Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Ratusz, Danusia

W Międzyrzeczu

2017-07-20
2017-09-02 12:42:39
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Międzyrzecz > Łagów

Zwiedzając MRU ( Międzyrzecki Rejon Umocniony) nie sposób ominąć pobliskiego Międzyrzecza. Tak się złożyło, że zajrzeliśmy tam bardzo wczesnym rankiem i to, co mnie najbardziej interesowało, czyli zamek i muzeum , niestety, było zamknięte. Jak większość tego typu obiektów, które  widzieliśmy na tegorocznej naszej wakacyjnej trasie, obejrzeliśmy go jedynie z zewnątrz.Zamek w Międzyrzeczu jest pięknie usytuowany w widłach rzek Obra i Paklica. Otacza go spory zadbany park. Zamek pochodzi z XIV wieku, z czasów Kazimierza Wielkiego. Obecnie jest dobrze zachowaną ruiną. Kiedyś był ważnym punktem na drodze z Gniezna do Niemiec. Bronił zachodnich rubieży państwa. Jest to jedyny piastowski zamek królewski znajdujący się na terenie województwa lubuskiego.
W sąsiedztwie zamku znajduje się zabytkowy dom bramny, dwór starosty oraz karczma i  oficyna dworska. Dom bramny został odtworzony według XVIII-wiecznego wzorca . zamek oraz wspomniane budynki stanowią obecnie siedzibę miejscowego muzeum.

Ratusz
Ratusz


Cały zabytkowy zespół dworsko-parkowy prezentuje się bardzo pięknie. Poranny spacer w tej okolicy sprawił nam wielką przyjemność. Centrum miasta też jest przyjemne. Nieduży Rynek z ładnym ratuszem i fontanną otoczone kwiatowymi klombami i wianuszkiem kamieniczek. Lubię takie miejsca. Zwykle miejskie zwiedzanie zaczynamy właśnie od Rynku. W wielu miastach układ architektoniczny jest podobny, a jednak za każdym razem robi na mnie wrażenie, zwłaszcza w słoneczny, jasny dzień. Ta krótka ,poranna wizyta w Międzyrzeczu pozostawiła mile wspomnienia i dobre wrażenie.

Ratusz Kościół parafialny pw. Św. Wojciecha Ratusz Rynek Rynek Park Park Park Pomnik pamięci weteranów II wojny światowej  Dom bramny  Dom bramny Rzeźby pierwszych polskich męczenników Zamek Dawny dwór starosty- muzeum zabudowania dworskie-muzeum Zamek Zamek Zamek Zamek Zamek Zamek Park Zamek Zamek Park Zamek Park Zamek Zamek Zamek Park
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2017-10-02 12:07:02

Ciekawe i piękne miasteczko odwiedziłaś.

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2017-09-11 22:29:37

[cytuj autor='Anna Piernikarczyk']Piękne miasto odwiedziłaś Danusiu, zupełnie mi nieznane, a wydające się bardzo ciekawe z Twych zdjęć :)[/cytuj]

Racja, bardzo ciekawe. Natomiast ratusz nieco podobny jak ten  w Radkowie, w Kotlinie Kłodzkiej .

 

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46816 kilometrów
2017-09-08 19:53:06

Urocze miasteczko nam pokazałaś.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1126100 kilometrów
2017-09-07 14:31:54

Piękne miasto odwiedziłaś Danusiu, zupełnie mi nieznane, a wydające się bardzo ciekawe z Twych zdjęć :)

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2017-09-05 10:16:30

[cytuj autor='allie']Urocze miasteczko; nie miałam pojęcia, że jest tak interesujące. Chciałabym kiedyś wybrać się w tamte strony.Zdjęcia ładne i  - co bardzo sobie cenię - opisane! To w moich oczach znacząco podnosi wartość poznawczą relacji z wycieczki :)[/cytuj]

Często tak się zdarza ,że te mało znane,mijane w pośpiechu miasteczka kryją w sobie pełne uroku miejsca i historyczne niespodzianki:-) Cieszę się,że myślisz podobnie:-)

 

Avatar użytkownika
allie Krajtroter 7735 kilometrów
2017-09-03 21:38:30

Urocze miasteczko; nie miałam pojęcia, że jest tak interesujące. Chciałabym kiedyś wybrać się w tamte strony.

Zdjęcia ładne i  - co bardzo sobie cenię - opisane! To w moich oczach znacząco podnosi wartość poznawczą relacji z wycieczki :)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020