Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, mokunka

Niemcza śląską Troją zwana

2017-07-08
2017-09-16 21:23:54
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Niemcza

Niemcza dolnośląskie miasteczko, teraz jakby zapomniane, senne ,zagubione. Leżące nad Ślężą , w paśmie Wzgórz Strzelińsko-Niemczańskich , na pograniczu Gór Sowich i Gór Złotych oraz Kotliny KłodzkiejNie tak znane , natomiast z bogatą historią . Jedno z najstarszych miast w Polsce. Już za czasów Bolesława Chrobrego odegrało niebagatelną rolę w obronie ówczesnych  polskich granic przed Niemcami i Czechami.Pierwsze wzmianki o Niemczy pochodzą z 990 roku. Opisywane wówczas przez czeskich kronikarzy. Miasto z zamkiem , specyficznym wrzecionowatym rynkiem , otoczone murami obronnymi.

Przez 3 lata, na początku XIII wieku mieszkała tam wywodząca się ze starego arystokratycznego rodu księżna Jadwiga, późniejsza żona Henryka Brodatego . Była ona fundatorką m.in kościołów w miasteczku.

Dawne miejskie mury i bramy ta i 12 kolejnych fot

 Miano śląskiej Troi zawdzięcza Niemcza swej heroicznej obronie 1017 roku. Wtedy to kamienne  mury obronne  oblegało 12 tysięcy napastników czyli około 600 napastników na kilometr murów obronnych! Niewiarygodne!!! Pozwolę sobie tu zacytować słowa kronikarza z Merseburga Thietmara, naocznego świadka owych wydarzeń „Nigdy nie słyszałem o oblężonych, którzy by z większą od nich wytrwałością i bardziej przezorną zaradnością zabiegali o swoją obronę.”. Wyczytałam to na ciekawie zredagowanej stronie http://www.um.niemcza.pl/. Slowa te , uwiecznione są również , na płycie  obelisku , w centrum miasteczka niedaleko ratusza.Dość już historii, choć muszę przyznać , iż sama nie wiedziałam, że owo dolnośląskie miasteczko mają  tak interesującą . Zainteresowanych odsyłam do wspomnianej strony internetowej .

Współczesność miasteczka nie przedstawia się jednak  zbyt ciekawie. Owszem przy wjeździe wita nas tablica informacyjna, brama miejska wjazdowa , dawna furta .Wszystko jednak jakieś zaniedbane, nijakie. Tablica info przyniszczona, na murach obronnych nad furtą , nad którą góruje piastowski orzeł widnieją ślady grafiti. Murów zachowało się sporo, miejscami porasta je bluszcz.

Rynek w Niemczy ma kształt bardzo długiego, wąskiego prostokąta. Jest to tzw rynek wrzecionowaty, bardzo rzadko spotykany ! Wokół kamieniczki. Wiele niestety mocno nadwerężonych przez ząb czasu.

Ratusz nie znajduje się w centralnej części rynku, na placu  lecz umiejscowiony jest w ciągu innych kamieniczek. Przed ratuszem wspomniana już  tablica przypominająca bohaterską obronę miasta.

W Urzędzie Miejskim otrzymujemy folder reklamowy , z zastrzeżeniem , iż nie warto iść poza rynek bo zamek w prywatnych rękach i niedostępny a dawna baszta miejska mocno zaniedbana …Ojjj, promocja miasta to zdecydowanie nie była.

Jednak niezrażeni wędrujemy . Przy kościele o wysokich strzelistych wieżach , pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny znajduje się tablica informująca turystów, że Niemcza znajduje się na Międzynarodowym Szlaku Świętego Wojciecha.

Docieramy do sporej baszty , z jednym bokiem walcowatym. Na murach ślady po  zerwanych tablicach , dawnej siedzimy Ośrodka Pomocy Społecznej . Z wieży odpada tynk, okien broni zardzewiała krata a drzwi spora kłódka. Z drugiej strony wieży walące się schody. Wielka szkoda, że tak to wszystko niszczeje.

Na wzgórzu kawałek od rynku napotykamy otynkowany na biało, dwukondygnacyjny, nieciekawy architektonicznie budynek. Zastanawiamy się czy to aby zamek? Chcemy kogoś zapytać. Jakby na życzenie pojawia się pan z firmy ochroniarskiej, który informuje, że to własność prywatna i prosi o opuszczenie posesji. Na odchodnym robię dwie foty .Odprowadza nas mocno  niezadowolony wzrok ochroniarza.

  Trafiamy jeszcze w okolice opuszczonej stacji kolejowej, po drodze do „Śląskiej Piernikarni”- niewątpliwej atrakcji Niemczy, o której wcześniej już pisałam.

Generalnie z krajtroterskiego punktu widzenia warto tam być , miasteczko z potencjałem .Wymaga jednak sporo nakładów finansowych i chyba innego podejścia włodarzy.

rynek w różnych ujęciach ta i 5 kolejnych fot ratusz ta i kolejna fota tablica pamiątkowa, związana z obroną Niemczy w 1017 roku kościól ta i kolejna foa baszta w różnych ujęciach ta i 5 kolejnych fot zamek ta i kolejna fota stacja kolejowa(dawna)
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2017-10-02 12:11:08

No prosze bardzo ciekawe i zachęcająco do zwiedzania miasteczko pokazałaś.

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50913 kilometrów
2017-09-30 22:37:01

Dzięki Mokunce dowiedziałem się o tak ciekawej miejscowości, jak Niemcza, o której "coś tam" słyszałem, ale nie spodziewałem się że to tak historyczne miejsce. I szkoda tylko, że tak mało znane, mało promowane, no i dość zaniedbane. Skądś to znam...

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2017-09-18 10:39:47

[cytuj autor='Anna Piernikarczyk']Ciekawe miasteczko z historią w tle, fajne odkrycie :)[/cytuj]

Racja historię ma Niemcza przebogatą i opisaną w tekstach źródłowych jeszcze przed 1000 rokiem! Mimo obecnych zaniedbań ślady historii można tam spotać praktycznie w każdym zakątku miasta.

 

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2017-09-18 10:37:20

[cytuj autor='Anja']Miasteczko, o którym zapewne wielu słyszało, ale niewielu było. Dobrze, że przybliżasz takie miejsca.[/cytuj]

Pewnie tak Anju , o wielu miejscach często słyszymy, czytamy a nie zawsze uda nam się do nich dotrzeć. Ja również tyle razy byłam w okolicy....a Niemczę odwiedziłam dopiero w tym roku.

 

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125483 kilometrów
2017-09-18 10:07:10

Ciekawe miasteczko z historią w tle, fajne odkrycie :)

Avatar użytkownika
Anja Krajtroter 14965 kilometrów
2017-09-18 07:41:51

Miasteczko, o którym zapewne wielu słyszało, ale niewielu było. Dobrze, że przybliżasz takie miejsca.

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19107 kilometrów
2017-09-17 21:24:47

[cytuj autor='marian']Miasto z ciekawą historią.Miejmy nadzieję że i te miasto jak wiele innych w Polsce ożywi się.Ja to tylko zawsze przejazdem przez te miasto ale Ty Mokunko potrafisz swym opisem zachęcić to poznania miejsc mniej znanych a jednak bardzo ciekawych.[/cytuj]

Coś w tym jest :-)

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2017-09-17 20:30:57

[cytuj autor='allie']Mokunko, z Twoich zdjęć widać, że to miasto z ogromnym potencjałem krajtroterskim, aż żal, że tak bardzo niewykorzystanym. Te mury są świetne, inne obiekty też atrakcyjne turystycznie, a tu nic się nie dzieje :( Tak wiele miast i wsi w Polsce potrafi znaleźć na siebie pomysł i fundusze (zwłaszcza te miasta pełne zabytków); ciekawe w czym tu tkwi problem.Przykro patrzeć na te niszczejące kamieniczki. Ale cieszę się, że przybliżyłaś mi Niemczę, bo nigdy nie myślałam o odwiedzeniu tego miasta :) Może to nadrobię, bo to żabi skok od Wrocławia.Edytowano: 2017-09-17 17:39:59Edytowano: 2017-09-17 17:40:43[/cytuj]

Tak potencjal jest .Piękne położenie .Dobre skomunikowanie z Wrocławiem i Kłodzkiem. Sporo interesujących miejsc. Niestety brak dobrej promocji i zapewne funduszy . Tak czy owak Niemcza jest interesującym miasteczkiem.

 

Avatar użytkownika
allie Krajtroter 7731 kilometrów
2017-09-17 17:36:54

Mokunko, z Twoich zdjęć widać, że to miasto z ogromnym potencjałem krajtroterskim, aż żal, że tak bardzo niewykorzystanym. Te mury są świetne, inne obiekty też atrakcyjne turystycznie, a tu nic się nie dzieje :( Tak wiele miast i wsi w Polsce potrafi znaleźć na siebie pomysł i fundusze (zwłaszcza te miasta pełne zabytków); ciekawe w czym tu tkwi problem.

Przykro patrzeć na te niszczejące kamieniczki. Ale cieszę się, że przybliżyłaś mi Niemczę, bo nigdy nie myślałam o odwiedzeniu tego miasta :) Może to nadrobię, bo to żabi skok od Wrocławia.

Edytowano: 2017-09-17 17:39:59

Edytowano: 2017-09-17 17:40:43

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46652 kilometrów
2017-09-17 00:00:32

Miasto z ciekawą historią.Miejmy nadzieję że i te miasto jak wiele innych w Polsce ożywi się.Ja to tylko zawsze przejazdem przez te miasto ale Ty Mokunko potrafisz swym opisem zachęcić to poznania miejsc mniej znanych a jednak bardzo ciekawych.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020