Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
W stronę granicy z Ausrtią, Tadeusz Walkowicz

Czas na Bałkany - 2014r. - cz.VII- Słowenja

2014-05-18
2014-05-22 15:57:46
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Piran

Wyjeżdżamy w kierunku Słowenii. Północna część Istrii należy już do Słowenii i tam właśnie zatrzymamy się w Pirana, zobaczymy zabytki z czasów panowania Wenecji, Austrii oraz Włoch - m.in. gotycki pałac wenecki, kościół św. Piotra z XIX wieku, ratusz, wzgórze Rasztel z pozostałościami murów obronnych i baszt. Piran - miasto na słoweńskim wybrzeżu, leżące na półwyspie o tej samej nazwie. Jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc nad słoweńskim Adriatykiem. Miasteczko przypomina swoją architekturą włoską Wenecję. W przeszłości było wenecką twierdzą na wybrzeżu Istrii. Z tego okresu pochodzi większość zabudowy, a także imponujące, średniowieczne mury, oddzielające miasto od reszty lądu. Zabytkowa część Piranu jest w spektakularny sposób położona na podłużnym cyplu wysuniętym w Morze Adriatyckie. Miasto  uchodzi  za jedno z najpiękniejszych, położonych nad Adriatykiem.  Jest zarazem jednym z najważniejszych punktów na mapie turystycznej Słowenii, corocznie odwiedzanym przez tłumy turystów. W architekturze Piranu łatwo dostrzec wpływy weneckie. Układ kameralnych, wąskich ulic zgodny jest ze średniowiecznymi prawidłami urbanistycznymi. Wyróżnia się w nim obszerny główny plac, nazwany na cześć skrzypka i kompozytora Giuseppe Tartiniego. Nad Piranem góruje okazały kościół pw. św. Jerzego z charakterystyczną dzwonnicą wzorowaną na weneckiej. Powstał on na przełomie XVI i XVII wieku w stylu barokowym. Dzwonnica liczy 47,2 metrów  i stanowi świetny punkt widokowy na Istrię, wybrzeże i Alpy Julijskie. Pośród wąskich uliczek skryty jest dawny, najważniejszy plac Piranu. To miejsce letnich koncertów oraz przedstawień. Do najbardziej charakterystycznych imprez w Piranie trzeba zaliczyć wieczory muzyczne na krużgankach klasztoru Franciszkanów, a także liczne festiwale: soli, tańca, Tartiniego, czy Międzynarodowy Śródziemnomorski Festiwal Folkloru.Inne zabytki:

Cerkiew św. Klementa
Cerkiew św. Klementa

- Kamienica Wenecjanka – arcydzieło gotyku weneckiego z przełomu XV i XVI wieku,

- Kościół i klasztor Franciszkanów z początku XVI wieku,

Cerkiew św. Klementa
Kamieniczki
Ale wąsko


- Kościół Matki Boskiej Śnieżnej z początku XV wieku,

- Mury i bramy miejskie.

Kamieniczki
Kamieniczki


 

Wyjazd w kierunku Polski w godzinach wieczornych, przez Austrię i Czechy. Przejechaliśmy około 4000 km. Zwiedzanie to około 80 godzin pieszo. Polecam.
 

Ale wąsko
Ale wąsko
Mury obronne Wew. kościoła Wew. kościoła Wew. kościoła Wew. kościoła Kościół św. Piotra na wzgórzu W tle mury obronne Miasto i Adriatyk Pirana - widok ze wzgórza Pirana - widok ze wzgórza Ratusz Główny plac miasta Kamieniczki na głównym placu Okiennice Wąskie domy W górę Ozdobne dzwi do domu z XVII w Wew. kościoła Kościół św. RochaOzdobne dzwi do domu z XVII w Jedna z bram wejści ado miasta Uliczki Pirany Ja i Pirana Zielono Jedziemy do Słowenji
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
2014-06-11 14:22:34

ladne te Balkany .

 

Tadziu wracaj do NAS -do Kraju

 

 

Ostatnio edytowany: 2014-06-16 22:22

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47177 kilometrów
2014-05-29 14:15:20

Pięknie tam. Oglądam  Twoje wycieczki z wielkim zainteresowaniem.

Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów
2014-05-28 07:35:43

Dzięki Danusiu i Aniu. Plany .... na ten rok to ... szlaki górskie. Mały Szlak Beskidzki z dodatkami, potem Szlak Sudecki.

Pozdrawiam Tadek

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2014-05-24 10:26:08

Przejrzałam skrupulatnie wszystkie relacje z Twojej bałkańskiej wyprawy,uwielbiam takie objazdowe wycieczki. Do swojej kolekcji dołączyłeś następna ,niezwykle ciekawą wyprawę. Super! Czy masz juz plany na kolejną?

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1139907 kilometrów
2014-05-23 08:09:15

Śliczna Słowenia, i pogoda się lepsza trafiła, byłam przejazdem w Słowenii i w Chorwacji na dłużej, piękne rejony

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020