Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Brama płaskorzeżb, Tadeusz Walkowicz

Turcja - 2015r cz. II. - W stronę Morza Czarnego

2015-05-16 - 2015-05-17
2015-05-30 17:17:41
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68331 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Avanos > Amasya > Trabzon

16.05.2015r. 

Malowidła wew.
Malowidła wew.


Rano podziwiam loty balonów nad Kapadocją. Przejazd do Hattusas - stolicy Hetytów, znanej z zachowanych tablic z pismem klinowym. Zwiedziamy skalną świątynię Yazilikaya, w której znajdują się malowidła 63 spośród 12 tys. bóstw czczonych przez ludność hetycką. Zobaczymy przede wszystkim tzw. Grobo­wiec Midasa (ok. VI w.) - 17-metrowy relief wykuty w miękkim tufie, przedstawiający fasadę świątyni, Obok jej podstawy znajduje się nisza, gdzie w czasie świąt wystawiono posąg Kybele, bogini płodności, Nieco na zachód wnosi się skała z wyrytą zagadkową, dotychczas nierozszyfrowaną inskrypcją w alfabecie frygijskim. Na północnym stoku można zobaczyć rzymskie grobowce i płaskorzeźby hetyckich. Na szczy­cie góry wykuło w tron, na którym podob­no zasiadał król Midas.  Przejazd do Amasyi - miasta znanego geografa Strabo, malowniczo położonej nad brzegiem rzeki Yesilirmak, gdzie widoczne są pozostałości wielu cywilizacji, które przez ponad 3000 lat zamieszkiwały te rejony. Amasya, 130 km w głąb kraju, była pierwszą stolicą króle­stwa Pontu, zanim jego władcy w 120 r. p.n.e. przenieśli się do Synop. Stare osmańskie domostwa stoją u stóp starożytnych budowli nad rzeką Yesihrmak. W nocy warto zobaczyć oświetlone helleńskie grobowce wykute w ścianie klifu nad pałacem pierwszych pontyjskich władców w pobliżu cytadeli. To tutaj uro­dził się wielki geograf i historyk Strabon. Niewiele z niej pozostało, ale za to przepiękny widok na miasto i działająca na szczycie herbaciarnia. Nocleg w Amasyi, z widokiem na twierdze. Spokój zakłóciło nam wesele. Trasa ok. 450 km.

 

Zdobienia
Miasto Trabzon
Płaskorzeżby w świątyni

17.05.2015r. 

Klasztor Samuela
Klasztor Samuela

Ruszamy w kierunku Samson. Zobaczymy Morze Czarne. Zwiedzanie Trabzonu, założonego w VII w. p.n.e. przez kolonistów z Miletu. Później na terenie miasta powstało Królestwo Trapezuntu, które funkcjonowało do 1461 r., kiedy to ludy osmańskie przejęły władzę na tych terenach. W Trabzonie urodził się m.in. sułtan Sulejman Wspaniały. Pierwszy raz dopadł nas deszcz. Odwiedzamy także kościół bizantyjsi Aya Sophia z XIII w. Zbudowanym przez cesarza Ma­nuela VII Paleologa. Świątynia stoi na szczycie nadmorskiego klifu, a jej wnętrze kryje piękne mozaiki i freski. Wieczorem poszedłem spotkać się z Morzem Czarnym. Nocleg w Trabzon. Trasa ok. 550 km.

Malowidła wew. Malowidła wew. Płaskorzeźby Malowidła wew. Zdobienia Miasto Trabzon Płaskorzeżby w świątyni - Tudhaliya IV Jeszcze śnieg Kościół bizantyński - Aya Sophia - XIIIw. (3) Płaskorzeźby Malowidła wew. Życie miasta Kościół bizantyński - Aya Sophia - XIIIw. Świątynia hetycka Yazilikaya Jeszcze śnieg Młoda para Ruiny Hattusas Malowidła wew. Życie miasta Reliefy kościoła Rekonstrukcja murów obronnych Hattusas Klasztor Samuela Reliefy na zew. Ruiny Hattusas Malowidła wew. Meczet Sirvery z XIV w. Reliefy kościoła Ruiny świątyni - Temple 1 Zabudowania klasztoru Reliefy na zew. Miasto Amasya Malowidła wew. Zbobienia Reliefy kościoła Ruiny świątyni - Temple 1 Zabudowania klasztoru Trabzon - plac zabaw Życie miasta Malowidła wew. W zabytkowej kawiarni Reliefy kościoła Ruiny świątyni Zabudowania klasztoru Zabudowania klasztoru Trabzon Wąskie uliczki Amasyi Malowidła wew. Muzykanci Malowidła przed wejściem Mury obronne Zabudowania klasztoru Kościół bizantyński - Aya Sophia - XIIIw. (2) Miasto Amasya Malowidła wew. Balony nad Kapadocją Dziedziniec kawiarni Malowidła Brama Lwów Malowidła przed wejściem Atrakcja Grobowce pod twierdzą Malowidła wew. Loty balonów Wesele w naszym hotelu Malowidła Brama Sfinksa Malowidła przed wejściem Para młoda Kawiarnia pod Twierdzą Malowidła wew. Loty balonów Wesele w naszym hotelu - panna młoda Malowidła Podwójne mury obronne Malowidła przed wejściem Miasto Amasya Ja i klasztor Samuela Loty balonów Wesele w naszym hotelu - panna młoda Malowidła Ruiny światyń Malowidła przed wejściem Miasto Amasya - wieża zegarowa Wracamy Korytarz hotelu w Avanos W drodze do Samson Teraz meczet Brama Wojownika Widok z murów obronnych Schody Widok z góry na Amasye Krajobraz Hotel w Avanos Ale barany idą ..... Malowidła wew. Wojownik i Ja Schody Wąskie uliczki Amasyi Zabytek po drodze W drodze do światyni Yazilikaya Przerwa na lunch Malowidła wew. Tereny pałacowe Malowidła przed wejściem Meczet w 1485r Zieleń i góry Świątynia hetycka Yazilikaya Klasztor Samuela Malowidła wew.
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68331 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68331 kilometrów
2015-06-10 12:07:21

Ja też lubię długie trasy, podziwiając przyrodę. Siedziałem za kierowcą, widoki wspaniałe na robienie zdjęć. 

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1126700 kilometrów
2015-06-10 10:18:19

My też lubimy objazdówki :)

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2015-06-10 09:24:32

Kolejne piękne miejsca.  Nie ma to jak wycieczki objazdowe.

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46816 kilometrów
2015-06-01 22:21:28

Wspaniałe miejsca.Dzięki Tobie poznam trochę ten kraj. Prawie w tym tygodniu moja córka z rodzinką i syn z rodzinką  są w Turcji w okolicy Bodrum ale oni tylko wczasują się a ja bym wolał tak jak ty pozwiedzać ten kraj.

Ostatnio edytowany: 2015-06-01 22:24

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020