Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Tadeusz Walkowicz

Turcja - 2015r cz. IV. - W stronę Syrii

2015-05-20 - 2015-05-21
2015-05-31 07:51:33
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68331 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Van > Midyat > Kahta

20.05.2015r. 

Zieleń
Zieleń


Przejazd w kierunku największego jeziora w Turcji - Van. Jezioro Van to największy śródlądowy akwen w Turcji i jedno z najwyżej położonych jezior na świecie (1646 m n.p.m.). Zasilane licznymi górskimi strumieniami, nie ma żadnego widocznego ujścia, a stały poziom wody utrzymuje się dzięki parowaniu, co powoduje duże stężenie minerałów i wysoką zasadowość. Pranie ubrań w wodzie z jeziora nie wymaga stosowania detergentów. Kąpiel w jeziorze Wan pozostawia na skórze warstewkę soli; jej stężenie jest tu sześciokrotnie wyższe niż w morzu, stąd wody te mają, podobnie jak w Morzu Martwym, właściwości lecznicze. Przeprawa statkiem na wyspę Akdamar, gdzie zobaczymy słynny ormiański kościół z fascynującym kompleksem płaskorzeźb. Przyjazd przez miasto Batman do Hasankeyf - to urocze asyryjskie miasto skalne położone nad brzegiem rzeki Tygrys. Jest to miasto starożytne w ruinie. Zostało założone w czasach rzymskich jako posterunek graniczny z Persją. Będzie zalane przez zaporę na Tygrysie. Teraz jedziemy do Midyat, będącego przykładem miasta, w którym nadal żyją chrześcijanie obrządku syryjskiego. Midyat słynie także z oryginalnych „ażurowych” wyrobów ze srebra. Nocleg w Midyat. (Trasa ok. 540 km).

 

Zieleń
Nazwiska ofiar
Pomnik ofiar budowy zapory

21.05.2015r. 

Tama Ataturka
Tama Ataturka

Przejazd w kierunku Sanliurfa. Po drodze zwiedzimy biblijną wioskę Harranu, słynącą z domów - uli, zamieszkałych do dziś. Kolejno zwiedzanie Urfy - miasta zwanego „miastem Proroków”, gdzie historia łączy się z religią, archeologią i legendą - zwiedzimy Grotę Abrahama i kompleks Golbasi, gdzie znajdują się stawy ze świętymi karpiami. Przejechaliśmy do Tamy Ataturka. Projekt dla południowo-wschodniej Anatolii to największe tureckie przed­sięwzięcie gospodarcze, zakładające wybudowanie sieci 22 zapór, 19 elektrowni wodnych i setek kilometrów kanałów nawadniających w dorzeczu Tygrysu i Eu­fratu. Realizację ambitnych planów przekształcenia zaniedbanego regionu w uro­dzajne tereny rolnicze rozpoczęto w 1974 r. Głównym elemen­tem systemu jest Zapora Ataturka, czwarta co do wielkości ta­ma na świecie (wysokość 80 m; szerokość u podstawy 800 m, a u szczytu 20 m; po­jemność 84 min m3). Oddano ją do użytku w 1992 r. Wychodzące ze zbiornika podwójne Tunele Sanliurfa (długość 26 km, szero­kość l ,8 km) oraz długie kanały dystrybucyjne mają nawodnić ponad l ,7 min hek­tarów równin rozciągających się na południe aż do granicy z Syrią. Obecnie są to pola pszenicy, ale planuje się uprawy tytoniu, buraka cukrowego i bawełny.  Nocleg w Kahta. (Trasa ok. 420 km).

Tama Ataturka Tama Ataturka - czwarta na ‌świecie Tama Ataturka - czwarta na ‌świecie Tama Ataturka Tama Ataturka Tama Ataturka Plantacje pistacji Na bazarze Na bazarze Na bazarze Na bazarze W parku Zieleń parku W parku Zieleń parku W parku W parku W meczecie W meczecie W meczecie Modlitwa W meczecie W meczecie W meczecie Obok meczetu Obok meczetu Zdobienia Zdobienia Obok meczet Dach nad Grotą Nad wejściem do Groty Grota Abrahama Grota Abrahama W parku W parku W parku W parku Kanał ze świętymi karpiami Kanał ze świętymi karpiami Kanał ze świętymi karpiami Kanał ze świętymi karpiami Twierdza w Urfie .Urfa - park Na zew. murów obronnych Ule zamieszkałe Śpi sobie Ule zamieszkałe Miejsce do spania Ule zamieszkałe Ule zamieszkałe Mury obronne Domy ule Domy ule Domy ule Wielbłąd Wielbłąd Żarna Do wyciskania oleju Otwory wentylacyjne Otwory wentylacyjne Wew. sklepy Konstrukcja dachu z wew. Wew. sklepy Życie w wiosce Wioska Harran - domy ule Wioska Harran - domy ule Cmentarz Jedziemy do wioski Harranu Nasz hotel Miasto Midyat Miasto Midyat Tajemmnicza turczynka Na targu Na targu Młodzi z Midyatu Zdobienia Zdobienia Dom z XVIIIw. - obecnie muzeum Minaret  Widoki na Midyat  I minaret  Inny meczet Jego minaret Meczet  Widoki na Midyat Sypialnia Zdobienia Balkon Dom z XVIIIw. - obecnie muzeum Młodzi turcy Zdobienia na zew. Księga mszalna Wew. kościoła Wew. kościoła Wew. kościoła Wew. kościoła Wew. kościoła Kościół z zew. Kościół z zew. Kościół z zew. Kościół z zew. Kościół z zew. Kościół ortodoksyjny - odbudowany, około 100 lat Dorożka Miasto Midyat W drodze Ja i miasto Miasto Hasankeyf Miasto Hasankeyf Miasto Hasankeyf Rzeka Tygrys Miasto Hasankeyf - skalne miasto Miasto Hasankeyf - skalne miasto Miasto Hasankeyf Miasto Hasankeyf - zabytki Miasto Hasankeyf - most nad Tygrysem Miasto Hasankeyf - zabytki Miasto Hasankeyf - po zalaniu będzie widać koniec minaretu Miasto Hasankeyf - zabytki Miasto Hasankeyf - będzie zalane przez zaporę na Tygrysie Ropa naftowa Miasto Batman Miasto Batman W drodze do miasta Batman Liczne stada owiec Liczne stada owiec Miasto Bashan Na platformie widokowej ekonstrukcja klasztoru Ormiański kościół z X w. Ormiański kościół z X w. Dawid i Goliad Płaskorzeżby na zew. Płaskorzeżby na zew. Płaskorzeżby na zew. Płaskorzeżby na zew. Ormiański kościół z X w. Płaskorzeżby na zew. Płaskorzeżby na zew. Wew. kościoła - główny ołtarz Wew. kościoła Wew. kościoła Wew. kościoła Wew. kościoła Wew. kościoła Wew. kościoła Ormiański kościół z X w. Mewy Ormiański kościół z X w. Ormiański kościół z X w. Wyspa Akdamar na Jeziorze Van Jezioro Van - woda sodowa Jezioro Van i góry Przystań statków
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68331 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

turystyka21 Domator 7 kilometrów
2015-06-15 12:38:54

Od paru lat zastanawiam się nad wyjazdem do Turcji. Obecna sytuacja powoduje że trochę się boję ale jeśli wszystko się jakoś uspokoi to z pewnością tam zawitam.

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2015-06-11 08:23:59

Turcy zrobili na mnie wrażenie ludzi raczej przyjaznych,choć oczywiście nie miałam zbyt wielu okazji na rozmowy z nimi. Ci zaś ,z którymi rozmawiałam to  pracownicy hotelowi,więc zainteresowani robieniem dobrego wrażenia na turystach. Religią,kulturą,historią bardzo się od nas różnią. Liczne meczety i krzyczący z nich muezini były dla mnie absolutną nowością.

Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68331 kilometrów
2015-06-10 12:20:17

Danusiu i Aniu zmieniłem zdanie o Turcji, Karol jest wyjątkiem, warto tu przyjechać i zobaczyć zabytki oraz poznać ludzi.

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122711 kilometrów
2015-06-10 11:58:23

Turcja kraj ladny i ciekawy -jak widac na twoich wypasionych zdjeciach 

 

ale moj temperament i ich allachaizm - i  juz  WOJNA gotowa.

 

Karol

 

 

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125894 kilometrów
2015-06-10 10:15:06

No to pozwiedzałeś Tadziu, wspaniale!

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2015-06-10 09:29:06

Przepiękne zdjęcia, widoki i plenery. Turcja to wspaniały kraj,pełen rozmaitych sprzeczności ,ale i tajemnic, które warto poznać i zobaczyć.

Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68331 kilometrów
2015-06-05 13:24:33

Dziękuję Marianie i Karolu za wizytę na moich wycieczkach po Turcji. Bardzo ciekawy kraj, zabytki, historia, krajobrazy, ludzie. Polecam odwiedzić ten kraj, Karolu ty też tam jedz, zmienisz zdanie.

Pozdrawiam Tadek

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46811 kilometrów
2015-06-01 22:49:04

Stawy że świętymi karpiami- pierszy raz o tym słysze.Fajnie że mogę tyle nowych ciekawostek poznać dzięki Twojej wycieczce.

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122711 kilometrów
2015-06-01 13:49:55

ladna i ciekawa wyprawa  Tadzie  

no kto nie moze jak  "nadziany" Tadziu  

 

Pozdrawiam karol 

 

PS.

ja nie lubie  arabow ( tych swirnietych grożnych co  scinaja glowy niewinnych)  wiec nie wyjezdzam do nich wogole.

 

dosyc  ze ci swirnieci arabowie nie wysadzili w powietrze tych zabytkow jak to robia  inni .

swiat i ja  pamietamy  mordy dokonane  przez Turkow na ORMIANACH , nie tak dawno temu .

 

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020