Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Tatry Zachodnie, Maciej A

Tatry Zachodnie 2017 - Dolina Chochołowska, Grześ, Dolina Rohacka i otoczenie, Brestowa, Pachola, Salatyn, Wołowiec

2017-09-08 - 2017-09-11
2017-09-13 16:33:33
Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19115 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Tatry > Tatry > Tatry > Tatry

Skończyło się czekanie i schnięcie bez gór, czas na krótkie niestety, ale zawsze święto :-). Moje 4 minuty.Tatry Zachodnie są…. zresztą popatrzcie sami.

Dolina Chochołowska
Dolina Chochołowska


2017.09.08 Kiry – Siwa Polana – Polana Chochołowska – Grześ (1653 m.n.p.m.) – Przełęcz Pod Osobitą - Zwierówka

Na Polanie Chochołowskiej lubię i odczuwam taki lekko monumentalny i zadumany klimat, wystarczy znaleźć się tu rano lub wieczorem, albo po sezonie. Tyle razy byłem tutaj, a pierwszy raz chyba wybrałem się do kaplicy.

Polana Chochołowska
Polana Chochołowska
Kaplica

Obiadek na przełęczy pod Osobitą jak w najlepszej restauracji, konserwa, ale za to jakie krajobrazy….Nasi i Słowacy bardzo dużo wycinają drzew, takie to trochę niepokojące.

obok Kaplicy
obok Kaplicy

20,4 km, czas ok. 10h, 1128m w górę, 1027m w dół. Pięknie zielone rejony Tatr Zachodnich plus znakomite panoramy z Grzesia i okolic Osobitej. Szlak łatwy i przyjemny.

2017.09.09 Zwierówka – Spalony Żleb – Przedni Salatyn – Brestowa (1934 m.n.p.m.) – Skrajna Salatyńska Dolina - Zwierówka

Schronisko na Polanie Chochołowskiej
Schronisko na Polanie Chochołowskiej

Do Przedniego Salatyna szło dobrze, ale wiatr powyżej… odpuściliśmy szarpanie się na grani, z Brestowej zawróciliśmy na z góry upatrzone pozycje. Widziałem Słowaczkę jak ją dwa razy rzuciło na ziemię. No chociaż raz brzuszysko się do czegoś przydało :-).

11,2 km, czas ok. 7h, 991m w górę, 991m w dół. Jak już się trochę podejdzie to widoki piękne. Szlak łatwy, można jeśli wola 300 m podejścia zamienić na przejażdżkę wyciągiem krzesełkowym.

Podchodząc pod Grzesia
ponad Doliną Rohacką
nasza strona Tatr Zachodnich

2017.09.10 Zwierówka – Rohacka Dolina – Adamcula – Przełęcz Banikowska – Pachola (2167 m.n.p.m.) – Brestowa – Skrajna Salatyńska Dolina – Zwierówka

Spotkaliśmy 2 pobratymców wnoszących rowery na Przełęcz Pod Banikovem (prawie 900 m do góry z 15 kg rowerem na ramieniu, wywarli na mnie wielkie wrażenie, przede wszystkim zjazd rowerem stromym szlakiem którym momentami trudno podejść pieszo, no no no).

przed nami Osobita
przed nami Osobita

Jeszcze zrobiła na mnie wrażenie tak na oko 60-letnia potężnie zbudowana Czeszka (ponad sto kilo jak nic) prąca do przodu jak czołg. Można? Można. A ja mogę tylko podziwiać kondycję.

Tym razem nie daliśmy się przepłoszyć wiatrowi, starał się na Banikowskiej Przełęczy, ale z czasem było już tylko lepiej.

widok w kierunku Wołowca
widok w kierunku Wołowca

17,9 km, czas ok. 10h, 1499m w górę, 1499m w dół. Szlak dla bardziej obytych z Tatrami, urozmaicony, zielony, typowy dla Tatr Zachodnich, jak też miejscami skalisty jak w Tatrach Wysokich. Miodek dla misia ;-).

2017.09.11 Zwierówka – Rohacka Dolina – Czarna Młaka – Przełęcz Zabrat – Rakoń – WołowiecWyżnia Chochołowska Dolina – Siwa Polana – Kiry

po prostu sielanka
w drodze pod Osobitą
widok spod Grzesia

Na początek asfalt jak do Morskiego, no może trochę bardziej widokowo.

Od Tatliakovej już normalnie. Im wyżej tym ładniej. Pyszne widoczki aż do Wołowca.

w drodze pod Osobitą
w drodze pod Osobitą

Strasznie dłużył mi się szlak zejściowy Wyżnią Doliną Chochołowską, za dużo już tego lasu.

Na Polanie Chochołowskiej byłem tak „wyciągnięty” że jedynym ratunkiem wydawał się był żurek z jajkiem i szarlotka w schronisku, pyszniutkie.

Pod Osobitą, widok na Giewont, Czerwone Wierchy, Kominiarski i Bobrowiec
Pod Osobitą, widok na Giewont, Czerwone Wierchy, Kominiarski i Bobrowiec

23 km, czas ok. 10h, 1233m w górę, 1334m w dół. Piękne krajobrazy Tatr Zachodnich, szlak łatwy ale i nie krótki .

 

Pod Osobitą
Pod Osobitą, widok aż po Tatry Wysokie
schodzimy do Zwierowki

To już koniec. Można powiedzieć że spory niedosyt, oczywiście zasiedziałe za biurkiem dupsko mówiło coś innego :-) Ból na szczęście mija szybko, piękne widoki zaś zostają pod powiekami.

Noclegi (poza pierwszym dojazdowym w Kirach) w tanim hoteliku Primula na Zwierówce, miejsce skrojone pod nasze potrzeby. Znalezione przypadkowo, a śpiwory i karimaty nam się nie przydały zupełnie.

Zwierowka, przed schroniskiem
Zwierowka, przed schroniskiem

Ogólnie plan wyjazdu był nieco inny, ale wiejący mocno 9 i 10-tego września wiatr zmienił pierwotne zamiary. Nie ma tego złego… Oby do zobaczenia Taterki.

Parking przy wyciągu Przedni Salatyn Przedni Salatyn, Osobita przed nami Przedni Salatyn, widok w kierunku Bobrowca, Grzesia i Kominiarskiego Przedni Salatyn Przed Brestową Przed Brestową, szlak z Przedniego Salatyna Schodząc z Brestowej szlak pod wyciągiem W Dolinie Rohackiej Wodospad Rohacki Wodospad Rohacki Pod Hrubą Kopą Chłopaki wnoszą rowery Szlak widziany z Pacholi krzyż na Pacholi bodajże widok na Salatyny i Brestową widok z grani gdzieś na grani gdzieś na grani, widok na Salatyny Skrzyniarki zerkając w bok Skrzyniarki Skrzyniarki Liptowska Mara Salatyny Brestowa schodzimy schodzimy punkt widokowy pod przednim Salatynem w Dolinie Rohackiej w Dolinie Rohackiej w Dolinie Rohackiej nieopodal Tatliakowej w drodze na Przełęcz Zabrat widoki z drogi na Rakoń widoki z drogi na Rakoń Rakoń otoczenie Doliny Chochołowskiej Rohackie Stawy Rohacze widziane z Wołowca Widok w kierunku Osobitej Wołowiec Dolina Chochołowska w dole Jamnickie Stawy zejście w Dolinę Chochołowską Wyżnią
Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19115 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
allie Krajtroter 7735 kilometrów
2017-09-16 18:05:23

P.S. Dałabym szóstkę, gdybym mogła :)

Avatar użytkownika
allie Krajtroter 7735 kilometrów
2017-09-16 18:04:33

Cuda! Widoki zapierają dech! Po raz kolejny zaczynam sobie obiecywać, że w przyszłym roku to  już na pewno w góry pojadę :)

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19115 kilometrów
2017-09-14 20:42:18

[cytuj autor='EmiZtg']Miałeś szczęście z pogodą. Jechałam w sobotę rano od południa mijając Zachodnie i widziałam tę lampę. Nad Wysokimi już tak pięknie nie było. Szczerze zazdroszczę wycieczek, zwłaszcza, że na tej grani jeszcze nie byłam, a ciężko będzie trafić na dobre warunki tej jesieni. [/cytuj]

Faktycznie nam się trafiło. Obserwowaliśmy przez te parę dni jak na wschód od Banikowa kotłują się w różnym stopniu chmury, w większości przykrywając szczyty. A w naszym rejonie silny wiatr większość tego co przeleciało przez grań szybko odprowadzał w dal. Z kolegą tak wspominaliśmy, że nie pamiętamy wyjazdu w Tatry kiedy by choć raz nas nie zmoczył deszcz. Niesamowite szczęście. Ja w tym roku pierwszy raz byłem w górach. Jeździsz na tyle często, że prędzej czy później raczej trafisz dobre warunki.

 

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19115 kilometrów
2017-09-14 20:30:28

[cytuj autor='Anna Piernikarczyk']Ale smaczek !!! Macieju, zdjęcia moc, jak to dziś usłyszałam, jaram się jak Rzym w czasie Nerona :) [/cytuj]

ech Aniu

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19115 kilometrów
2017-09-14 20:21:49

[cytuj autor='Anja']Pięknie. Pozazdrościć tej "niespecjalnej kondycji":-) [/cytuj]

pal sześć kondycję jaka by nie była (lub jakiej nie ma), za to Taterki niezawodne, warto się dla nich pomęczyć

 

 

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19115 kilometrów
2017-09-14 19:58:23

[cytuj autor='mokunka'] Niestety Macieju, kolano po kontuzji, po operacji -juz nigdy nie będzie tak sprawne jak kiedys. Czasem muszę jednak (w zaostrzeniach) chodzić o kuli....Nic to. Daję radę :). Z tym podróżowaniem, to zdecydowanie nie tak dużo. Natomiast jak już gdzieś pojadę , to nie odpusze ciekawostek w blizszej i  tej dalszej okolicy....Może sobie rekompensują to, że takie cudne wędrówki po Tatrach, jakie Ty uskuteczniasz są niestety zdecydowanie nie dla mnie!pozdrawiam :) [/cytuj]

Szkoda, tym bardziej jesteś WIELKA

 

Avatar użytkownika
EmiZtg Krajtroter 18483 kilometrów
2017-09-14 12:06:19

Miałeś szczęście z pogodą. Jechałam w sobotę rano od południa mijając Zachodnie i widziałam tę lampę. Nad Wysokimi już tak pięknie nie było. Szczerze zazdroszczę wycieczek, zwłaszcza, że na tej grani jeszcze nie byłam, a ciężko będzie trafić na dobre warunki tej jesieni. 

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1128304 kilometrów
2017-09-13 21:20:57

Ale smaczek !!! Macieju, zdjęcia moc, jak to dziś usłyszałam, jaram się jak Rzym w czasie Nerona :) 

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2017-09-13 20:30:54

[cytuj autor='Maciej A'] Dzięki, góry faktycznie niesamowite,kondycja już niespecjalnie, ale to już nie tak ważnemoje parę minut i znów trzeba będzie sporo czekać.A u Ciebie? Sporo podróżujesz, kontuzja jest już tylko przykrym wspomnieniem?pozdrawiam [/cytuj]

Niestety Macieju, kolano po kontuzji, po operacji -juz nigdy nie będzie tak sprawne jak kiedys. Czasem muszę jednak (w zaostrzeniach) chodzić o kuli....Nic to. Daję radę :). Z tym podróżowaniem, to zdecydowanie nie tak dużo. Natomiast jak już gdzieś pojadę , to nie odpusze ciekawostek w blizszej i  tej dalszej okolicy....Może sobie rekompensują to, że takie cudne wędrówki po Tatrach, jakie Ty uskuteczniasz są niestety zdecydowanie nie dla mnie!

pozdrawiam :)

 

Avatar użytkownika
Anja Krajtroter 14965 kilometrów
2017-09-13 19:00:07

Pięknie. Pozazdrościć tej "niespecjalnej kondycji":-) 

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19115 kilometrów
2017-09-13 18:27:52

[cytuj autor='mokunka']Jestem pod ogromnym wrażeniem Macieju, ty nasz łaziku górski. Tatry i majestat gór na Twoich fotach poprostu powala na kolana....ale jeszcze bardziej rzeczowe sprawozdania z trasy. Ile godzin , ile kilometrów. Niesamowite. Rewelka -:)Mogę tylko powiedzieć Macieju, iż bardzo, bardzo  zazdraszczam kondycji i tego co dane Ci było tam zobaczyć  :)))[/cytuj]

Dzięki, góry faktycznie niesamowite,

kondycja już niespecjalnie, ale to już nie tak ważne

moje parę minut i znów trzeba będzie sporo czekać.

A u Ciebie? Sporo podróżujesz, kontuzja jest już tylko przykrym wspomnieniem?

pozdrawiam

 

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19115 kilometrów
2017-09-13 18:15:23

[cytuj autor='marian']Witaj Macieju.Jak wspaniale znów podziwiać Twoje wędrówki.Niesamowite widoki dla których chce się żyć.Ja chociaż pocieszam sie Twoimi fotkami. Pozdrawiam.[/cytuj]

Ja znowu mogę tylko pozazdraszczać Ci bogactwa zwiedzanych miejsc :-).

Oczywiście cieszę się że Ci się podoba

 

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2017-09-13 18:12:59

Jestem pod ogromnym wrażeniem Macieju, ty nasz łaziku górski. Tatry i majestat gór na Twoich fotach poprostu powala na kolana....ale jeszcze bardziej rzeczowe sprawozdania z trasy. Ile godzin , ile kilometrów. Niesamowite. Rewelka -:)

Mogę tylko powiedzieć Macieju, iż bardzo, bardzo  zazdraszczam kondycji i tego co dane Ci było tam zobaczyć  :)))

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46816 kilometrów
2017-09-13 17:14:42

Witaj Macieju.Jak wspaniale znów podziwiać Twoje wędrówki.Niesamowite widoki dla których chce się żyć.Ja chociaż pocieszam sie Twoimi fotkami. Pozdrawiam.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020