Kasprowy Wierch

, Krzysztof Fluder
Dojeżdżamy z Zakopanego do Kuźnic. Z każdego przystanku w Zakopnaem jeżdżą busy w tą stronę za 3zł. Po przyjeździe na miejsce wybieramy zielony szlak - jest to nakrótsza droga na szczyt, a trwa 3h 30min. Pierwsza godzina wędrówki odbywa się leśnym szlakiem, który dość szybko mija, bo krajobraz nie jest tu monotonny. Na początku mijamy tu potok Bystra, a wyżej, wraz ze zdobywaniem wysokości zbocza stają się bardziej przejrzyste. Po 1h wędrówki powinniśmy już być na wysokości środkowej stacji kolejki linowej "Kasprowy". Tutaj możemy odpocząć po nieco męczącym podejściu. Na niewielkim obszarze ustawiono tu ławki, skąd widać piękniw całe pasmo Czerwonych Wierchów i Giewont. Idąc dalej miniemy ogromny słup kolejki linowej, po czym znajdziemy się w piętrze kosodrzewiny. Jest to bardzo widokowa część tego szlaku. Od teraz będziemy szli kamiennymi schodami przez 2h aż na sam szczyt. Tuż po przekroczeniu górnej granicy lasów wyłonią nam się 4 skaliste szczyty. Po paru minutach miniemy jamę w skałach, w której możemy się schronić w razie ewentualnego deszczu. Miejsca wystarczy na swie osoby. Dalsze podejście to już zdobywanie wysokości bardzo krętymi ścieżkami. Zobaczymy tu ogrodzenie niebezpiecznych miejsc za pomocą zielono-czerwonych taśm. Po 3h i 30min powinniśmy być już na szczycie, na którym wieją przeważnie nieznośne wiatry. Są tu większe głazy, za którymi można się schować. Znajduje się tutaj również najwyżej położony budynek w Polsce - jest nim Stacja Meteorologiczna na Kasprowym Wierchu. Widok z Kasprowego Wierchu jest jednym z najlepszych w Tatrach Zachodnich. Widać stąd ogromną Świnicę 2301 m.n.p.m., Giewont 1894 m.n.p.m., Beskid 2012 m.n.p.m. i całe pasmo Czerwonych Wierchów. Widać stąd również trzy kolejki biegnące na ten szczyt: pierwsza to kolejka krzesełkowa z Doliny Goryczkowej, druga to także kolejka krzesełkowa, ale prowadząca z Doliny Gąsienicowej i trzecia, najbardziej znana - kolej linowa "Kasprowy". Powrót możemy zorganizować na wiele sposobów. Możemy wrócić w 2h50min do Kuźnic szlakiem, którym przyszliśmy. Możemy również pójść czerwonym szlakiem do Kondrackiej Kopy 2005 m.n.p.m. skąd pójdziemy żółtym szlakiem na Giewont i wrócimy czerwonym szlakiem do Doliny Strążyska. Trzecia opcja to powrót do Doliny Gąsienicowej żółtym szlakiem do Murowańca skąd możemy wrócić na dwa sposoby do Kuźnic: przez Boczań niebieskim szlakiem lub żółtym szlakiem przez Jaworzynkę.
Kasprowy Wierch, Krzysztof Fluder
, Krzysztof Fluder
Avatar użytkownika Krzysztof Fluder
Krzysztof Fluder
Komentarze 4
2009-03-09
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Grzegorz Binkiewicz
Grzegorz Binkiewicz
05 wrzesień 2009 12:42
Zgadzam sie calkowicie 🙂 w kolejc w tym roku zdarzyło nam się stac i niestety ... czekalismy 4 i pół godziny, ale jako ze był to ostatni wypad w góry a po 12 dniach szwędaczki nogi mówiły pas ... postanowiliśmy wjechac. ale chyba lepiej wejśc (jak są jeszcze siły) na szczyt bo szybciej 🙂 wiąże się to też z zejściem ... albo staniem w kolejce po bilet do zjazdu ... no ale co poradzic 🙂 dla widoku warto wejśc/wjechac.
A ogolnie prosimy o więcej zdjątek z tej wyprawy 🙂
i jeszce jedno pytanie 🙂 kiedy była ta wycieczka ? w sensie miesiąc ?
Avatar użytkownika Krzysztof Fluder
Krzysztof Fluder
09 marzec 2009 21:41
mgła jest piękna,a kolejka wjazd to nie jest to nawet szybciej można wejść na szczyt niż kolejka ludzie wyjadą miałem już taki przypadek 🙂
Avatar użytkownika Midorihato
Midorihato
09 marzec 2009 21:21
Czesto bywam w Tatrach ale Kasprowy jakos do tej pory omijalem - moze dlatego ze ta kolejka... ale chyba czas to naprawic.
Kiedy mgla sciele sie na grzbietach to piekny widok ale prawie zawsze okupiony pogorszeniem sie pogody co w gorach nie zawsze jest przyjemne :-(
Ja tez uwielbiam gory we mgle. Nawet wiekszej! Sa bardziej plastyczne i tajemnicze.
Tak!
Prosimy o wiecej zdjec!
Avatar użytkownika Małgorzata
Małgorzata
09 marzec 2009 20:23
Cudnie ta mgła kładzie się na górach. Czy masz jeszcze inne zdjęcia ?
Pozdrawiam !
Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024