Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Angelika Krajewska

Zamek Kamieniec w Korczynie-Odrzykoniu

2017-08-27
2017-08-28 16:17:55
Avatar użytkownika
Angelika Krajewska Krajtroter 10053 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Krosno

Zamek Kamieniec położony na wzgórzu, na wysokości 452 m n.p.m., na skraju Pasma Królewskiej Góry, w pobliżu rezerwatu Prządki.
Niewykorzystany potencjał, a szkoda...Zwiedzenie go zajmuje 10 minut. Jakaś zwiedzająca turystka powiedziała , że zamek jest już od kilku lat remontowany.Zamek robi ogromne wrażenie z zewnątrz tymczasem wewnątrz wystarczy 5-7 minut na przejście całego zamku w środku. Bilety (opcja max) 8 zł od osoby. W tej cenie : sala tortur, muzeum i wejście do zamku. Sala tortur to dosłownie 5 narzędzi tortur, na ścianach opisy "czasów średniowiecza", 3 maski żelazne do założenia do zdjęcia oraz kilka narzędzi do wyrywania zębów. Muzeum w zamku to  skromna kolekcja. Gdyby część ruin w końcu udało się zabezpieczy i ściągnąć te rusztowania, rozwinąć prezentowaną kolekcję to byłaby świetna atrakcja bo sam zamek ładny. Teraz raczej wystarczy obejrzeć zamek z zewnątrz bez zwiedzania.Sam zamek jest dość mocno zniszczony ale widok z niego na pobliskie Krosno i Prządki w pełni zadowala. Dojazd do zamku jest z drogi krajowej Krosno -Rzeszów. Sam dojazd do ruin zamku i okolica robi wrażenie, przepiękne widoki, przy dobrej pogodzie dosyć odległe.Dojście dość krótkie drogą pod górę. Wewnątrz niestety obiekt trochę rozczarowuje. Dość mały teren, kilka zakamarków - porobione mostki, przejścia, pomosty, ale, niestety, pełnią one jedynie  chyba  funkcję dekoracyjną?! Część obiektu w remoncie nigdzie nie wolno wchodzić ,jeśli są jakieś wejścia to i tak są zamknięte . Brak możliwości wejścia na górny zamek. Dla miłośników Fredry.Jedna z  legend opowiada o wielkim panu, który był zaufanym króla,  przy jego boku spędzał większość swojego czasu. Miał on bardzo piękną żonę, która żyła  samotnie w w tym o to  zamku. Pewnego razu  pan musiał wyruszyć z panem  na wojnę,  bardzo długo nie wracał, aż przyszła wiadomość do jego żony o jego śmierci. Jakiś czas później  poślubiła ona nowego mężczyznę i wkrótce urodziła  córeczkę. Gdy wszystko się świetnie układało i mała  dziewczynka miała już  rok, pan zamku powrócił.Kobieta wraz ze swym nowym mężem wrzuciła  pana w lochy i skazała na śmierć głodową. Ulitowała się nad nim jednak niańka i w tajemnicy zanosiła mu posiłki. Pan przeżył w lochu wiele lat i opuścił go po śmierci Pani, uwolniony przez niańkę. Mimo krzywd, jakich doznał ze strony swojej żony, wyprawił jej godziwy pogrzeb oraz zaopiekował się jej córką.
 

Avatar użytkownika
Angelika Krajewska Krajtroter 10053 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2017-09-11 22:37:03

Piękny zamek w Odrzykoniu. Odwiedziłam go będąc kiedyś w Krośnie. Widzę Angelika , że ciągle w trasie :) Tak trzymać.

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2017-08-29 21:18:58

Odwiedziłam to miejsce jako miłośniczka Fredry i ogólnie literatury polskiej. :-) Faktycznie zwiedzanie zamku jest ciut przykrótkie,ale z drugiej strony,fajnie,że wogóle jest to możliwe.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136672 kilometrów
2017-08-29 10:21:32

Piękne miejsce, nie znam go, fajnie było poczytać legendę, lubię je :)

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47177 kilometrów
2017-08-28 20:51:13

Ładne ruiny zamku.Najbardziej cenię to ,że zamki przeważnie wznoszono na wzgórzach i dzięki temu widoki są cudowne.

Avatar użytkownika
Anja Krajtroter 15945 kilometrów
2017-08-28 19:33:26

Cieszę się, że przybliżasz tamte okolice. Mam do nich sentyment. Akurat w miejscu, o którym piszesz nie byłam, ale już po wizycie w Dukli, Jaśle czy Krośnie, pozostały niewyraźne wspomnienia - byłam tam bardzo dawno temu z babcią. 

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020