Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, mokunka

Na szlaku GEOKarpaty - Osuwisko w Rudawce Rymanowskiej

2017-03-04
2017-08-02 19:52:28
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Rymanów

Za oknami panuje upał, trudny do wytrzymania, toteż na ochłodę postanowiłam wrzucić wycieczkę z tegorocznego przedwiośnia. Wtedy to mimo mocno niesprzyjających warunków atmosferycznych sporo pozwiedzałam na Podkarpaciu. Część opisałam już na PSz. Reszta czeka na swoją kolej.Dziś chcę   zaprezentować karpackie Osuwisko, które nazywane jest Osuwiskiem Olzy .Może to być mylące (przecież Olza to okolice Cieszyna) a to Osuwisko jest nad Wisłokiem, w niewielkiej miejscowości o nazwie Rudawka Rymanowska (gmina Rymanów), niedaleko Sieniawy gdzie rozlewają się wody sztucznego zbiornika wodnego.Na Szlaku GEOKarpaty, dla tej cikawostki geologicznej można zamiennie spotkać nazwę „Osłonięcie im. prof S .Dłużyńskiego”. Jednak nie nazwa jest tu najważniejsza, tylko krajobrazy, które nawet pokryte resztkami śniegu i niestety błotem (w początkach marca) robią wrażenie!

Karpaty wszak  to rozległy łańcuch górski, który przebiega przez kilka krajów Europy .Podkarpacie to nieco obniżona część Karpat leżących na terytorium południowo-wschodniej Polski. O ciekawej budowie geologicznej z tzw fliszu karpackiego (skał osadowych, pochodzenia morskiego o naprzemiennie ułożonych warstwach : łupków, zlepieńców,piaskowców czy skał iłowych), tworzącej dosć specyficzne formy wzniesień i osuwiska.

Jednym z większych jest właśnie to Rudawce.Jak doczytałam na tablicy info  Osuwisko czyli Ściana Olzy jest największym odsłonięciem oligoceńskich łupków menilitowych w polskich Karpatach. Jego wysokość to ponad 30 metrów.  Budowa geologiczna  o różnorodnej gamie odcieni sprawia, że ściana skalna położona w głębokim jarze nad Wisłokiem jest tak widowiskowa. Na jej środku znajduje się wodospad.

Jadąc tam …spóźniliśmy się o dosłownie parę dni. Wodospad wcześniej bowiem był zamarznięty i gro turystów wybrało się na podówczas na ów lodowy wodospad. Zerknęłam na foty"lodowego wodospadu" w necie, żałuję, że nie dane mi było tej zmarzliny w postaci wodospadu oglądać.Fanstastyczne.

Natomiast my chyba wybraliśmy najgorszy z możliwych okres na wyprawę do Rudawki Zimno, przedwiośnie, roztopy, rozmiękczona ziemia sprawiająca , że dosłownie przy każdym kroku zapadaliśmy się w błoto ,ehhh. Nie zawsze można być w właściwym miejscu w odpowiednim czasie,a szkoda....

 Jednak Krajtroterzy już tak mają, iż ciągnie ich do zwiedzania praktycznie w każdej porze roku 🙂 Wycieczki natomiast nie zawsze są barwne, tak dosłownie i w przenośni 😉 

Przez chwilkę gdy tam dotarliśmy świeciło marcowe  słonko ,sprawiające, że okoliczne  planery zdawały się być bardziej  malowniczymi.Niestety po chwili – bowiem na przedwiośniu dzień krótki –  słońce zniknęło za najbliższymi wzgórzami Pasma Rymanowskiego.

Nad łagodniejszym brzegiem Wisłoka, tuż nad osuwiskiem, jest letni amfiteatr. Jednak foty, które brnąc w błocie udalo mi się zrobić, nie wygląda on zbyt  ciekawie. Wyczytałam jednak, iż odbywa się tam mnóstwo imprez cyklicznych m.in.: Powitane Lata, Pożegnanie Lata, Zawody Drwali, Hucuły w Karpatach, a nawet Zawody Zdobytych Sikawek Strażackich.

Musi być tam wtedy pięknie , zielono i wesoło w pięknych okolicznościach przyrody. Jeśli ktoś z Was będzie w okolicy Rymanowa, Krosna czy Sanoka to warto się wybrać do tej letniskowej miejscowości Podkarpacia.

Polecam jednak inną porę roku 🙂

 

 

 

 

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Anja Krajtroter 14965 kilometrów
2017-08-06 07:10:02

[cytuj autor='Danusia']Niesamowite są te geologiczne twory. Wyglądają jak jasna, zastygła lawa.Ciekawe miejsce. Jak zwykle nieznana mi ciekawostka odkryta nam przez Ciebie:-) Super.[/cytuj]

To prawda, zawsze czegoś ciekawego można się dowiedzieć śledząc podróże mokunki.

 

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2017-08-05 09:44:53

[cytuj autor='allie']Niesamowitą rzeźbę ma to zbocze. Ciekawe miejsce.[/cytuj]

Tak allie, racja :)Bardzo widowiskowa forma geologiczna , tuż nad wodami płynącego wąwozem Wisłoka. Zdaję sobie jednak sprawę,że ta wycieczka ....nie jest być może tak "widowiskowa", jak te z letnimi kolorowymi fotami .

Cieszę, się jednak, że dane mi było odwiedzić ten i kilka innych punktów na Szlaku GEOKarpaty.

 

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2017-08-05 09:40:43

[cytuj autor='Danusia']Niesamowite są te geologiczne twory. Wyglądają jak jasna, zastygła lawa.Ciekawe miejsce. Jak zwykle nieznana mi ciekawostka odkryta nam przez Ciebie:-) Super.[/cytuj]

Dzięki Danusiu, choć moje foty (robione na przedwiosniu nie oddają w pełni uroków tego miejsca.Jest ono jednym z ważniejszych punktów na SzlakuGEOKarpaty.I sama Rudawka Rymanowska to podkarpacka wieś letniskowa a w amfiteatrze przy osuwisku fajne plenerowe imprezy bywają. Obiecałam sobie, że postaram się być tam w bardziej przyjaznej porze roku.Może się uda ...?

 

Avatar użytkownika
allie Krajtroter 7735 kilometrów
2017-08-04 22:29:24

Niesamowitą rzeźbę ma to zbocze. Ciekawe miejsce.

Avatar użytkownika
Monia-80 Wędrowiec 246 kilometrów
2017-08-04 21:37:59

Fajna wyprawa Mokunkci .w  te upalne dni  lód i śnieg przyda sie na ochłodę

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2017-08-03 17:29:12

Niesamowite są te geologiczne twory. Wyglądają jak jasna, zastygła lawa.Ciekawe miejsce. Jak zwykle nieznana mi ciekawostka odkryta nam przez Ciebie:-) Super.

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46816 kilometrów
2017-08-03 15:30:45

[cytuj autor='mokunka'] Dzięki Marianie, wiesz, że ja bardzo lubię takie niszowe , nieokrzyczane miejsca :)Pewnie lodowy wodospad czy ...lodospad jest piękny . Znalazłam taki filmik Rudawka Rymanowska w zimowej, baśniowej scenerii. Wstawiam link.Bardzo żałuje gdy pojechałam gdy już były roztopy.https://www.youtube.com/watch?v=hozvf5ymIjQ Edytowano: 2017-08-03 14:45:28[/cytuj]

Dzięki.Zobaczyłem filmik i jestem pod wielkim wrażeniem.Prześlicznie to wygląda.

 

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2017-08-03 14:43:38

[cytuj autor='marian']Dzięki Tobie Mokunko  możemy niejednokrotnie poznać bardzo ciekawe miejsca.Ja nawet o tym miejscu nie słyszałem.Nawet kiepska pogoda Ci nie straszna.Miejsce piękne i napewno zamarznięty wodospad też musi wyglądać fantastycznie.[/cytuj]

Dzięki Marianie, wiesz, że ja bardzo lubię takie niszowe , nieokrzyczane miejsca :)

Pewnie lodowy wodospad czy ...lodospad jest piękny . Znalazłam taki filmik Rudawka Rymanowska w zimowej, baśniowej scenerii. Wstawiam link.Bardzo żałuje gdy pojechałam gdy już były roztopy.

https://www.youtube.com/watch?v=hozvf5ymIjQ

 

Edytowano: 2017-08-03 14:45:28

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46816 kilometrów
2017-08-03 14:32:33

Dzięki Tobie Mokunko  możemy niejednokrotnie poznać bardzo ciekawe miejsca.Ja nawet o tym miejscu nie słyszałem.Nawet kiepska pogoda Ci nie straszna.Miejsce piękne i napewno zamarznięty wodospad też musi wyglądać fantastycznie.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020