, Joanna

Weekend we Fromborku

2017-08-19 - 2017-08-20
2017-11-09 21:55:28

Po kilku dniach pobytu we Fromborku i zwiedzania okolic przyszła pora na bliższe spotkanie z miastem Kopernika.W sobotę oglądamy Frombork głównie z góry na dół. Wchodzimy najpierw na Wieżę Wodną, skąd rozciąga się piękny widok na Zalew Wiślany, port, centrum miasteczka i całą okolicę. Wewnątrz tej wieży zwracają uwagę umieszczone na ścianach zdjęcia dworków i pałaców z terenów dawnych Prus.

fontanna na rynku

Później wędrujemy na Wzgórze Katedralne, a tam czekają kolejne schody, tym razem na Wieżę Radziejowskiego nazywaną też dzwonnicą. Stąd widok mamy niby podobny, ale rozleglejszy, bo jesteśmy wyżej. Znajdujemy się na wysokości dachu fromborskiej katedry i patrzymy z góry również na Wieżę Wodną, na której byliśmy chwilę wcześniej. W Wieży Radziejowskiego znajduje się wahadło Foucaulta, które pokazuje obrotowy ruch Ziemi.

Jest jeszcze Wieża Kopernika, ale na nią nie można wejść.

Pozostając na Wzgórzu Katedralnym zwiedzamy Muzeum Mikołaja Kopernika łącznie z wystawą czasową o aniołach i demonach w sztuce chrześcijańskiej.

Na koniec odwiedzamy jeszcze Muzeum Medycyny w dawnym szpitalu św. Ducha połączonym z kaplicą św. Anny. Prezentowane eksponaty związane są z ludzkim organizmem, chorobami, zarazami i ich leczeniem w dawnych czasach. Do budynku przylega ogród z mnóstwem ziół i kwiatów.

Powoli tradycją staje się wieczorny spacer nad Zalew Wiślany „na zachód słońca”.

 

W niedzielę zwiedzanie Fromborka przyjmuje kierunek bardziej z dołu do góry. Po niedzielnej Mszy św. w katedrze i modlitwie zanoszonej z ziemi do Nieba oglądamy też wnętrze świątyni jako cenny zabytek. Zatrzymujemy się przy grobie Mikołaja Kopernika.

Potem idziemy do Planetarium i zwracamy wzrok z Ziemi w stronę nieba, a dokładniej oglądamy seans „Kosmiczne związki”. Przy wyjściu mamy jeszcze wystawę tego co z nieba na ziemię spadło czyli meteoryty.

Po zwiedzaniu zostaje czas na spokojne wędrowanie po miasteczku. Przyciąga zwłaszcza odnowione centrum i wypasiony plac zabaw niedaleko portu i plaży.

 

Komentarze

2017-11-14 08:49:21

Bardzo ciekawe miasto, u Ciebie z pięknymi widokami, byliśmy tam dość dawno już, więc chętnie bym się znów wybrała :)

2017-11-13 22:29:39

Piękne i historyczne miasto,

warto zobaczyć

2017-11-13 12:49:32

Dziękuję za wszystkie wpisy. Danusiu, Twoją wycieczkę czytałam i oglądałam i to nie raz. Można nawet powiedzieć że korzystałam z niej jak z dobrej podpowiedzi przy planowaniu naszego wyjazdu. Co do marudzenia na organizację na Wzgórzu Katedralnym Marcinie_Henioo to chyba domyślam się o co chodzi, ale jak jestem na urlopie to staram się nie marudzić.

2017-11-12 18:30:07

Ciekawe miasteczko, ciekawa historia, ja - jak na marudę przystało - miałbym trochę uwag do samej organizacji zwiedzania na wzgórzu katedralnym, ale przemilczę :-) Znam i mam na świeżo z tegorocznych, letnich wojaży.

2017-11-11 20:50:25

Ach, nie byłam wew Fromborku całe lata; okazuje się, że już nic nie pamiętam - tym fajniej było obejrzeć Twoje zdjęcia. Widoki na miasto są urzekające. Super relacja.

2017-11-11 15:18:09

Zdarzyło się i nam kiedyś spędzić weekend we Fromborku. Podążaliśmy podobnym szlakiem jak opisujesz w swojej relacji:-) Z przyjemnością poczytałam,obejrzałam,przeniosłam się w świat sympaycznych wspomnień:-)

https://www.polskieszlaki.pl/wycieczki/relacja,6595,zagadki-fromborka.html

2017-11-10 19:32:48

[cytuj autor='Anja']Idealny czas na letnie wspominki:) Ja byłam tylko w jednym z trzech miast Kopernika - Toruniu...Frombork i Olsztyn jeszcze czekają na swoją kolej:) B.fajna wycieczka.[/cytuj]

Ja z miast związanych z Kopernikiem znam tylko Olsztyn, we Fromborku nie byłam , natomiast przez Toruń wielokrotnie tylko przejeżdżałam gdy jeszcze nad morzez nie było autostrady.

Super Joanno , że nam opisałaś Frombokr. Dzięki Twojej wycieczce juz go trochę poznałam .

 

2017-11-10 07:45:26

Idealny czas na letnie wspominki:) Ja byłam tylko w jednym z trzech miast Kopernika - Toruniu...Frombork i Olsztyn jeszcze czekają na swoją kolej:) B.fajna wycieczka.