Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Szlak Piastowski - Ostrów Tumski w Poznaniu, Anna Piernikarczyk

Szlak Piastowski - Poznań: Ostrów Tumski, Genius Loci i Brama Poznania

2017-08-11
2017-08-14 11:25:46
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136465 kilometrów
Nasze podróże możesz wygodnie przeczytać na naszym nowym blogu. Na chwilę obecną nie ma tam komentarzy i ocen, ale pracujemy nad tym :)

Ostatni weekend spędziliśmy bardzo historycznie i patriotycznie, a mianowicie przemierzaliśmy Szlak Piastowski w Wielkopolsce północnej, na zapraszenie koordynatora tegoż Szlaku. Dziękuję bardzo Panu Przemkowi za zorganizowanie tej pięknej wycieczki, której kolejny etapy będą się pojawiały w portalu.Rozpoczęliśmy od Poznania i Ostrowa Tumskiego, gdzie zatrzymaliśmy się na dość długo, bowiem poza monumentalną Katedrą zwiedzaliśmy też dwa nietypowe muzea - Rezerwat Archeologiczny Genius Loci oraz Bramę Poznania.

Most Jordana
Most Jordana

Genius Loci - Przekrój Poznania
Rezerwat Archeologiczny stanowi element Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. To nowowczesne w formie przekazu miejsce stworzone zostało na oryginalnych umocnieniach grodu poznańskiego z okresu wczesnego średniowiecza aż po renesans. To niesamowite przeżycie oglądać autentyczne relikty monumentalnych wałów sprzed tysiąca lat, a zrozumienie tego fenomenu ułatwiają multimedialne kioski i film 3D. Rezerwat powstał po tym, jak w 2008 roku podczas badań wykopaliskowych odkryto tutaj świetnie zachowane, niezwykle ciekawe założenia konstrukcyjne wałów grodowych. Muzeum otwarto w 2012 roku. Z filmu dowiadujemy się, że pierwszy Gród Piastowski powstał na Ostrowie Tumskim już w X wieku i miał bardzo złożoną konstrukcję z drewna. W XIII wieku Przemysł I przeniósł miasto na tereny obecnego Starego Miasta, zaś Ostrów pozostawił biskupowi i tak władze kościelne trwają w tym miejscu do dziś.

Katedra Św. Piotra i Pawła
Pierwszy, romański kościół powstal tu już w X wieku, jest to więc jeden z najstarszych polskich kościołów, a do tego najstarsza polska katedra, ustanowona już w 968 roku. W katedrze pochowano pierwszych władców Polski - Mieszka i Bolesława Chrobrego. Obecna, gotycka katedra powstała w XIV i XV wieku, potem kilka razy zmieniała swój wygląd, po zniszczeniach II wojny światowej została częściowo odbudowana i regotyzowana. Wnętrze zachwyca ogromem i powiewem historii.

Brama Poznania
Brama Poznania
Śluza Katedralna


Brama Poznania
Z Ostrowa Tumskiego pod Bramę Poznania prowadzi Most Biskupa Jordana, zwany też Mostem Cybńskim. Most w obecnej formie stanął tu w 2007 roku, choć przeprawa w tym miejscu istniała tu już na pewno od X wieku. Obecnie jest to most dla pieszych i rowerzystów. Do Bramy Poznania można też przejść od strony Rezerwatu Genius Loci, poprzez Śluzę Katedralną i oszklony łącznik. 
Brama Poznania to bardzo nowoczesne w swej formie i sposobie przekazu Muzeum, mówiące o początkach Ostrowa Tumskiego i tym samym polskiej państwowości.  Podobnie, jak Genius Loci, zwiedza się je z audioprzewodnikiem, dostępnym w kilku językach. Jest tutaj kilka sal i mnóstwo kiosków multimedialnych. Na różne sposoby "przemawiają" tu do nas obrazy na ścianach, szuflady, dioramy, ekrany, a nawet mozaiki na podłodze. Jest ciekawie, tajemniczo i można dowiedzieć się wielu faktów i ciekawostek dotyczących Ostrowa Tumskiego, Poznania oraz okolic, np. Ostrowa Lednickiego. Muzeum sklada się z kilku sal: Sala Gród mówiąca o tym, jak to się z tą Polską zaczęło, Sala Woda związana z Chrztem Mieszka, Sala Złoto o katedrze, z biskupem i kaplicą złotą oraz Sala Witraż i trudnym XX wieku na Ostrowie Tumskim. Wszystko łączy Kładka, a schody wyprowadzają na platformę widokową z widokiem na Ostrów Tumski.

Wszystkie obiekty są elementem Szlaku Piastowskiego, który polecam obrać za cel wycieczki, bowiem są to tereny ważne dla nas, Polaków, a niezwykle atrakcyjne i dla małych i dla dużych.

 Śluza katedralna
Śluza katedralna


Oficjalna strona Szlaku Piastowskiego

Katedra w Poznaniu z Mostu Jordana Katedra w Poznaniu Katedra w Poznaniu Rezerwat Archeologiczny Genius Loci w Poznaniu Genius Loci Filmik w muzeum Konstrukcja grodu resztki wału w Rezerwacie Genius Loci Śluza katedralna w Poznaniu łącznik pomiędzy śluzą i Bramą Poznania Wystawy w Bramie Poznania Ostrów Tumski w Poznaniu wczoraj i dziś Sala Woda (Chrzest Polski) Sala Woda związana z Chrztem Sala Złoto (kaplica złota w Katedrze) Sala Złota i katedrze Sala Witraż o XX wieku Widok z platformy widokowej na Bramie Poznania Archikatedra w Poznaniu wnętrze Katedry w Poznaniu ołtarz w katedrze Mieszko i Bolesław w Złotej Kaplicy zwanej też Kaplicą Królów Złota Kaplica - sufit ze Świętymi, widziany wcześniej w Bramie Poznania
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136465 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136465 kilometrów
2017-08-15 11:59:20

Dziękuję Wam :)

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2017-08-15 11:12:41

Fajnie,że mieliście okazję odwiedzić stolicę Wielkopolski. Poznań jest piękny i pełen atrakcji. Brama Poznania i okolice także i na mnie zrobiły wrażenie.

Avatar użytkownika
Monia-80 Wędrowiec 246 kilometrów
2017-08-15 10:18:27

Poznań to piękne miasto

Edytowano: 2017-08-15 11:58:29

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136465 kilometrów
2017-08-14 21:03:30

[cytuj autor='marian']Jestem z Wielkopolski a tak mało znam Poznan.Fajnie że nam przybliżasz te miasto.[/cytuj]

Marianie to planuj wycieczkę :) A to są dość nowe atrakcje, także generalnie jeszcze nie są tak znane :)

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47172 kilometrów
2017-08-14 20:16:20

Jestem z Wielkopolski a tak mało znam Poznan.Fajnie że nam przybliżasz te miasto.

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 72473 kilometrów
2017-08-14 14:52:27

Jakiś czas temu poznaliśmy tylko niektóre atrakcje Szlaku Piastowskiego. Na pewno cały szlak jest warty zobaczenia.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136465 kilometrów
2017-08-14 11:35:54

[cytuj autor='Anja']Fajnie, że miałam okazję zobaczyć dzięki Twojej relacji Poznań ze strony, z której go nie znałam, zwykle wybierałam w tym mieście inne atrakcje ...może i ja następnym razem podążę tym szklakiem.[/cytuj]

Będzie też Rynek jako bardziej typowa atrakcja :) Ale naszym głównym celem był Ostrów tym razem, też takiego go nie znalismy, zresztą to są stosunkowo nowe atrakcje

Avatar użytkownika
Anja Krajtroter 15945 kilometrów
2017-08-14 11:32:20

Fajnie, że miałam okazję zobaczyć dzięki Twojej relacji Poznań ze strony, z której go nie znałam, zwykle wybierałam w tym mieście inne atrakcje ...może i ja następnym razem podążę tym szklakiem.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020