Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Tadeusz Walkowicz

Gruzja 2013 - Świątynia Gergeti i Kazbegi

2013-09-05
2013-09-14 08:49:07
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Kazbegi

5.09.2013.Przejazd z Gudauri przez malownicze tereny położone nad rzeką Tergi. Gruzińska Droga Wojenna (Mccheta-Mtianetia, a dokładniej Dolna Kartlia, Mtiuletia i Chewi).  Zbudowana w XIX w. droga z Tbilisi do Władykaukazu (Osetia Północna) prowadzi przez Wysoki Kaukaz trasą, gdzie już w starożytności istniał ważny szlak komunikacyjny. W najwyższym punkcie osiąga niemal 2400 m. Cała trasa aż do granicy z Rosją jest nieprawdopodobnie malownicza. W kilku miejscach nie można się nie zatrzymać, szczególnie dotyczy to twierdzy Ananuri. Po drodze znajduje się kilka punktów widokowych, wśród nich ciekawy jest pomnik wieczystej przyjaźni radziecko - gruzińskiej w formie półkolistego muru z mozaikami przedstawiającymi postacie z bajek obu narodów. Niedaleko granicy rosyjskiej droga mija jeden z największych ośrodków narciarskich Gruzji, Gudauri. Turyści zazwyczaj zatrzymują się w mieście Kazbegi (obecna nazwa Stepancminda), które jest doskonałym punktem wypadowym dla wędrówek po Kaukazie.  okolicach Kazbegi znajduje się wodospad Gweleti tuż przy granicy z Osetią.  Dwugodzinne przejście przez dolinę i las do zabytkowego kościoła Gergeti z XIV wieku, który stoi na wysokości  2170 m n.p.m. Najważniejszą atrakcją północnej części regionu jest kościół Cminda Sameba w pobliżu wioski Gergeti. XIV-wieczny kościół Świętej Trójcy, położony na wysokości 2170 m n.p.m., stał się symbolem Gruzji. Na szczyt prowadzą dwie drogi. My idziemy z rynku w Kazbegi i wioskę Gergeti. W 1988 r. władze sowieckie zbudowały tu kolejkę linową ze stacją w Kazbegi. Mieszkańcy potraktowali to, jako profanację ich świętego miejsca i zniszczyli kolejkę. W czasie, kiedy stolica kraju była okupowana, skarby narodowe, m.in. krzyż św. Nino, były chronione właśnie w monasterze Świętej Trójcy. Góra Kazbek to nieczynny wulkan o wysokości 5047 m n.p.m. Związanych jest z nią wiele mitów i legend. To tutaj Prometeusz miał być przykuty do skały za kradzież ognia bogom i przekazanie go śmiertelnym. Jego więzieniem była chatka, która stała niedaleko jaskini Betlemi, 4000 m n.p.m, W jaskini mieszkał pustelnik i według kolejnej legendy przechowywano tutaj wiele świętych przedmiotów m.in. żłóbek Chrystusa czy namiot Abrahama. Jeśli jest pogoda rozciąga się stamtąd widok na najwyżej położony lodowiec na Kaukazie - Kazbegi (5047 m n.p.m.).
 

Punkt widokowy z drogi
Punkt widokowy z drogi
Punkt widokowy Punkt widokowy Punkt widokowy i trochę histori Z punktu widokowego Z punktu widokowego Z punktu widokowego Z przełeczy Owce na przełeczy Przełęcz Krzyżowa 2395m W drodze W drodze Wracamy do Gudauri Pomnik Kościół Gergeti i lodowiec Kazbegi Kazbegi Kazbegi Kazbegi Cmentarz w Kazbegi Cmentarz w Kazbegi Cmentarz w Kazbegi Cmentarz w Kazbegi Kazbegi w dole Kazbegi w dole Źródełko Źródełko Młoda para Młoda para Kościół Gergeti z XIV wieku Zdobienia Zdobienia Zdobienia Zdobienia Zdobienia Lodowiec Kazbegi Lodowiec Kazbegi Kościół Gergeti z XIV wieku Kościół Gergeti z XIV wieku Mgły Kazbegi w dole Wewnątrz Wewnątrz Wewnątrz Zdobienia kościoła Zdobienia kościoła W dzwonnicy Kościół Gergeti z XIV wieku Kościół Gergeti z XIV wieku Kościół Gergeti z XIV wieku Krajobraz Potoki Budowa Gruzińska Droga Wojenna Nacieki skalne Nacieki skalne Nacieki skalne Poranek w Gudauri Poranek w Gudauri
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020