Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Szlakiem Orlich Gniazd, Judyta Karpińska

Szlakiem Orlich Gniazd

2013-06-12 - 2013-06-15
2013-06-12 21:15:02
Judyta Karpińska Wędrowiec 200 kilometrów

Najpopularniejszym szlakiem wycieczkowym wśród turystów odwiedzających Jurę Krakowsko-Częstochowską jest Szlak Orlich Gniazd. Szlak zahacza o główne "Orle Gniazda", czyli ruiny zamków i warowni.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Zamek Korzkiew > Zamek w Ojcowie > Zamek w Pieskowej Skale > Ruiny Zamku Rycerskiego w Bydlinie > Rezerwat Przyrody z ruinami Zamku Smoleń > Ruiny Zamku Ogrodzieniec > Ruiny Zamku Bąkowiec > Zamek Bobolice > Zamek w Olsztynie koło Częstochowy > Szlak Orlich Gniazd

Dzień I1. Zamek Korzkiew

Ruiny Zamku Rycerskiego w Bydlinie
Ruiny Zamku Rycerskiego w Bydlinie

Jest warownią rycerską znajdującą się w Korzkwi (ok 15 km na północ od Krakowa). Warto wejść na wieżę, z której rozciąga się malowniczy widok. Wieża powstała w XIV wieku. Kolejni właścieiele przebudowali ją, nadając jej stopniowo bardziej zamkowy kształt. Od XIX wieku obiekt popadł w ruinę, aż do 1997 roku, kiedy nowy właściciel postanowił go odbudować i odnowić. Obecnie zamek wchodzi w skład Korzewskiego Parku Kulturowego. Organizowane są na nim różnego rodzau imprezy, takie jak biesiady przy ognisku, pokaze tańców dworskich, czy turnieje rycerskie. 

2. Zamek w Ojcowie

Szlakiem Orlich Gniazd
Ruiny Zameku Smoleń


Zamek powstał w II połowie XIV wieku. Dziś podziwiać można jego malowniczo położone ruiny. Budowla w przeszlości pelniła rolę warownego zamku Kazimierza Wielkiego, w okresie rozbiorów zaczął podupadać. W latach 80. XX wieku przeprowadzono renowację wieży, w której zobaczyć można ekspozycję poświęconą historii budowli. W zamku atrakcją turystyczną jest duch Skarbimir, ktorego - wedle legendy- Bolesław Krzywousty oślepił. Miała to być kara za porwanie ukochanej, wbrew jej woli.

3. Zamek w Pieskowej Skale

Zamek w Olsztynie k. Częstochowy
Zamek w Olsztynie k. Częstochowy


Pieskowa Skała to zamek zbudowany na wapiennej skale. Uwagę przykuwa dziedziniec, którego XVI wieczne krużganki przypominają Wawel i Maczuga Herkulesa u jego podnuża. Zamek został ufundowany przez Kazimierza Wielkiego. Zamek został przebudowany w XVI wieku w stylu renesansowym i był wówczas jedną z najpiękniejszych małopolskich rezydencji. Obecnie jest tu muzeum- filia Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu. Piaskowa Skała leży w obrębie Ojcowskiego Parku Narodowego.

 

Ruiny Zamku Ogrodzieniec
Ruiny Zamku Ogrodzieniec

Dzień II

1. Ruiny Zamku Rycerskiego w Bydlinie

Zamek Korzkiew
Zamek Bobolice
Ruiny Zamku Bąkowiec

W Bydlinie można zobaczyć malowniczo położone ruiny średniowieczniego zamku rycerskiego. Leżą one na Szlaku Orlich Gniazd. Uczeni twierdzą, że zamek pełnił funkcje świątyni. Pierwsze wzmianki o budowli sięgają końca XIV wieku. Zamek wielokrotnie ulegał zniszczeniu, a od XVIII wieku sukcesywnie popadał w ruinę. Do dziś zachowały się jedynie potężne fragmenty kamiennych ścian, pozostalości murów obwodowych i rowy po fosie. Zimą ruinę widać nawet z dala, latem skrywa się w zielonej gęstwinie.

2. Rezerwat przyrody z ruinami Zamku Smoleń

Zamek w Pieskowej Skale
Zamek w Pieskowej Skale

Przepiękne polączenie uroków jurajskiej przyrody i historycznych zabytków. Rezerwat utworzono w 1959 roku na terenie wsi Smoleń. Centralnym punktem rezerwatu są ruiny XIV-wiecznego zamku Smoleń, należące do grupy Orlich Gniazd. Zamek, w trakcie swoich dziejów był kilkakrotnie niszczony, jednak ostatecznej dewastacji dokonali Szwedzi w 1655 roku. Na terenie rezerwatu znajdują sie również trzy pomniki przyrody nieożywionej.

3. Ruiny Zamku Ogrodzieniec

Zamek Ojców
Zamek Ojców

Jedno z największych i najokazalszych Orlich Gniazd. Pierwsze umocnienia obronne powstały już prawdopodobnie w XII wieku, jednak właściwa, gotycka część zamku pochodzi z XIV wieku. Zamek posiada również swojego własnego ducha- Czarnego Psa z Ogrodzieńca, którym wedlug legendy ma być dusza kasztelana krakowskiego. Obecnie zamek został odrestaurowany i zaadaptowany na potrzeby zwiedzających. Odbywają się w nim liczne imprezy kulturalne, takie jak koncerty, wystawy czy turnieje rycerskie.

 

Dzień III

1. Ruiny Zamku Bąkowiec

W Morsku, na skalistym wzgórzu zobaczyć można skryte pomiędzy drzewami ruiny Zamku Bąkowiec. Dopiero w XX wieku zaczęto go nazywać zamkiem w Morsku. W latach międzywojennych do skały zamkowej dobudowano willę z malutkimi okienkami. Prowadzą do niej schodki z balustradą. Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1389 roku.

2. Zamek Bobolice

Krolewski Zamek Bobolice to leżąca na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej twierdza zbudowana w połowie XIV wieku przezx Kazimierza Wielkiego. Należał on do systemu umocnień zwanych "Orlimi Gniazdami", które chroniły zachodnią granice państwa od strony Śląska. 

3. Zamek w Olsztynie kolo Częstochowy

Góra zamkowa była kilkukrotnie wykorzystywana w polskich filmach. Z centrum Olsztyna do zamku podchodzi się krótką Ul. Zamkową, przy krótej skupiły się knajpy i sklepy. Wejście na teren warowni jest płatny, ale warto wydać kilka złotych, choćby za możliwość podziwnia wspaniałych pejzaży: od Jury Wieluńskiej przez Częstochowę po wzgórza w okolicach Zlotego Potoku. Na podstawie badań archeologicznych  stwierdzono, że ludzie odwiedzali Górę Zamkową już w paleolicie, kilkadziesiąt tysięcy lat temu.

Judyta Karpińska Wędrowiec 200 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020