Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Widok na Monaster z Bulwarów Wołkowa, allie

W sercu Puszczy Knyszyńskiej - Supraśl

2017-07-04 - 2017-07-06
2017-07-09 13:58:34
Avatar użytkownika
allie Krajtroter 7735 kilometrów

Podlasie to był rejon Polski zupełnie przeze mnie nieodkryty. Na szczęście zmieniło się to w tym tygodniu. Co prawda w żadnym wypadku nie mogę powiedzieć, że poznałam tę krainę - raczej zaledwie jej "liznęłam", ale dobre i to. Dzięki nagłemu impulsowi ruszenia w nieznane do tej pory tereny poznałam Supraśl - przeurocze, ciche miasteczko, które zapewni chwilę wytchnienia każdemu zmęczonemu wielkomiejskim zgiełkiem.Położony w sercu Puszczy Knyszyńskiej Supraśl oferuje nie tylko wspaniałe przyrodniczo tereny służące aktywnemu wypoczynkowi (szlaki piesze, rowerowe i wodne), ale też kilka perełek dla miłośników zwiedzania zabytków oraz dla tych chcących dowiedzieć się czegoś o dawnym rzemiośle.

Dom typowy dla zabudowy Supraśla
Dom typowy dla zabudowy Supraśla


Sama zabudowa Supraśla to wspaniała odmiana dla każdego mieszczucha; większość zabudowań stanowią charakterystyczne parterowe drewniane domy, w których niegdyś zamieszkiwali tkacze; od połowy XIX miasteczko było bowiem prężnym ośrodkiem włókiennictwa. Sama miejscowość powstała pół tysiąca (!) lat temu jako przyklasztorna osada. Odbudowane i zrekonstruowane obiekty prawosławnego Monasteru stanowią bardzo ważny punkt architektoniczny (i rzecz jasna - turystyczny) miasta.

Będąc w Supraślu pod żadnym pozorem nie można pominąć lokalnego Muzeum Drukarstwa i Sztuki Papierniczej, efektu pasji i pracy kilku zapaleńców tradycyjnego papiernictwa. Muzeum nie jest duże, ale w pełni "interaktywne" - pod okiem jednego z gospodarzy można sobie w nim wykonać własny arkusz czerpanego papieru, wydrukować tradycyjnym sposobem stronicę z jednego z tutejszych zabytków pśmiennictwa oraz obejrzeć linotyp - prawdziwy kombajn drukarski, którego wynalazca był nazywany drugim Guttenbergiem, gdyż jego maszyna była prawdziwym kamieniem milowym w rozwoju drukarstwa.

Dom typowy dla zabudowy Supraśla
Pałac Bucholtza
Pałac Bucholtza i jego najważniejszy lokator

Tuż obok Muzeum Drukarstwa znajduje się Muzeum Ikon. Jego zbiory z pewnością są godne uwagi, jednak sposób organizacji zwiedzania nie sprzyja indywidualnej, niespiesznej kontemplacji dzieł - co pół godziny są do środka wpuszczane kilku-, kilkunastoosobowe grupy, którym tempo przechodzenia do kolejnych (wg mnie zbyt małych) sal narzuca przewodniczka.Spragnieni wrażeń kulturalnych powinni koniecznie udać się do supraskiego Teatru Wierszalin, który wziął swą nazwę od podlaskiej osady, którą założył w latach 30. XX w. Eliasz Klimowicz, znany jako „prorok Ilja”. Założył on grupę religijną i był jej samozwańczym prorokiem. Wierszalin miał być według Klimowicza nową stolicą świata, ściągali tu licznie pielgrzymi m.in. z Nowogródczyzny i Wołynia. Prorok i jego wyznawcy są bohaterami jednego z przedstawień Wierszalina.

Fragment portyku Pałacu Bucholtza
Fragment portyku Pałacu Bucholtza

Ci o zainteresowaniach kulinarnych (lub po prostu głodni) znajdą w Supraślu możliwość skosztowania regionalnych potraw z ziemniaków, czyli babki ziemniaczanej i kartaczy. Na pewno warto też wstąpić do restauracyjki "Tatarskie Przysmaki", w których można zjeść chaczapuri, manty i almałyk, oraz wypić niepowtarzalna kawę parzoną w tygielku.

Odwiedzajcie Supraśl! Polecam to  miejsce całym sercem.

Wnętrze Pałacu Bucholtza - obecnie siedziby Liceum Plastycznegu
Wnętrze Pałacu Bucholtza - obecnie siedziby Liceum Plastycznegu

 

Park wokół Pałacu Bucholtza Widok na tzw. Dom Ogrodnika Cerkiew Zwiastowania NMP. Teren Monasteru Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Jana Teologa Teren Monasteru Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Jana Teologa Widok na Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Jana Teologa Modernistyczny Dom Ludowy Siedziba Teatru Wierszalin Wnętrze Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa w Supraślu Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa w Supraślu Eksponat ze zbiorów Muzeum Ikon Eksponat ze zbiorów Muzeum Ikon Widok na rzekę Supraśl - szlak żółty Widok na rzekę Supraśl - szlak żółty Rowerowo-pieszy szlak żółty w Supraślu Wodok na Zalew Zajma w centrum Supraśla W Puszczy Knyszyńskiej
Avatar użytkownika
allie Krajtroter 7735 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 70629 kilometrów
2017-07-11 13:44:47

Pozostaje mi tylko potwierdzić, że to piękne miejsce. Znam je bardzo dobrze, a jednak musze przyznać, że nie wszystkie atrakcje zwiedziłam.

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46816 kilometrów
2017-07-11 07:54:38

Piękne miejsce znane mi  tylko  z Psz.Pozdrawiam.

Avatar użytkownika
allie Krajtroter 7735 kilometrów
2017-07-10 19:38:09

Dziękuję za powitanie i komentarze. Fajnie być w gronie podobnych zapaleńców; widzę, że niektórym z Was częstotliwością wypraw na pewno nie dorównam, ale postaram się wrzucać swoje relacje :)

Ten wycieczkowy spontan to u mnie taki mocno zaplanowany bywa; nawet jeśli podejmuję decyzję o wyjeździe dość nagle, to zawsze sprawdzam, co ciekawego można w danym miejscu zobaczyć - tak, by jak najmniej przeoczyć. 

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2017-07-10 11:25:33

Ciekawa relacja z bardzo ciekawego miejsca. Niestety, dla mnie zupełnie nieznanego,choć zdarzało mi się bywać w pobliżu Supraśla. Sporo informacji. Podoba mi sie taki wyjazd " na spontanie".Chyba nigdy jeszcze tego nie doświadczyłam. Może warto spróbowac? Pozdrawiam serdecznie i zachęcam do pisania kolejnycn relacji.

Edytowano: 2017-07-10 11:26:01

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1126100 kilometrów
2017-07-10 07:53:45

Witaj u nas :) Super miejsce, też niedawno je poznawalismy a było dla nas zupełnie odległe wtedy. Bardzo nam się spodobało, podobnie jak Tobie!

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2017-07-09 20:57:37

Pięknie opisujesz rejony mi nieznane .Wiele ciekawostek odwiedziłaś. Muzeum Drukarstwa musi być niezwykle atrakcyjne (zwiedzałam kiedyś analogiczne w Pszczynie , które istnieje pod nazwą Muzeum Prasy Sląskiej). Natomiast Muzeum Ikon i inne odwiedzone miejsce wydają byc się interesujące. Fajnie, ze je opisałaś i obfociłaś. 

Witam na PSz :) pozdrawiam :)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020