Ratusz, Danusia

W Międzyrzeczu

2017-07-20
2017-09-02 12:42:39
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Międzyrzecz > Łagów

Zwiedzając MRU ( Międzyrzecki Rejon Umocniony) nie sposób ominąć pobliskiego Międzyrzecza. Tak się złożyło, że zajrzeliśmy tam bardzo wczesnym rankiem i to, co mnie najbardziej interesowało, czyli zamek i muzeum , niestety, było zamknięte. Jak większość tego typu obiektów, które  widzieliśmy na tegorocznej naszej wakacyjnej trasie, obejrzeliśmy go jedynie z zewnątrz.Zamek w Międzyrzeczu jest pięknie usytuowany w widłach rzek Obra i Paklica. Otacza go spory zadbany park. Zamek pochodzi z XIV wieku, z czasów Kazimierza Wielkiego. Obecnie jest dobrze zachowaną ruiną. Kiedyś był ważnym punktem na drodze z Gniezna do Niemiec. Bronił zachodnich rubieży państwa. Jest to jedyny piastowski zamek królewski znajdujący się na terenie województwa lubuskiego.
W sąsiedztwie zamku znajduje się zabytkowy dom bramny, dwór starosty oraz karczma i  oficyna dworska. Dom bramny został odtworzony według XVIII-wiecznego wzorca . zamek oraz wspomniane budynki stanowią obecnie siedzibę miejscowego muzeum.

Ratusz

Cały zabytkowy zespół dworsko-parkowy prezentuje się bardzo pięknie. Poranny spacer w tej okolicy sprawił nam wielką przyjemność. Centrum miasta też jest przyjemne. Nieduży Rynek z ładnym ratuszem i fontanną otoczone kwiatowymi klombami i wianuszkiem kamieniczek. Lubię takie miejsca. Zwykle miejskie zwiedzanie zaczynamy właśnie od Rynku. W wielu miastach układ architektoniczny jest podobny, a jednak za każdym razem robi na mnie wrażenie, zwłaszcza w słoneczny, jasny dzień. Ta krótka ,poranna wizyta w Międzyrzeczu pozostawiła mile wspomnienia i dobre wrażenie.

Komentarze

2017-10-02 12:07:02

Ciekawe i piękne miasteczko odwiedziłaś.

2017-09-11 22:29:37

[cytuj autor='Anna Piernikarczyk']Piękne miasto odwiedziłaś Danusiu, zupełnie mi nieznane, a wydające się bardzo ciekawe z Twych zdjęć :)[/cytuj]

Racja, bardzo ciekawe. Natomiast ratusz nieco podobny jak ten  w Radkowie, w Kotlinie Kłodzkiej .

 

2017-09-08 19:53:06

Urocze miasteczko nam pokazałaś.

2017-09-07 14:31:54

Piękne miasto odwiedziłaś Danusiu, zupełnie mi nieznane, a wydające się bardzo ciekawe z Twych zdjęć :)

2017-09-05 10:16:30

[cytuj autor='allie']Urocze miasteczko; nie miałam pojęcia, że jest tak interesujące. Chciałabym kiedyś wybrać się w tamte strony.Zdjęcia ładne i  - co bardzo sobie cenię - opisane! To w moich oczach znacząco podnosi wartość poznawczą relacji z wycieczki :)[/cytuj]

Często tak się zdarza ,że te mało znane,mijane w pośpiechu miasteczka kryją w sobie pełne uroku miejsca i historyczne niespodzianki:-) Cieszę się,że myślisz podobnie:-)

 

2017-09-03 21:38:30

Urocze miasteczko; nie miałam pojęcia, że jest tak interesujące. Chciałabym kiedyś wybrać się w tamte strony.

Zdjęcia ładne i  - co bardzo sobie cenię - opisane! To w moich oczach znacząco podnosi wartość poznawczą relacji z wycieczki :)