, Jan Nowak

Berlin - Poczdam

2011-04-30 - 2011-05-03
2013-09-25 17:07:26
Avatar użytkownika
Jan Nowak 6005 kilometrów

Wycieczka do Berlina, Poczdamu i Tropical Islands, z BP Index, w czasie wekendu majowego 2011 r.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Berlin, Poczdam > Poczdam , Berlin > Tropical Islands - Krausnick

Berlin - stolica zjednoczonych Niemiec, prawie czteromilionowa metropolia, konglomerat ras, kultur i postaw ludzkich. Podróż po stolicy Niemiec większość turystow rozpoczyna od Bramy Brandenburskiej - symbolicznej granicy między Berlinem Wschodnim i Zachodnim.Brama Brandenburska to jedna z najsłynniejszych budowli Berlina i całych Niemiec. Monumentalna budowla wznosi się na zchodnim krańcu Unter den Linden, której przedłużeniem jest stary trakt wiodący od dawnego pałacu cesarskiego do dzielnic Charlottenburg i Poczdam.              Do najważniejszych miejsc w Berlinie, wartych obejrzenia poza BB należy zaliczyć miedzy innymi: Reichstag, Unter den Linden, Pergamonmuseum, Charlottenburg, Ogród zoologiczny.                                                                                                                                   Słynnymi mieszkańcami Berlina byli : Marlena Dietrich, Albert Einstein, Bertolt Brecht, Herbert von Karajan, Robert Koch, bracia Jacob i Wilhelm Grimm, Georg Wilhelm Friederich Hegel, Feliks Mendelssohn Batholdy.                                                           Przy aleji  Unter den Linden swoją siedzibę ma Uniwersytet Humboldta, założony w 1810 roku, dzieki staraniom filozofa, pisarza i polityka Wilhelma von Humboldta. Z uniwersytetem związanych bylo 29 laureatów Nagrody Nobla.

Reichstag - siedziba niemieckiego parlamentu, Bundestagu. W 1933 roku pożar Reichstagu, spowodowany prawdopodobnie przez hitlerowców. W latach 1994 - 1999 budynek przeszedł gruntowną przebudowę. Przeszklona kopuła o średnicy 40 m. i wysokości 23m. nad salą obrad, stanowi niezwykłą atrakcję dla turystow. Stąd zwiedzający mogą obserwować prace parlamentu na sali obrad. Z powodu zaniedbań organizatora wycieczki nie dane nam było wejście do kopuły Reichstagu, jak również do niektótych ciekawych obiektów w Berlinie.

Charlottenburg - jeden z najpiękniejszych palaców Berlina, powstal w latach 1695-1699 dla królowej Sophie- Charlotte, żony Fryderyka III.      Za pałacem wzdłuż Szprewy rozciąga się 55 hektarowy  park pałacowy.Pergamonmuseum - należy do najważniejszych muzeów starożytnej sztuki i architektury na świecie. Nasłynniejsze eksponaty to m.in. Ołtarz z Pergamonu, Sala Pałacowa z Asyrii, Brama Isztar, Bogini Persefona, Bogini Atena.                                                                                              Do zabytkowych budowli, poza w/w należy również Berliński Ratusz, z czerwonej cegły, z lat 1861 - 1869.

Poczdam i Sanssouci.  Poczdam miasto 300 tysięczne, stolica Brandenburgii jest ciekawym miejscem dla turystów. Są tu pałacyki, stare kościoły, sielskie  parki i zabytkowe kolonie imigrantów. W Palacu Cecilienhof w lipcu i sierpniu 1945 roku odbyła się Konferencja Poczdamska, która zdecydowała o powojennym losie Niemiec.                                                                                                                                                  Zespół pałacowy Sanssouci z otaczającym go rozległym parkiem jest wspaniały i przyciąga miliony turystów z calego świata. Został wpisany na Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Jeden dzien pobytu spędziliśmy w  Tropical Islands - tropikalna wyspa w samym sercu  Europy. Kontakt: Tropical Islands, Tropical-Islands-Allee 1, D-15910 Krausnick, Niemcy. Znajduje się przy autostradzie A 13 ( Berlin - Drezno), ok 35 km na południe od Berlina - Schenefeld.

Avatar użytkownika
Jan Nowak 6005 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

2013-09-28 11:13:52

bardzo ladnie Janie.

Berlin jest ladny i ciekawy .

Pocztam jest ( podobno ) jeszcze ladniejszy 

 

Pozdrawiam Karol Barsolis

Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz 68331 kilometrów
2013-09-28 09:00:19

Bardzo ciekawe zdjęcia i co bardzo lubię są opisane. Gratulacje.

Pozdrawiam Tadek

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk 1112029 kilometrów
2013-09-25 20:23:04

Ślicznie :) Berlin króluje u nas w tym miesiącu :)

Avatar użytkownika
Danusia 183047 kilometrów
2013-09-25 20:13:51

Super wycieczka:-) Bardzo podobna opisywałam tutaj niedawno.

 

http://www.zwiedzajswiat.pl/wycieczki/relacja,1183,weekend-w-niemczech.html