Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Wojtek Stellw

Sandomierz idealny na jedno popołudnie

2017-05-02
2017-09-02 11:26:06
Avatar użytkownika
Wojtek Stellw Wędrowiec 213 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Sandomierz

Jedno z majówkowych popołudni postanowiłem spędzić w Sandomierzu, który zwany jest czasem „Małym Rzymem”, ponieważ podobnie jak stolica Italii położony jest na siedmiu wzgórzach. To miasto leżące nad Wisłą może poszczycić się tysiącletnią historią. Nie wiem czy wiecie, ale po powstaniu państwa polskiego był główną siedzibą króla. Dzisiaj Sandomierz chyba najbardziej jest znany z polskiego kryminalnego serialu „Ojciec Mateusz”. Niedawno nawet otworzono w jednej z kamienic na rynku wystawę Świat Ojca Mateusza gdzie można zobaczyć naturalnej wielkości figury woskowe bohaterów serialu. Często Sandomierz jest też kojarzony jako Stolica Krzemienia Pasiastego – Kamienia Optymizmu.
Sandomierz to niewielkie, ale pełne uroku i zabytków miasto. Na uwagę zasługuje tu renesansowy Ratusz wzniesiony w drugiej połowie XIX w. – uważany za jeden z najpiękniejszych w Polsce, gotycka Brama Opatowska (do bramy przylegają pozostałości średniowiecznych murów oraz furta dominikańska tzw. „Ucho Igielne&rdquo😉 będąca symbolem miasta, z której widać piękną panoramę Sandomierza, Zamek Kazimierzowski – dawna siedziba królów i książąt Polskich, Bazylika Katedralna z XIV w. ze wspaniale zachowaną polichromią oraz najstarszy i najcenniejszy Zespół Klasztorny Dominikanów zbudowany w 1226 r. wraz z kościołem św. Jakuba. Warto też odwiedzić Dom Długosza będący jednym z najlepiej zachowanych gotyckich, ceglano-kamiennych domów mieszkalnych. Wnętrze mieści bogate zbiory Muzeum Diecezjalnego z zakresu malarstwa, rzeźby sakralnej, sztuki zdobniczej, drobnej plastyki, ceramiki, elementów wystroju architektonicznego, numizmatyki, archeologii oraz kolekcji mebli.
W granicach miasta znajduje się też rezerwat przyrody tzw. Góry Pieprzowe, który jest wschodnim zakończeniem Gór Świętokrzyskich. Miłośnikom przyrody polecam także udać się na spacer do lessowego Wąwozu Królowej Jadwigi. Wąwóz rozdzielają wzgórza Świętojakubskie i Świętopawelskie. Wąwóz nie jest zbyt duży, ponieważ jego długość wynosi 500 m, a zbocza osiągają miejscami 10 m wysokości, ale miejsce to jest niezwykle malownicze. Można też  się przejść  Świętojakubskim prowadzącym do kościoła św. Jakuba, chociaż ładniejszym i dłuższym jest Wąwóz Królowej Jadwigi.
Reasumując, Sandomierz to naprawdę urodziwe miasto. Poza tym większość zabytków znajduje się tu praktycznie w jednym miejscu, w okolicy Starego Miasta, więc raczej się nie nachodzicie za dużo - 3-4 godzinki łącznie z obiadem powinny być wystarczające. Jedynie w przypadku dodatkowej wycieczki w Góry Pieprzowe i do Wąwozu Królowej Jadwigi należy zarezerwować dodatkowy czas. Ja tym razem te atrakcje odpuściłem.Avatar użytkownika
Wojtek Stellw Wędrowiec 213 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Avatar użytkownika
Anja Krajtroter 15945 kilometrów
2017-09-14 19:55:11

Polecam filmik:  https://vod.tvp.pl/video/zakochaj-sie-w-polsce,sandomierz,29772766

...zwłaszcza jeśli nie mieliście okazji odwiedzić tego miasta.

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2017-09-02 12:31:06

Tak, Sandomierz to wyjatkowo piękne miasto.

Avatar użytkownika
Anja Krajtroter 15945 kilometrów
2017-09-02 11:51:43

Potwierdzam - miasto warto zobaczyć:) Ładny rynek. Piękne widoki z Bramy Opatowskiej. Ciekawy Zamek. Sandomierz od niedawna przeżywa swój renesans pod kątem turystycznym. 

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020