terenów dawnych Prus.

fontanna na rynku
fontanna na rynku


Później wędrujemy na Wzgórze Katedralne, a tam czekają kolejne schody, tym razem na Wieżę Radziejowskiego nazywaną też dzwonnicą. Stąd widok mamy niby podobny, ale rozleglejszy, bo jesteśmy wyżej. Znajdujemy się na wysokości dachu fromborskiej katedry i patrzymy z góry również na Wieżę Wodną, na której byliśmy chwilę wcześniej. W Wieży Radziejowskiego znajduje się wahadło Foucaulta, które pokazuje obrotowy ruch Ziemi.

Jest jeszcze Wieża Kopernika, ale na nią nie można wejść.

widoki z Wieży Wodnej

Pozostając na Wzgórzu Katedralnym zwiedzamy Muzeum Mikołaja Kopernika łącznie z wystawą czasową o aniołach i demonach w sztuce chrześcijańskiej.Na koniec odwiedzamy jeszcze Muzeum Medycyny w dawnym szpitalu św. Ducha połączonym z kaplicą św. Anny. Prezentowane eksponaty związane są z ludzkim organizmem, chorobami, zarazami i ich leczeniem w dawnych czasach. Do budynku przylega ogród z mnóstwem ziół i kwiatów.

Powoli tradycją staje się wieczorny spacer nad Zalew Wiślany „na zachód słońca”.

 

W niedzielę zwiedzanie Fromborka przyjmuje kierunek bardziej z dołu do góry. Po niedzielnej Mszy św. w katedrze i modlitwie zanoszonej z ziemi do Nieba oglądamy też wnętrze świątyni jako cenny zabytek. Zatrzymujemy się przy grobie Mikołaja Kopernika.

Potem idziemy do Planetarium i zwracamy wzrok z Ziemi w stronę nieba, a dokładniej oglądamy seans „Kosmiczne związki”. Przy wyjściu mamy jeszcze wystawę tego co z nieba na ziemię spadło czyli meteoryty.

wnętrze Wieży Wodnej

Po zwiedzaniu zostaje czas na spokojne wędrowanie po miasteczku. Przyciąga zwłaszcza odnowione centrum i wypasiony plac zabaw niedaleko portu i plaży.

 

Wzgórze Katedralne Wieża Radziejowskiego widoki z Wieży Radziejowskiego wahadło Foucaulta Wieża Kopernika Muzeum Mikołaja Kopernika anioły i demony Szpital św. Ducha - Muzeum Medycyny proteza nogi lekarz z czasów zarazy bocianie gniazdo na szpitalu św. Ducha ogród przy Muzeum Medycyny zachód słońca nad Zalewem Wiślanym wnętrze fromborskiej katedry kaplica Szembeka wnętrze kaplicy Szembeka grób Mikołaja Kopernika zegar słoneczny na Wzgórzu Katedralnym Wzgórze Katedralne Planetarium - przed seansem wystawa kamieni meteoryty Kanał Kopernika detale na terenie Fromborka...
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 70829 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1126700 kilometrów
2017-11-14 08:49:21

Bardzo ciekawe miasto, u Ciebie z pięknymi widokami, byliśmy tam dość dawno już, więc chętnie bym się znów wybrała :)

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19115 kilometrów
2017-11-13 22:29:39

Piękne i historyczne miasto,

warto zobaczyć

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 70829 kilometrów
2017-11-13 12:49:32

Dziękuję za wszystkie wpisy. Danusiu, Twoją wycieczkę czytałam i oglądałam i to nie raz. Można nawet powiedzieć że korzystałam z niej jak z dobrej podpowiedzi przy planowaniu naszego wyjazdu. Co do marudzenia na organizację na Wzgórzu Katedralnym Marcinie_Henioo to chyba domyślam się o co chodzi, ale jak jestem na urlopie to staram się nie marudzić.

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50913 kilometrów
2017-11-12 18:30:07

Ciekawe miasteczko, ciekawa historia, ja - jak na marudę przystało - miałbym trochę uwag do samej organizacji zwiedzania na wzgórzu katedralnym, ale przemilczę :-) Znam i mam na świeżo z tegorocznych, letnich wojaży.

Avatar użytkownika
allie Krajtroter 7735 kilometrów
2017-11-11 20:50:25

Ach, nie byłam wew Fromborku całe lata; okazuje się, że już nic nie pamiętam - tym fajniej było obejrzeć Twoje zdjęcia. Widoki na miasto są urzekające. Super relacja.

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2017-11-11 15:18:09

Zdarzyło się i nam kiedyś spędzić weekend we Fromborku. Podążaliśmy podobnym szlakiem jak opisujesz w swojej relacji:-) Z przyjemnością poczytałam,obejrzałam,przeniosłam się w świat sympaycznych wspomnień:-)

https://www.polskieszlaki.pl/wycieczki/relacja,6595,zagadki-fromborka.html

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2017-11-10 19:32:48

[cytuj autor='Anja']Idealny czas na letnie wspominki:) Ja byłam tylko w jednym z trzech miast Kopernika - Toruniu...Frombork i Olsztyn jeszcze czekają na swoją kolej:) B.fajna wycieczka.[/cytuj]

Ja z miast związanych z Kopernikiem znam tylko Olsztyn, we Fromborku nie byłam , natomiast przez Toruń wielokrotnie tylko przejeżdżałam gdy jeszcze nad morzez nie było autostrady.

Super Joanno , że nam opisałaś Frombokr. Dzięki Twojej wycieczce juz go trochę poznałam .

 

Avatar użytkownika
Anja Krajtroter 14965 kilometrów
2017-11-10 07:45:26

Idealny czas na letnie wspominki:) Ja byłam tylko w jednym z trzech miast Kopernika - Toruniu...Frombork i Olsztyn jeszcze czekają na swoją kolej:) B.fajna wycieczka.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020