Miasto Van - wieczór, Tadeusz Walkowicz

Turcja - 2015r cz. III. - W stronę Armenii

2015-05-18 - 2015-05-19
2015-05-31 07:11:32
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Trabzon > Sarikamis > Van

18.05.2015r. 

Miasto Van
Miasto Van

Rano wybrałem się na spacer po Trabzonie, cisza wszystko pozamykane. Po wczesnym śniadaniu przejazd przez Erzurum i Horasan. Kontynuujemy trasę do miasteczka Ani - jednej ze stolic ormiańskich. Obecnie z dawnej świetności Ani pozostały jedynie ruiny, a miasto nazywane jest miastem - widmem. Rozrzucone na wyżynnych łąkach ruiny średniowiecznej metropolii Ani to jed­na z największych atrakcji Bliskiego Wschodu. Jeszcze do niedawna podczas walk z kurdyjskimi partyzantami miejsce to było niedostępne dla zwiedzających. Już z daleka widać długie na 2 km podwójne miejskie mury wraz z okrągłymi wieża­mi. W czasach swej świetności miasto liczyło 100 tyś. mieszkańców. Wznosiło się w nim tysiąc kościołów, z których zachowały się pozostałości zaledwie dziesię­ciu. Przetrwał też jeden meczet oraz królewska cytadela. Po domach nie ma już nawet śladu, ale brukowana ulica wskazuje dawne centrum metropolii. Nocleg w Sarikamis. Trasa ok. 600 km.

 

Miasto Van
Miasto Van
Miasto Van


19.05.2015r.

 

Piknik
Piknik


Nocowaliśmy w ośrodku narciarskim. Po drodze zatrzymamy się w punkcie widokowym na Górę Ararat (5135 m n.p.m.). Przejazd do Dogubeyazit, gdzie zwiedzimy Pałac Ishaka Paszy z XVII w., którego budowa trwała aż 99 lat. W śród tłumów zatrzymujemy się w przepięknych wodospadach Muradiye. Wodospady znajdują się na trasie Dogubayazit – Van przy mieście o tej samej nazwie. Zasilają jezioro Van. Nie są zbyt imponujące jednak na terenie powulkanicznym z rzadko rosnącą roślinnością i w raczej księżycowym krajobrazie stanowią atrakcję. Według ormiańskich legend tu właśnie znajdował się biblijny raj. Nocleg w Van. Trasa ok. 500 km.

Piknik Piknik Piknik Wodospady Muradiye Wodospady Muradiye Wodospady Muradiye Wodospady Muradiye Wodospady Muradiye Wodospady Muradiye Wodospady Muradiye Wodospady Muradiye Wsie w drodze Wsie w drodze Wsie w drodze do wodospadów Muradiye Dawne Dogubeyazit - ruiny Dawne Dogubeyazit - ruiny Stary cmentarz Zwierzątko Stary cmentarz Dawne Dogubeyazit - ruiny Dawne Dogubeyazit Dawne Dogubeyazit Twierdza - zabudowania Twierdza - mury obronne Twierdza - mury obronne Twierdza Twierdza Twierdza obok Pałacu Pałac Ishaka Paszy Muzułmanki Pałac Ishaka Paszy Pałac Ishaka Paszy Pałac Ishaka Paszy Kuchnia Kuchnia Kuchnia WC Harem Korytarz Zdobienia sali Zdobienia sali Sala reprezentacyjna Wew. meczetu Wew. meczetu Wew. meczetu Wew. meczetu Wew. meczetu Meczet Szkoła Biblioteka Zdobienmia drugiego dziedzińca Zdobienmia drugiego dziedzińca Zdobienmia drugiego dziedzińca Zdobienmia drugiego dziedzińca Grobowiec Dziedziniec drugi Dziedziniec drugi Dziedziniec drugi Zdobienia Zdobienia Dziedziniec pierwszy Zdobienia bramy wejściowej Zdobienia bramy wejściowej Zdobienia bramy wejściowej Zdobienia bramy wejściowej Pałac Ishaka Paszy z XVIIw. Miasto Dogubeyazit Miasto Dogubeyazit Wieś Osiedla nowych domów na wsi Wioska pasterzy owiec Wioska pasterzy owiec Góra Ararat - 5135m Góra Ararat - 5135m Góra Ararat - 5135m Góra Ararat - 5135m Cmentarz W drodze W drodze W drodze W drodze do Dogubeyazit Idziemy sobie Ośrodek narciarski Ośrodek narciarski Poranek w Sarikamis Inny zabytek Zdobienia kolumn Świątynia armeńska Wew. świątyni Wejście Świątynia armeńska Katedra z X w. Zdobienia na zew. Zdobienia na zew. Zdobienia na zew. Wew. katedry Wew. katedry Wew. katedry Wew. katedry Katedra z X w. Reliefy na zew. Zdobienia wew. Malowidła wew. Kośćiół Kośćiół Kośćiół Baszta od strony Armenii Wąwóz - granica z Armenią .Łaźnia z XIII w. .Łaźnia z XIII w. Ruiny Ani Kościół św. Grzegorza Ruiny Ani Ruiny Ani Ja Brama wejściowa Starożytne miasto - Ani Miasto Horasan Miasto Horasan Na przełęczy Przerwa na lunnch - śnieg w górach Miasto Erzurum W drodze Trabzon rano Trabzon rano Trabzon rano
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów
2015-06-10 12:11:29

Danusiu, górę Ararat widziałem gdy byłem w Gruzji, a teraz widzę ją z Turcji. Dla gruzinów do święta góra i koniak Ararat. Na przełeczach chodziliśmy w sandałach po śniegu. 

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145377 kilometrów
2015-06-10 10:17:43

Ale piękne górki i wodospady, naprawdę wspaniale pozwiedzałeś, gratki!

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2015-06-10 09:26:29

Sporo zobaczyłeś w Turcji. I w dodatku pojawił się interesujący wątek biblijny-Góra Ararat. Podobno gdzieś tam w jej górskiej rozpadlinie do dziś tkwi Arka  Noego.

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47350 kilometrów
2015-06-01 22:37:05

Interesujące miejsca.Bardzo ciekawy program wycieczki.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021