Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Na placu Prato della Valle, Jan Nowak

Włochy 2016

2016-10-24 - 2016-10-31
2016-11-06 14:04:37
Avatar użytkownika
Jan Nowak Krajtroter 6005 kilometrów

Pobyt we Włoszech obejmował głównie rejony południowe. Trasa zwiedzania to: Bolonia, Loreto, San Giovanni Rotondo, Monte Sant' Angelo, Pietrelcina, Neapol, Pompeje, Wezuwiusz, Monte Cassino i Padwa.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Poludniowe rejony Włoch

Podróż po Włoszech rozpoczęliśmy od pobytu w Bolonii, stolicy Emilii-Romanii. Bolonia ma słynny uniwersytet, pięknie zachowane zabytkowe centrum oraz wiele innych ciekawych obiektów. Największy kościół Bolonii, San Petronio,  mieści się przy Piazza Maggiore, który w zalożeniach bolończyków miał przyćmić Bazylikę św. Piotra w Rzymie. W Bolonii zachowały się dwie wieże, których w średniowieczu powstało 180, fundowanych przez bogate rody.W drodze na południe, na trasie pojawiło się miasto Loreto, ze słynnym Sanktuarium Maryjnym. Zwiedziliśmy Bazylikę Santa Casa. Papieskie Sanktuarium Większe Świętego Domu Madonny z Loreto. Świety Domek, wg tradycji jest to częśc domu z Nazaretu, w ktorym Maryja sie urodziła i  wychowała, doświadczyla zwiastowania i w ktorym mieszkal w dzieciństwie Jezus Chrystus.

Padwa
Padwa


Dalsza podróż zmierzała w kierunku Apulii, a konkretnie do San Giovanni Rotondo, położone w połowie drogi między najwyższymi szczytami Gargano. Najważniejszym zabytkiem miasta jest sanktuarium ojca Pio, które składa się z zabudowań klasztornych, kościoła i bazyliki Matki Boskiej Łaskawej (wybudowanej w latach 1956-1959), kościoła ojca Pio (wybudowanegow latach 1993-2004) i Drogi Krzyżowej. W południowej części półwyspu Gargano w miasteczku Monte Sant'Angelo znajduje się jedno z najważniejszych sanktuariów chrześcijańskich, Sanktuarium św. Michała Archanioła. Świątynię wybudowano w V w. n.e., w miejscu w którym kilkakrotnie objawił się świety. Opiekę nad sanktuarium sprawują polscy michalici. W drodze do Neapolu zajechaliśmy do Pietrelciny, miasteczka w którym urodził się św. ojciec Pio. Mogliśmy zobaczyć miejscowy kościół, przy którym jest muzeum poświęcone ojcu Pio ( niestety  zajechaliśmy tam w godz. kiedy muzeum było zamknięte) oraz budynek mieszkalny, miejsce jego narodzin.

Neapol, Stolica regionu Kampania, siedziba kilku znaczących uniwersytetów, trzecia pod względem liczby mieszkańców włoska metropolia, największa na południu Włoch, ojczyzna pizzy. Więcej czasu poświęciliśmy zwiedzaniu Pompejów i Wezuwiusza niż samemu miastu, do ktorego mamy nadzieję jeszcze powrócić.

Plac Prato della Valle
Widok na Bazylikę di Sant'Antonio
Bazylika di Santa Giustina

Ruiny antycznych Pompei zachowały się w prawie nienaruszonym stanie. Po wybuchu Wezuwiusza popiół wulkaniczny utrwalił budowle, przedmioty, a także ciała ludzi i zwierząt, dzieki czemu, mimo upływu czasu, możemy obejrzeć starożytne miasto i jego mieszkańców. Miasto założone w VIII w. p.n.e. w chwili wybuchu Wezuwiusza miasto liczyło 25 tyś. miszkancow. Eksplozja Wezuwiusza w VIII.79 r. n.e. zaskoczyla mieszkańców Pompei podczas codziennych czynności i spowodowała ogromną katastrofę. Przykryta metrami pylu wulkanicznego osada została zapomniana na wieki i dopiero w XVIII w odkryto ją przez przypadek.Wezuwiusz jeden z najsłynniejszych wulkanów na świecie i jedyny aktywny wulkan w Europie (1277m.n.p.m.). Ostatnia erupcja miała miejsce w 1944 r.  U jego stóp leży Neapol, liczący 1,5 mln. mieszkańców. Na Wezuwiuszu zostało w 1841 r. otwarte pierwsze na świecie, i do dziś aktywne, obserwatorium wulkanologiczne. Cały obszar Wezuwiusza objęty jest ochroną parku narodowego rozciągającego się na obszarze 8 tyś. ha, a służby parkowe organizują cykliczne wyprawy z przewodnikiem.

Bazylika San Antonio w Padwie
Bazylika San Antonio w Padwie

W drodze z Neapolu do Padwy  zatrzymaliśmy się w Monte Cassino. Opactwo na Monte Cassino od wieków jest najważniejszym włoskim opactwem benedyktyńskim. Zostało założone przez  Benedykta z Nursji w VI w. i wielokrotnie było niszczone. Rozsławione poprzez godne podziwu życie oraz grób swego założyciela, przeżyło na przestrzeni wieków bogatą historię świętości, kultury i sztuki, dlatego jest sławne na calym świecie. W czasie II wojny światowej Monte Cassino raz jeszcze zyskalo niezwykłe znaczenie, stając się główną linią obrony wojsk niemieckich (Linia Gustawa) po wkroczeniu do Neapolu armii amerykańskiej. Ufortyfikowane opactwo od stycznia 1945 r. opierało sie atakom sił alianckich i zostalo zdobyte dopiero po drugim szturmie II Korpusu Polskiego gen. Andersa, 18 maja 1945r. Na sąsiednim wzgórzu jest cmentarz żołnierzy II Korpusu, poległych w bitwie.Zgodnie z ostatnią wolą spoczywa wśród nich sam generał Anders.

Padwa jest jednym z ośrodków Wenecji Euganejskiej, jest stolicą intelektualną regionu, miastem o szczytnej rzymskiej przeszlości, a tytuł zawdzięcza jednemu z najstarszych w Europie Uniwersytetów, istnieje od 1221 r. Do jego absolwentów należą rzesze wielkich osobistości, spośród nich należy wymienić  Petrarkę, Dantego, Galileusza oraz Kopernika. Do Padwy przybywają pielgrzymi z całego świata, aby pomodlić się do św. Antoniego Padewskiego, XIII - wiecznego, wędrownego kaznodziei, którego porywajace homilie zapełniały  kościoły w całej Italii. Basilica di Sant'Antonio, zbudowana na jego grobie w latach 1232-1307, stanowi piękny hołd dla świętego. Można podziwiać  piękny plac Prato della Valle, przy którym stoi Basilica di Santa Giustina.

Stąd dalsza trasa prowadziła nas do domu, przez Austrię, Czechy do Polski.         

Polski cmentarz poległych II korpusu,i następne Mnisi podtrzymują umierającego św. Benedykta Dziedziniec Pomnik umierającego św. Benedykta Nawa główna Nawa Boczna Światynia Dziedziniec klasztoru Opactwo Benedyktynów na Monte Cassino Naszczycie Wezuwiusza Krater Ścieżka piesza do krateru Pojazdy terenowe dowożące turystów po serpentynach Przy kraterze Przy kraterze Wezuwiusz Pompeje i następne Neapol Monte Sant'Angelo SGR,w kość. o. Pio Freski autorstwa Melozza da Forli Loreto, Święty Domek Pietrelcina w kosciele Pietrelcina, Kościół i muzeum o.Pio Kaplica w grocie,Monte Sant'Angelo Monte Sant'Angelo SGR Droga do sanktuarium SGR Okno o pow .700 m2 Kość. w Monte Sant'Angelo Kość. O. Pio i 2 nast. Kość. Matki Bożej Łaskawej Cela o. Pio Droga Krzyżowa SGR i 2 nast. SGR, kość. Matki Bożej Łaskawej SGR,Droga Krzyżowa SGR,szpital San Giovanni Rotondo, kośc. o.Pio Świety Domek w Bazylice w loreto Dziedziniec Bazyliki San Francesco Bazylika San Francesco w Bolonii Bazylika w Loreto Bazylika Santa Casa w Loreto Dzielnica uniwersytecka i 2 nast. muzeum BUdynek wydz. Uniwersytetu Ratusz Bolonia Bolonia wnetrze Bazyliki Bolonia, Bazylika San Petronio Bolonia ,dwie wieże.
Avatar użytkownika
Jan Nowak Krajtroter 6005 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020