Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Wodospad lewy, Tadeusz Walkowicz

Gruzja 2013 - Skalne Miasto i Bakuriani

2013-09-06
2013-09-14 09:13:24
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Bakuriani

6.09.2013.Wyjazd z Gudauri. Postój w okolicy miasta Gori, przy pozostałościach starożytnego miasta skalnego z VII w. p.n.e. – Uplistsikhe. Około 6 km na wschód od Gori, na lewym brzegu rzeki Mtkwari, znajduje się zabytek tej klasy, co jordańska Petra - skalne miasto Upliscyche. Skalne miasto zachwyca rozmiarami, wspaniałą lokalizacją, pięknem zdobień. Historia tego miejsca zaczyna się w II tysiącleciu p.n.e. W wiekach X-VI p.n.e. Upliscyche pełniło już funkcję miasta i było twierdzą przywódców plemiennych - stąd jego nazwa (upali - „przywódca", cyche - „twierdza"😉. Od VI w. p.n.e. do III w. n.e. Upliscyche jest jednym z najpotężniejszych centrów politycznych, kulturowych i ekonomicznych, a także siedzibą królewską. Po przyjęciu przez Gruzję chrześcijaństwa religię narodową, miasto zaczęło się chylić ku upadkowi. Poważnie zostało zniszczone podczas mongolskich najazdów w XII w., a ostatecznie upadło w XIV w. Przetrwały jednak w tym miejscu pomieszczenia, sale oraz budynki pochodzące z różnych epok. Mnóstwo archeologicznych znalezisk, takich jak przedmioty rytualne, biżuteria ze złota, srebra i żelaza, kości i gliniane rzeźby rzuciło światło na historię Upliscyche. W XIX w. Upliscyche było opuszczonym miejscem przykrytym ziemią, z której wystawa jedynie szczyty najwyższych budynków. W1957 r. miasto zostało odrestaurowane, a w ostatnich latach na terenie obiektu utworzono muzeum. Niektóre z pomieszczeń są stosunkowo dobrze zachowane, choć miasto ucierpiało podczas najazdu mongolskiego w XIII w. Największe wrażenie robią komnata, zwana salą tronową królowej Tamary, oraz teatr. Nad całością góruje cerkiew, wybudowana tu w XII w. Skalne miasto koniecznie trzeba opuścić wychodząc przez tajemny tunel prowadzący do rzeki Mtkwari - służył on kiedyś, jako droga ucieczki podczas najazdu, był także używany do dostarczania wody do miasta. Krótki postój w Gori, gdzie urodził się Stalin i do tej pory stoi jego rodzinny dom. Następnie przejazd z Gori do regionu Meskheti. Po drodze miasto znane z mineralnych źródeł i słynnej wody Borjomi. Jest to doskonały punkt wypadowy w kierunku Wardzi, Achalciche i in. Miasto kandydowało do organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w, 2014 r„ lecz przegrało rywalizację z rosyjskim Soczi. Wjazd w góry do miejscowości Bakuriani, kurortu zimowego leżącego na wysokości 1800 m n.p.m. Kiedyś jedno z ulubionych miejsc wypoczynku rodziny carskiej a dziś mekka gruzińskich narciarzy i snowboardzistów. Sezon w Bakuriani zaczyna się w grudniu a kończy mniej więcej w połowie kwietnia. Cechą charakterystyczną dla Bakuriani jest dominacja słonecznej aury. Bakuriani posiada doskonałe warunki do stawiania pierwszych kroków na nartach lub desce snowboardowej. Z kolei latem do największych atrakcji należą: jazda konna, rowery górskie, paralotniarstwo.
 

Wodospad prawy
Wodospad prawy
Plac zabaw dzieci Plac zabaw dzieci Wody lecznicze Wody lecznicze W parku W parku W parku Wejście do parku Stragany Remonty i budowa Remonty i budowa Przez ten most Uzdrowisko Borjomi Tajemne wyjście Widok na rzekę Ostatni mieszkaniec Ruiny wsi Ruiny wsi Ruiny wsi Ruiny wsi Okolice Świątynia z zewnątrz Dzwonnica Wewnątrz świątyni Wewnątrz świątyni Wewnątrz świątyni Stare napisy Wykute w skale Wykute w skale Znowu ja Zdobienia drzwi Zdobienia sufitu Pałac Pałac Pałac Schody Pałac Pałac Wykute w skale Palenisko Teatr rzymski - sufit Teatr rzymski Teatr rzymski Teatr rzymski Pomieszczenia mieszkalne Przejścia Skały Świątynia Pieczary Skalne Miasto - Uplistskhe Przed Muzeum Alejki spacerowe w Gori Alejki spacerowe w Gori Muzeum Stalina Muzeum Stalina Muzeum Stalina Muzeum Stalina Dom Stalina Dom Stalina Tablica Dom Stalina w środku Salonka Stalina Muzeum Stalina w Gori W drodze W drodze W drodze Wieś Wieś Rzeka Aragvia Rzeki Czarna i Biała Aragvia Rzeki Czarna i Biała Aragvia Poranek w Guduari Poranek w Guduari
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020