, Joanna

Białystok - fontanny

2017-05-27
2017-07-03 22:22:51
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 73331 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Białystok > Rynek w Białymstoku

- A może pójdziemy na spacer do fontanny.
- Dobrze, ale do której fontanny?
- Do wszystkich…Mniej więcej taką rozmową rozpoczęliśmy sobotnie popołudnie.

kaskada przy cerkwi św. Mikołaja
kaskada przy cerkwi św. Mikołaja

Na początek miała być fontanna w pobliżu kościoła św. Rocha, ale okazało się, że jest akurat remontowana i nie działa. W tej sytuacji pierwszą fontanną na naszej drodze jest kaskada wodna na skwerze św. Konstantyna Wielkiego w sąsiedztwie cerkwi św. Mikołaja. Nie jest to może typowa fontanna, ale interesująca wodna konstrukcja dodatkowo otoczona ławeczkami, na których można odpocząć. Przez rozlewającą się poniżej kaskady wodę można przeskakiwać po specjalnie rozmieszczonych płytkach jakby przez strumień po kamieniach. Lubią to zwłaszcza dzieci i gołębie.

Następnie idziemy na skwer Ludwika Zamenhofa w rejonie ulic Malmeda i Białówny. Tu przy pomniku twórcy języka esperanto Ludwika Zamenhofa znajduje się ciekawa fontanna – kula. Nazwa fontanny mówi sama za siebie, a o atrakcyjności tego miejsca może świadczyć fakt, że wszystkie ławki w okolicy są zajęte.

fontanna-kula na Placu Zamenhofa


Nie zatrzymując się na długo zmierzamy w stronę Ratusza. Fontanna przy Ratuszu ma bardziej klasyczny wygląd. Na jej szczycie znajduje się rzeźba przedstawiająca trzech młodzieńców, którzy ponoć symbolizują muzykę, rolnictwo i rybołówstwo. Jest to najstarsza i prawdopodobnie najpopularniejsza fontanna w mieście. Wokół jak zwykle kręci się dużo ludzi. Jeśli ktoś umawia się w Białymstoku przy fontannie to najczęściej chodzi właśnie o tę przy Ratuszu.

Dalsze kroki kierujemy w stronę Pałacu Branickich. Pomiędzy pałacem a bramą wjazdową są dwie klasyczne fontanny umieszczone po obu stronach drogi jakby na powitanie gości przybywających od strony ulicy Pałacowej. Przecinamy dziedziniec przed pałacem w poprzek zatrzymując się tylko na chwilę, żeby zrobić zdjęcia.Spacerujemy w kierunku Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki. Fontanna na placu przed teatrem to wiele strumieni wody wytryskujących bezpośrednio z chodnika. Niektórzy, zwłaszcza młodsi stoją lub przebiegają w zasięgu strumieni dla ochłody. Wybierając się tu w upalne dni z dziećmi lepiej zabrać ze sobą ręcznik i/lub ubranie na zmianę. Tym razem zbliża się już wieczorny chłód i przechodzimy obok na sucho.

Na koniec zostawiliśmy sobie najbardziej okazałą fontannę na Plantach. W zwykłe dni fontanna jest ładna, ale cały czas taka sama. Natomiast w weekendy i święta strumień wody wypływa wysoko w górę tworząc różne zmieniające się figury. Trafiamy akurat na taki wodny spektakl. Wieczorami fontanna jest dodatkowo podświetlana różnymi kolorami świateł, ale na to widowisko już nie czekamy chcąc przed zmierzchem wrócić do domu.

Po powrocie i dłuższym zastanowieniu się dochodzę do wniosku, że zapomnieliśmy o jeszcze jednej fontannie (a właściwie kilku położonych obok siebie), która była w pobliżu trasy naszego spaceru. To oznacza, że ciąg dalszy nastąpi…

fontanna przy Ratuszu fontanny na dziedzińcu Pałacu Branickich fontanna przed Teatrem Węgierki fontanna w Parku Planty
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 73331 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Anja Krajtroter 15945 kilometrów
2017-07-17 13:22:47

Ciekawy pomysł🙂

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145377 kilometrów
2017-07-07 14:15:46

[cytuj autor='Joanna']Czasem dzieci próbują poznawać świat zbyt blisko. Jeśli tym światem jest fontanna to później trzeba dziecko wycierać, a nawet ma się ochotę wykręcać. Ostatnio moja panna wpadła do fontanny, a dokładniej do wody przy kaskadzie (pierwsza fotografowana w tej wycieczce). Chyba za krótkie nóżki nie pozwoliły przeskoczyć tam gdzie chciała. Ech...Dziękuję za wszystkie miłe komentarze.[/cytuj]

To normalne 🙂 Nasze dzieci też z tych co wszystko organoleptycznie 🙂

 

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 73331 kilometrów
2017-07-07 13:18:18

Czasem dzieci próbują poznawać świat zbyt blisko. Jeśli tym światem jest fontanna to później trzeba dziecko wycierać, a nawet ma się ochotę wykręcać. Ostatnio moja panna wpadła do fontanny, a dokładniej do wody przy kaskadzie (pierwsza fotografowana w tej wycieczce). Chyba za krótkie nóżki nie pozwoliły przeskoczyć tam gdzie chciała. Ech...

Dziękuję za wszystkie miłe komentarze.

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218037 kilometrów
2017-07-06 22:47:20

[cytuj autor='Danusia']Bardzo dobry pomysł na taki ukierunkowany spacer z dzieckiem  po mieście szlakiem fontann. Innym razem np. szlakiem pomników albo mostów,pomników przyrody,parków itp.[/cytuj]

Fajnie i ciekawie "fontannowym szlakiem" .Dzieci najlepiej poznają świat przyglądając się mu z bliska.

pozdrawiam 🙂

 

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145377 kilometrów
2017-07-06 08:51:56

Ciekawy pomysł i zbiór 🙂 Kilka z nich widzielismy

Avatar użytkownika
Angelika Krajewska Krajtroter 10053 kilometrów
2017-07-05 23:52:00

Ale pięknie mój syn miał by tam raj uwielbia fontanny 🙂 

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2017-07-05 09:56:08

Bardzo dobry pomysł na taki ukierunkowany spacer z dzieckiem  po mieście szlakiem fontann. Innym razem np. szlakiem pomników albo mostów,pomników przyrody,parków itp.

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47349 kilometrów
2017-07-04 22:04:03

Piękne fontanny.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021