Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
poziomki, Joanna

Puszcza Knyszyńska - fragmenty

2017-07-01
2017-07-11 22:05:45
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 72473 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Puszcza Knyszyńska

Na terenie Puszczy Knyszyńskiej w 150. rocznicę Powstania Styczniowego leśnicy utworzyli ścieżkę przyrodniczo-historyczną „Szlakiem Powstania Styczniowego” o długości 72 km. Marzy mi się, żeby kiedyś przewędrować całą ścieżkę. Tymczasem postanowiliśmy przejść choć mały kawałek tej trasy.Jedziemy do Czarnej Białostockiej, gdzie przy siedzibie Nadleśnictwa powinien być początek ścieżki. Początek rzeczywiście jest, ale na zagrodzonym terenie, a w dniu wolnym od pracy bramę Nadleśnictwa zastajemy zamkniętą. Przez płot robię zdjęcia pierwszej tablicy opisującej historię kolejki wąskotorowej.

początek ścieżki
początek ścieżki

Trasa ścieżki prowadzi w kierunku Buksztelu, dawnej wsi będącej obecnie częścią Czarnej Białostockiej. Podjeżdżamy kawałek samochodem, żeby ominąć mało ciekawy odcinek biegnący przez miasto, parkujemy przy przydrożnym barze, mijamy Buksztel i zagłębiamy się w puszczę. Trzymając się oznaczeń wytyczających ścieżkę Szlakiem Powstania Styczniowego dochodzimy do Rezerwatu Taboły.

W pobliżu jest Góra Powstańców – cel naszej wycieczki. Próbuję tam dojść. Jednak droga w kierunku, który pokazuje leśny drogowskaz kończy się po chwili, a zaczyna się teren niedostępny, zarośnięty krzakami i pokrzywami, a do tego podmokły. Bardziej przedzierając się niż idąc zaczynam przyglądać się śladom odciśniętym w błotnistym podłożu. Zastanawiam się czy mam spodziewać się za chwilę spotkania z łosiem czy może raczej z dzikiem. Gdy drogę zastępuje mi jeszcze zwalone drzewo poddaję się i wracam na porządną drogę do reszty rodziny. Nie wątpię, że było to dobre miejsce na powstańcze obozowisko.

oznakowanie ścieżki


Wkrótce dochodzimy do wiaty i kolejnej tablicy informacyjnej. Robimy krótki postój i częściowo inną, a częściową tą samą trasą wracamy. Po drodze podjadamy poziomki i podziwiamy piękno puszczańskiej przyrody.

Według opisów ścieżka jest dostępna zarówno dla pieszych, jak i rowerzystów. Mogę dodać od siebie, że na odcinku, który przeszliśmy jest dostępna również dla dziecinnego wózka– pomijając tylko małe odejście w bok do Góry Powstańców. Jest też dobrze oznakowana.

dzika róża
dzika róża


droga przez puszczę poziomka wawrzynek wilczełyko Rezerwat Taboły dziurawiec mała turystka w wielkim lesie naparstnica droga(?!) do Góry Powstańców mrowisko miejsce pamięci poświęcone Powstańcom Styczniowym miejsce odpoczynku na trasie leśny toj-toj...  a wewnątrz gniazdo os paprocie
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 72473 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 72473 kilometrów
2017-07-18 11:03:53

[cytuj autor='Anja']Ależ apetycznie wyglądają te poziomki:)[/cytuj]

One nie tylko wyglądały apetycznie. Zaraz po zrobieniu zdjęcia osobiście to sprawdziłam. Mniam, mniam...

 

Avatar użytkownika
Anja Krajtroter 15945 kilometrów
2017-07-17 13:15:46

Ależ apetycznie wyglądają te poziomki:)

Avatar użytkownika
allie Krajtroter 8580 kilometrów
2017-07-14 20:58:48

Potwierdzam, że Puszcz Knyszyńska to kraina motyli. Pięknie tam. Fajnie jest mieć tak piękne tereny w zasięgu jednodniowej wycieczki :)

Edytowano: 2017-07-14 20:58:56

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2017-07-13 08:35:48

Bardzo ciekawa ścieżka przyrodnicza. I wspaniałe zdjęcia motyli. Puszcza pewnie kryje w sobie wiele takich okazów. Świetnie,że pokazujesz nam  te mało znane nam regiony Polski.

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2017-07-12 18:47:02

Joanno opisujesz miejsca mi odległe i powiem, iż narazie niestety nieznane. Piękne foty i szczytna idea. U nas w związku z rocznicami Powstania Styczniowego odbywaja się rajdy...

Ścieżki przygotowane przez Nadleśnictwa są na ogół bardzo interesujące. Sporo ostatnio takich miejec. I dobrze .

pozdrawiam :)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020