Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Osówka, Anja

Głuszyca i Lądek Zdrój

2017-07-04
2017-10-04 20:18:12
Avatar użytkownika
Anja Krajtroter 14965 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Lądek Zdrój > Głuszyca

Dziś prezentuję Wam ostatnie z wycieczek  (po stronie polskiej) mojego tegorocznego urlopu w Kotlinie Kłodzkiej.Zwiedzanie Lądka Zdroju połączyłam ze zwiedzaniem Bystrzycy Kłodzkiej, ale że Bystrzyca mnie zupełnie zauroczyła i miałam wiele zdjęć, którymi chciałam się z Wami podzielić to tych z Lądka wstawić już nie mogłam z uwagi na limit. Z "Osówki" dysponuję zdecydowanie mniejszą ilością fotografii z uwagi na trudniejsze warunki do fotografowania (ciemność), więc pomyślałam że przy tej okazji powrócę do wycieczki do Lądka Zdroju.

Osówka
Osówka


Co do „Osówki”, to drugi co do wielkości kompleks podziemnych budowli militarnych III Rzeszy w Górach Sowich z końca II wojny światowej. Najbardziej intrygujący odkrywców i badaczy z uwagi na daleko idące prawdopodobieństwo istnienia dalszej części korytarzy podziemnych i hal, które celowo zostały zablokowane przez Niemców. Pozostałe kompleksy rozmieszczone promieniście wokół masywu Włodarza to, RzeczkaWłodarz, Jugowice Górne, Soboń, Sokolec. Należą do nich także podziemia pod zamkiem Książ. Kompleks warto zobaczyć, zwłaszcza przy okazji wycieczki do Książa. To wielka gratka dla miłośników historii, którą z ogromną pasją przybliżają tamtejsi przewodnicy.

Co do Lądka Zdroju to moim zdaniem na chwilę obecną zdecydowanie przegrywa on z Bystrzycą Kłodzką. Bystrzyca jest malutkim acz bardzo zadbanym miasteczkiem, które wykorzystuje potencjał turystyczny. O Lądku póki co, według mnie, nie można tego powiedzieć. Co prawda po zdjęciach tego nie widać, bo staram się utrwalać to co miłe dla oka, ale w wielu miejscach miasto jest zaniedbane, czego ja miastu, które szczyci się mianem uzdrowiska wybaczyć nie mogę.

Osówka
Osówka
Osówka

Ale wracając do atrakcji Lądka na pierwszym miejscu należałoby wymienić widokówkowego "Wojciecha". W owym zakładzie przyrodoleczniczym są ujęcia wód leczniczych, ozdobione marmurowymi misami i neobarokowym, ciekawym wystrojem. Sam piękny "Wojciech" i plac tuż przy nim, które faktycznie cieszą oko to jednak moim zdaniem nieco mało. O tereny poza "zdrojem" też należałoby zadbać, gdyż spacer właśnie z części zdrojowej na rynek już pierwsze pozytywne wrażenia psuje.W samym rynku znajdziemy zabytkowe, małe kamieniczki barokowe. Jest też pręgierz pochodzący ze średniowiecza i barokowa, kamienna kolumna zwieńczona figurą św. Trójcy (1739-41) wraz z bocznymi figurami świętych, wykonana przez Michała Klahra. Po środku rynku stoi zabytkowy ratusz, który pochodzi z 1872 roku. Warto dodać, że pierwszy ratusz był wzmiankowany już w 1357 roku. Nieopodal rynku stoi kościół NMP z XV wieku, przebudowany później w stylu barokowym. Wewnątrz znajduje się ciekawe późnobarokowe wyposażenie, z drewnianym ołtarzem głównym, autorstwa Michała Klahra. Przy rynku jest też ruina kościoła ewangelickiego pw. św. Salwatora. W okolicy trzeba też koniecznine zobaczyć gotycki most, ten kamienny obiekt pochodzi z 1565 roku i oparł się wszystkim dotychczasowym pwoodziom jakie nawiedziły Lądek. Mówi się, że od wielkiej wody chroni go figura Św. Jana Nepomucena zdobiąca most. Figura św. Jana Nepomucena z 1709 roku, która zdobi gotycki most. Jest ona wzorowana na figurze Nepomucena ze słynnego mostu Karola w Pradze. Lądecka figura należy do najstarszych rzeźb Nepomucena na całym Śląsku. Okolice mostu niestety też nie prezentują się najlepiej, kamienice od tej strony dosłownie się sypią. Mimo wszystko nie zniechęcam Was do odwiedzin tego miasta, zawsze warto sobie wyrobić własne zdanie. Zreszta kto wie może estetyka z czasem się poprawi.

Osówka
Osówka

 

Osówka Osówka Osówka Osówka Osówka Osówka Osówka Lądek Zdrój Lądek Zdrój Lądek Zdrój Lądek Zdrój Lądek Zdrój Lądek Zdrój Lądek Zdrój Lądek Zdrój Lądek Zdrój Lądek Zdrój Lądek Zdrój Lądek Zdrój Lądek Zdrój Lądek Zdrój Lądek Zdrój Lądek Zdrój Lądek Zdrój Lądek Zdrój Lądek Zdrój Lądek Zdrój
Avatar użytkownika
Anja Krajtroter 14965 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Anja Krajtroter 14965 kilometrów
2017-10-17 15:30:59

[cytuj autor='Danusia']Bystrzyca niestety mnie ominęła jakoś w tym roku,a raczej ja ominęłam ją z braku czasu. Ubolewam,ale może jeszcze będzie okazja. Juz tyle razy wracałam na Dolny Śląsk i za każdym razem odkrywam coś nowego,więc przyjdzie czas i na Bystrzycę. Tymczasem z przyjemnością obejrzałam sobie twoje fotki. W Osówce i pozostałych sztolnich Gór Sowich bylismy. Takie miejsca wzbudzają we mnie głębokie przemyślenia. Pieknie rozplanowałaś swój urlop na południu Polski Anju.[/cytuj]

Dzięki:)

 

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2017-10-17 10:56:22

Bystrzyca niestety mnie ominęła jakoś w tym roku,a raczej ja ominęłam ją z braku czasu. Ubolewam,ale może jeszcze będzie okazja. Juz tyle razy wracałam na Dolny Śląsk i za każdym razem odkrywam coś nowego,więc przyjdzie czas i na Bystrzycę. Tymczasem z przyjemnością obejrzałam sobie twoje fotki. W Osówce i pozostałych sztolnich Gór Sowich bylismy. Takie miejsca wzbudzają we mnie głębokie przemyślenia. Pieknie rozplanowałaś swój urlop na południu Polski Anju.

Avatar użytkownika
Anja Krajtroter 14965 kilometrów
2017-10-12 07:55:37

[cytuj autor='mokunka']Anju , opisujesz znane mi miejsca. Lądek to miasto kontrastów. Piękny kamienny , zabytkowy most  lecz mocno zanedbany.Piękny ratusz i zaniedbane kamieniczki w rynku. Zdrój Wojciech, muszla koncertowa, zieleń w centrum uzdrowiskowej części ale już parę ulic dalej walące się domy...Natomiast Osówka jaki i pozostałe kompleksy podziemne w Górach Sowich znam dobrze, ostatnio po latach do nich wrtóciłam. Czytając Twoją relację uświadomiłam sobie, ze na pSz umieściłam tylko relację z Reise i Włodarza, z Osówki niestety nie. Odszukałam foty i postaram się to nadrobić niebawem bo czekają już od 2014 roku.ehhh.Bardzo fajnie pozwiedzałaś. Czytałam w komentarzach, że 16 miejscowości. Super :) Anju. Mogę tylko dodać, że mnie też tak "nosi" kompleksowo jak już gdzieś pojadę :)[/cytuj]

Bardzo trafny komentarz co do Lądka:)

 

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2017-10-11 22:31:03

Anju , opisujesz znane mi miejsca. Lądek to miasto kontrastów. Piękny kamienny , zabytkowy most  lecz mocno zanedbany.Piękny ratusz i zaniedbane kamieniczki w rynku. Zdrój Wojciech, muszla koncertowa, zieleń w centrum uzdrowiskowej części ale już parę ulic dalej walące się domy...

Natomiast Osówka jaki i pozostałe kompleksy podziemne w Górach Sowich znam dobrze, ostatnio po latach do nich wrtóciłam. Czytając Twoją relację uświadomiłam sobie, ze na pSz umieściłam tylko relację z Reise i Włodarza, z Osówki niestety nie. Odszukałam foty i postaram się to nadrobić niebawem bo czekają już od 2014 roku.ehhh.

Bardzo fajnie pozwiedzałaś. Czytałam w komentarzach, że 16 miejscowości. Super :) Anju. Mogę tylko dodać, że mnie też tak "nosi" kompleksowo jak już gdzieś pojadę :)

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46816 kilometrów
2017-10-06 22:02:00

Kolejne ciekawe miejsca które udało Ci się zwiedzić.Cieszę się że również zainteresowały Cię  tajemnicze miejsca militarne,które naprawdę warto zobaczyć.

Avatar użytkownika
Anja Krajtroter 14965 kilometrów
2017-10-06 11:39:27

[cytuj autor='Maciej A']Po Kotlinie Kłodzkiej trochę się włóczyłem, ale w Lądku i Głuszycy nie byłem, też ciekawie,jeszcze trochę popracuję za biurkiem, to mi pewnie zorganizują jakieś wycieczki ;-) może i do Lądku[/cytuj]

No tak zdaje się, że uzdrowisko specjalizuje się w terapii schorzeń narządu ruchu:) Dobrze, że chociaż ma kto Cię odrywać zaa tego biurka:)

 

Avatar użytkownika
Anja Krajtroter 14965 kilometrów
2017-10-06 11:33:30

[cytuj autor='Anna Piernikarczyk']Osówka pojawia się na Polskich Szlakach kolejny raz :) super, niestety nie znam tego kompleksu. Za to Lądek mi znajomy, mi się miasteczko podobało, faktycznie, mogło by być bardziej zadbane w szczególe, tak jak ostatnio Bystrzyca wyladniała, o której wspomniałaś :) Super wakacje w pięknym miejscu miałas :)[/cytuj]

Jak naliczyłam to 16 miejscowości odwiedziliśmy:)

 

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1128304 kilometrów
2017-10-06 09:38:38

Osówka pojawia się na Polskich Szlakach kolejny raz :) super, niestety nie znam tego kompleksu. Za to Lądek mi znajomy, mi się miasteczko podobało, faktycznie, mogło by być bardziej zadbane w szczególe, tak jak ostatnio Bystrzyca wyladniała, o której wspomniałaś :) Super wakacje w pięknym miejscu miałas :)

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50913 kilometrów
2017-10-05 22:36:37

Fajne miejsca, wracają wspomnienia z naszej wycieczki do KK. Swoją drogą, Lądek mi się dość podobał jak pamiętam (nie mówię, że Tobie się nie podoba) i nie miałem takich odczuć jak Ty, jednak my drogę między Rynkiem a częścią uzdrowiskową pokonaliśmy autem, więc nie ma co mówić.

Pozdrawiam

Avatar użytkownika
mirosław Krajtroter 48381 kilometrów
2017-10-05 17:12:37

Byłem widziałem polecam cały kompleks riese

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 70829 kilometrów
2017-10-05 10:27:20

Ciekawe miejsca, które chciałoby się odwiedzić.

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19115 kilometrów
2017-10-04 23:06:58

Po Kotlinie Kłodzkiej trochę się włóczyłem, ale w Lądku i Głuszycy nie byłem, też ciekawie,

jeszcze trochę popracuję za biurkiem, to mi pewnie zorganizują jakieś wycieczki ;-) może i do Lądku

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020