Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Mozaika, Tadeusz Walkowicz

Witajcie w Serbii - cz III. Serbia

2016-05-11 - 2016-05-14
2016-06-01 17:06:18
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68331 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Zajaczar > Nowy Pazan > Mokra Gora > Wyszechrad

11.05.2016r.Hotel znajduje się w pięknej okolicy. Po śniadaniu wizyta w Muzeum Narodowym. Znajdują się tutaj eksponaty z wykopalisk Felix Romuliana. Przejazd do archeologicznego wykopaliska Felix Romuliana - pałacu cesarskiego ozdobionego mozaikami z III w. n.e, otoczone murami.    Następny punkt programu to zwiedzanie monastyru Manasija - najlepiej ufortyfikowanego w całej Serbii. Po południu udamy się do Resavskiej Jaskini - jednej z najciekawszych w Serbii ze względu na bogatą szatę naciekową.  Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja i nocleg.

Stary cmentarz
Stary cmentarz


12.05.2016r.

Po śniadaniu  przejazd widokową trasą doliny rzeki Ibar zwaną Doliną Jorgovana do średniowiecznego kompleksu klasztornego Studenica, pięknie położonego w dolinie rzeki o tej samej nazwie. To największy i najbogatszy serbski klasztor. Na terenie otoczonym murami z znajdują się trzy cerkwie, w tym Cerkiew Królewska z dobrze zachowanymi cennymi freskami z XIV w. Po dłuższej jeździe znajdujemy się Novym Pazar, miasta o orientalnym, tureckim charakterze. Zwiedzanie cerkwi św. Piotra z IX w., najstarszej w Serbii. Teraz czas na rejs łódkami meandrami kanionu rzeki Uvac - najpiękniejszego miejsca w Serbii. Na niedostępnych półkach skalnych gnieżdżą się tam sępy białogłowe. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja i nocleg.

Hotel w Mokrej Gorze
Mury obronne monastyru
Kanion rzeki Uvac - jaskinia

13.05.2016r.
Po śniadaniu przejazd do Sjenicy, zwanej „serbską Syberią”. Wyprawa busami na punkt widokowy Modlitwa, skąd widać zjawiskowo uformowane meandry rzeki Uvca i mamy  szczęście podziwiamy w locie sępy białogłowe. Kanion Uvca jest głównym siedliskiem tych ogromnych ptaków. Przejazd do Mokrej Gory i spacer po Drvengradzie - drewnianej wiosce zbudowanej przez znanego reżysera, Emira Kusturicę. Zakwaterowanie w hotelu, w zabytkowych budynkach stacji kolejowej należącej do Kolei Serbskich.
14.05.2016r.

Rzeźby z wykopalisk Felix Romuliana
Rzeźby z wykopalisk Felix Romuliana

Wcześnie rano przejażdżka zabytkową kolejką wąskotorową, zwaną Szargańska Osmica. Trasa prowadzi przez 22 tunele,  5 mostów i pokonuje różnicę poziomów około 300 metrów na całkowitej długości 15 km. Po drodze pociąg zatrzymuje się w ciekawych widokowo miejscach, między innymi na stacji Golubici, zbudowanej specjalnie na potrzeby filmu Emira Kusturicy „Życie jest cudem”. Powrót śniadanie i wyjazd. Przejazd do Bośni i Hercegowiny.

Wracamy i potoki Jaskinia Resavska wew. Wieś Drvengrad Wieś Drvengrad Wykopaliska wew. pałacu Stary cmentarz Mokra Gora i Ja Monastyr Manasija Kanion rzeki Uvac Rzeźby z wykopalisk Felix Romuliana Jaskinia Resavska wew. Wieś Drvengrad Schody świątyni Wew. Cerkwi św. Piotra z IXw. Zabytki Monastyr Manasija Punkt widokowy Rzeźby z wykopalisk Felix Romuliana Jaskinia Resavska wew. Wieś Drvengrad Mozaika świątyni Wewnątrz cerkwi Zabytki Baszta monastyru Kanion rzeki Uvac Rzeźby z wykopalisk Felix Romuliana Przejazd do Doliny Jorgovana Wieś Drvengrad - restauracja Wykopaliska wew. pałacu Wewnątrz cerkwi Mokra Gora Monastyr Manasija i Ja Kanion rzeki Uvac Mozaika  Kompleks Klasztoru Studenica 21. Wieś Drvengrad - restauracja wew. Wykopaliska wew. pałacu Wewnątrz cerkwi  Jedziemy na przejażdzkę starym pociągiem  Jaskinia Resavska Sęp białogłowy Rzeźby z wykopalisk Felix Romuliana Wewnątrz cerkwi Wieś Drvengrad Przerwa na piwo Lew  Jedziemy do kanionu rzeki Uvac Droga prowadzi przez 22 tunele i 5 mostów Jaskinia Resavska wew. Sęp białogłowy Makieta Felix Romuliana Wewnątrz cerkwi Znazjdują się tu trzy cerkwie Wieś Drvengrad - dom garncarza Monastyr Manasija Mamy podziwiać na półkach skalnych sępy białogłowe Startujemy Jaskinia Resavska wew. Sęp białogłowy Stroje Teren klasztoru Pokaz lepienia garnków glinianych Wnętrza monastyru Kanion rzeki Uvac  W hotelu Peron w Mokrej Gorze Jaskinia Resavska wew. Kwiaty kanionu Wyposażenie Jedna z cerkwi Pokaz lepienia garnków glinianych Wnętrza monastyru - malowidła Płyniemy łódką Góra Jagodina Peron w Mokrej Gorze - wsiadać Jaskinia Resavska wew. Kanion rzeki Uvac Rzeźby z wykopalisk Felix Romuliana Wewnątrz cerkwi Pokaz lepienia garnków glinianych Wnętrza monastyru Płyniemy łódką Tereny hotelu Peron w Mokrej Gorze - jestem Jaskinia Resavska wew. Krajobraz Pałac cesarski Felix Romuliana Wewnątrz cerkwi Wieś Drvengrad Wnętrza monastyru Kanion rzeki Uvac Tereny hotelu - cerkiew Peron w Mokrej Gorze - wsiadać Jaskinia Resavska wew. Idziemy do wsi Wykopaliska wew. pałacu Wewnątrz cerkwi Wieś Drvengrad i zabytkowy pojazd Wnętrza monastyru Kanion rzeki Uvac Tereny hotelu Widoki z pociągu Jaskinia Resavska wew. Idziemy do wsi  Konstrukcja pałacu Wykopaliska wew. pałacu Jedna z cerkwi Wieś Drvengrad Mury obronne monastyru Kanion rzeki Uvac Tereny hotelu Widoki z pociągu Jaskinia Resavska wew. Mokra Gora Wykopaliska wew. pałacu Jedna z cerkwi Wieś Drvengrad i Ja Monastyr Manasija Kanion rzeki Uvac - tam gdzieś gniazdują sępy białogłowe Jedziemy do muzeum Stacja Golubici zbudowanej dla Emira Kusturicy Jaskinia Resavska wew. Mokra Gora Wykopaliska wew. pałacu Przejazd do Novego Pazaru - stary cmentarz Hotel w Mokrej Gorze w starych budynkach koleji Mury obronne monastyru Kanion rzeki Uvac Budynek Muzeum w Zajecar Stacja Golubici zbudowanej dla Emira Kusturicy Jaskinia Resavska wew. Wieś Drvengrad zbudowana przez rezysera Emira Kusturicę
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68331 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46816 kilometrów
2016-06-06 14:10:58

Piękna ta Serbia.Coraz to bardziej mam ochote wybrać się jeszcze raz na Bałkany i poznać takie kraje jak Serbia,Albania,Czarna Góra.....

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020