Ostrów Lednicki, Anna Piernikarczyk

Szlak Piastowski - Ostrów Lednicki, Skansen i Giecz

2017-08-12
2017-08-17 11:06:24
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1146590 kilometrów
Nasze podróże możesz wygodnie przeczytać na naszym nowym blogu. Na chwilę obecną nie ma tam komentarzy i ocen, ale pracujemy nad tym :)
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Giecz > Ostrów Lednicki > Dziekanowice > Ostrów Lednicki > Wielkopolski Park Etnograficzny > Gród w Gieczu

Ta wycieczka poświęcona jest Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, ważnemu elementowi Szlaku Piastowskiego. Wszystkie trzy odwiedzone przez nas obiekty wchodzą w skład tego właśnie Muzeum, a są to: Rezerwat Archeologiczny w Gieczu, Ostrów Lednicki (wyspa i budynek Dyrekcji) oraz Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach. Te miejsca naprawdę przybliżają historię Polski, taką od zarania jej dziejów 🙂 Polecam!Giecz
Maleńka wioska, która mogła być jednym z głównych miast w Polsce. To tutaj w IX wieku stał gród Piastów, rozbudowany w X stuleciu, jeden z najważniejszych ośrodków w ówczesnym, kształtującym się państwie polskim. Dziś w centralnej części dawnej osady targowej stoi zbudowany z kamiennych ciosów, częściowo zrekon­struowany kościół romański Wniebowzięcia NMP i Św. Mikołaja. Pochodzi on z XII wieku, a w jego podziemiach zobaczyć można ponoć relikty jeszcze wcześniejszej świątyni. Spod kościoła można przejść na teren grodziska, gdzie powstał teraz Rezerwat Archeologiczny. Otaczają go dobrze zaznaczone, średniowieczne wały. W ich wnętrzu zachowały się relikty kamiennego pallatium z kaplicą. Stoi tu również XVIII-wieczny, drewniany kościół Św. Jana Chrzciciela i Matki Bożej Pocieszenia, stojący niemal dokładnie na ruinach kościoła kamiennego, na terenie którego prowadzone są obecnie badania archeologiczne. W wykopanych dołach dostrzegliśmy czaszkę i wystające z ziemi kości. Obok stoi tez budynek Muzeum, a nieco dalej zrekonstruowno drewniany gród. Miejsce bardzo ciekawe i warte odwiedzenia.

Giecz - rekonstrukcja grodu
Giecz - rekonstrukcja grodu

Ostrów Lednicki
Jeszcze przed wyspą warto odwiedzić budynek dyrekcji Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, w którym w tejemniczej aurze poznać można tajemnice lednickiego jeziora, które stało się tak ważne dla wczesnośredniowiecznej monarchii Piastów. Na sam Ostrów Lednicki trzeba dostać się promem kursującym co pół godziny. Jest to wyspa, nie każdy  może wie, że słowo Ostrów oznacza właśnie wyspę. Kiedyś, we wczesnym średniowieczu, za sprawą bardzo pszedsiębiorczego Mieszka, na wyspę tę prowadził drewniany most - cud budowniczego kunsztu tamtych czasów. Resztki tych dwóch mostów odnajduje się do dziś, podobnie jak łodzi wtedy pływających po jeziorze, tzw. dłubanek. Najdłuższa odnaleziona dłubanka ma 10 metrów długości. Wiele z cennych zabytków odnalezionych podczas badań prezentowanych jest w budynku Dyrekcji, na wystawie "Ostrów Lednicki. Pod niebem średniowiecza". Ale przenieśmy się na wyspę, która stanowiła najważniejszy gród państwa pierwszych Piastów i stała się też prawdopodobnie miejscem chrztu Mieszka I. Oczywiście najceniejsze na Ostrowie Lednickim są fragmenty kamiennego pallatium z X wieku czyli pałacu z kaplicą, gdzie mieszkał Mieszko I z Dobrawą. Tu też była siedziba pierwszego polskiego biskupa - Jordana.Tutaj też najpewniej przyjmował Bolesław Chrobry cesarza Ottona III w 1000 roku. Ich postaci na koniach witają turystów na wyspie. Ponadto na wyspie można dostrzec relikty pozostałości drewniano-ziemnych wałów obronnych, umocnień brzegowych oraz pozostałości jednych z dłuższych w średniowieczu mostów umożliwiających komunikację z traktem lądowym do Poznania i Gniezna. Nie da się ukryć, że miejsce to stanowi esencję polskości, tu są nasze początki.

Wielkopolski Park Etnograficzny
W pobliskich Dziekanowicach odwiedzić też można ciekawy skansen, w którym poznamy warunki życia już bliższych nam przodków, bo z XIX wieku. Taką to wieś wielkopolską tutaj odtworzono, z dworem, folwarkiem, kościołem, chałupami i zabudowaniami gospodarczymi. Zabytki pochodzą z okresu od XVII-XX wieku. Wieś ma typowy, historyczny układ, a domostwa są kompletnie wyposażone, z oryginalnym umeblowaniem, sprzętami gospodarstwa domowego, narzędziami rękodzielniczymi i maszynami rolniczymi.

zabudowa grodu


Oficjalna strona Szlaku Piastowskiego

Rezerwat Archeologiczny w Gieczu Ruiny palatium w grodzie badania archeologiczne odkrywają kości i czaszki Kościół Św. Jana Chrzciciela Giecz - romanski kościół Wniebowzięcia NMP i Św. Mikołaja Romański kościół w Gieczu Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy wystawa w Dyrekcji Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy najdłuższa odnaleziona dłubanka relikwiarz Krzyża Świętego Wystawa w budynku Dyrekcji Chrobry z biskupem i cesarzem Ottonem III Ostrów Lednicki - palatium Mieszko i Dobrawa oryginalna muszla Św. Jakuba odnaleziona na tych ziemiach Ostrów Lednicki Ostrów Lednicki wyspa Ostrów Lednicki makieta dawnego Ostrowa przeprawa promowa na wyspę Wielkopolski Park Etnograficzny niczym chatka krasnoludków skansen w Dziekanowicach, kościół z XVIII wieku budowanie bez gwoździ Wielkopolski Park Etnograficzny wielkopolskie wiatraki
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1146590 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1146590 kilometrów
2017-08-21 11:54:22

[cytuj autor='Roman Świątkowski']To warto i trzeba zobaczyć i oczywiscie zwiedzić. Bardzo fajna wyprawa.pozdrawiam[/cytuj]

Dzięki 🙂

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70513 kilometrów
2017-08-21 11:45:24

To warto i trzeba zobaczyć i oczywiscie zwiedzić. Bardzo fajna wyprawa.

pozdrawiam

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1146590 kilometrów
2017-08-18 08:19:43

Dziękuję Wam 🙂 Miło, że oglądacie nasze wycieczki i komentujecie, fajnie, jak staną się zaczątkiem Wasze podróży w te ciekawe miejsca 🙂

Avatar użytkownika
Angelika Krajewska Krajtroter 10053 kilometrów
2017-08-17 22:24:29

Piękne zdjecia I ciekawe miejsce 🙂

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19256 kilometrów
2017-08-17 21:52:28

Nieznane mi miejsca, ale wycieczka ciekawa, bogactwo historii regionu,

a fotki jak zwykle, jak to u Ani :-)

Avatar użytkownika
allie Krajtroter 8580 kilometrów
2017-08-17 20:27:17

Fantastyczne miejsce, i chyba niezbyt oblegane mimo szczytu sezonu turystycznego 🙂 Zdjęcia jak zwykle świetne.

Poza Poznaniem Wielkopolski praktycznie nie znam, aż wstyd się przyznać - i nie wiem kiedy uda się to nadrobić. Ale kiedyś na pewno.

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2017-08-17 17:13:13

Piękna wycieczka. Ostrów Lednicki jest w moich planach,jak na narazie ...w poczekalni🙂 Wielkopolska to bardzo ciekawy region,zbyt mało mi znany. Stopniowo będę nadrabiac zaległości.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1146590 kilometrów
2017-08-17 12:15:17

[cytuj autor='marian']Piękne miejsca udało CI się zwiedzić.[/cytuj]

Prawda prawda, polecam 🙂

 

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47352 kilometrów
2017-08-17 11:50:44

Piękne miejsca udało CI się zwiedzić.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021