Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Jan Nowak

Bawaria- Niemcy.

2013-05-28 - 2013-06-02
2013-06-11 18:29:55
Avatar użytkownika
Jan Nowak Krajtroter 6205 kilometrów

Wycieczka do Bawarii z BP Marco, w dniach od 28.05. do 02.06.2013r. trasa prowadziła na terenie Niemiec przez Norymbergę, Fussen,Wies, Ettal, Garmisch-Partenkirchen, Monachium, Oberammergau, Schwangau, Prien nad jez. Chiemsee. Powrót do Polski przez Salzburg w Austrii.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Monachium

Bawaria - największy kraj związkowy Niemiec, o obszarze 70,5 tyś.kmkw. stanowi jedną piątą powierzchni  Niemiec. Powierzchnia porównywalna do Holandii i Belgii, razem wziętych. Najbardziej charakterystyczne skojarzenia z Bawarią to: alpejskie łąki, Bawarczycy w krótkich skórzanych spodniach na szelki, kiełbasa z kapustą, barokowe koscioły i  zamki. Jest też regionem silnie uprzemysłowionym z wysoko zaawansowanymi technologiami (z BMW i Audi), i najsilniejszym bastionem religii katolickiej w Niemczech. Stąd naziści rozpoczęli swój bezwzględny marsz po władzę w Rzeszy.Stolicą Bawarii jest Monachium, kosmopolityczny ośrodek z ponad milionem mieszkanców, rozslawiony m.in. przez Oktoberfest. Jest trzecim pod względem wielkości miastem Niemiec ( po Berlinie i Hamburgu). Pierwszymi osadnikami byli tu zakonnicy benedyktyńscy (wzmianka z 1158r), od których wywodzi się nazwa miasta - Monchen-mnisi. W 1180r. miasto i cała Bawaria na niemal 850 lat przeszły pod władanie rodu Wittelsbachów. Wittelsbachowie byli miłosnikami sztuki, toteż wyrosło tu wiele pięknych barokowych i rokokowych budowli. Minione stulecie z pewnością nie było najlepszym w dziejach Monachium. W czasach III Rzeszy miasto było jednym z głównych bastionów nazizmu.

hotel w Ettal
hotel w Ettal

Północ  landu to Frankonia, którą do Bawarii przyłączył Napoleon. Są tu miasta protestanckie, jak doświadczona przez historię Norymberga. Są też miasta katolickie - Wurzburg i Bamberg. Norymberga to główne miasto Frankonii, 500 tyś. mieszkańców. Osada od 1219 roku, będąca wolnym miastem Rzeszy i nieoficjalną stolicą  Świętego Cesarstwa Rzymskiego, rozwijała się błyskawicznie. Pomogła jej w tym korzystna lokalizacja przy szlaku handlowym z Rzymu do północnej Europy. Peany na cześć miasta wznosił też Marcin Luter, przyciągało ono znanych artystów, np. Albrecht Durer.  Chlubna historia miasta poszła w zapomnienie, kiedy powstała III Rzesza. Tu miały miejsce pierwsze parady nazistów i pierwsze prześladowania żydów. Norymberga drogo zapłacila za poparcie udzielone nazistom. Aliancki nalot  2 stycznia 1945 roku, wymazał z mapy Starówkę, jedną z najlepiej zachowanych w Niemczech. Po wojnie celowo wybrano miasto na miejsce procesu zbrodniarzy  wojennych.

Na południe od Monachium rozciągają się Alpy Bawarskie - najwyższe góry w Niemczech, zwieńczone szczytem Zugspitze ( 2962 m npm).  Niemcy to kraj zamków, ale powszechnie znany jest tylko jeden - Neuschwanstein. Powstał jako kaprys króla Ludwika II, który sam zajął się jego projektem ( przy pomocy scenografa Christiana Janka ). Miał być repliką  średniowiecznej twierdzy i przy okazji hołdem złożonym kompozytorowi Ryszardowi Wagnerowi. Budowę zamku rozpoczęto w 1869 r. i nigdy nie zakonczono. Rozrzutność króla  Ludwika II i jego dziwaczne obyczaje sprowokowały rząd do obalenia władcy, pretekstem miała być choroba psychiczna. W czerwcu 1886 roku Ludwika zamknięto w szpitalu psychiatrycznym, a trzy dni później jego ciało znaleziono w pobliskim jeziorze. Co by nie mówić o Ludwiku II, zostawił Bawarczykom niezwykle dochodową spuściznę. Rokrocznie przybywa tu ponad milion gości, a wpływy z turystyki dawno już przekroczyły kwotę wydaną na budowę.                                                                                                                                                                                      Warto wejśc na XIX wieczny  Marienbrucke - most metalowy przerzucony nad górskim kanionem, skąd  rozciąga się fantastyczna panorama  zamku  Neuschwanstein. Zamek ten znany jest z czołówek filmów Disneya.

pejzaz bawarski


Zwiedziliśmy też inne zamki Króla Ludwika II Bawarskiego, tj. Hohenschwangau, Linderhof i Herrenchiemsee.                                                    Hohenschwangau to duża budowla z narożnymi wieżami, utrzymana  w tonacji żółto-pomarańczowej. Tu dorastal Ludwik II. Tu stoi pianino przy którym Wagner odgrywał królowi kolejne partie swoich dzieł.                                                                                                                         Linderhof - wznosi się w uroczym  miejscu w górach  Ammergau. Rezydencję wzniesiono w latach 1874 - 1878, wg. projektu Georga von Dollmanna, częściowo wzorowanego na jednym z pałaców w Wersalu. Niewielki barokowy pałacyk o doskonalych proporcjach wygląda niczym wyjęty wprost z bajki. Pałac stanowi harmonijną  całość z otaczającym go parkiem (52 ha). W parku można znaleść rozmaite budowle, jak sztuczną Grotę Wenus, bardzo ładny  pawilon Dom Marokański.

Najwiekszym jeziorem Bawarii, zwanym Morze Bawarskim, jest Chiemsee. Na jednej z wysp tego jeziora Ludwik kazał wznieść kolejny ze swoich zamkow - Herrenchiemsee. Zamek Herrenchiemsee miał w zamyśle króla przewyższać rozmachem Wersal, jednak niedostatek pieniędzy nie pozwolił na spełnienie tych ambicji.Oglądaliśmy również, poza zamkami inne  ciekawe miejsca w Bawarii. Skocznię narciarską i urocze Garmisch-Partenkirchen, mieszkaliśmy w hotelach  miejscowości Schwangau i Ettal.  W Etteal jest klasztor Benedyktynów z XIV w. Posiada wlasny browar i hotel. W Oberammergau mogliśmy podziwiac domki malowane, przepiękne, charakterystyczne dla tej części Bawarii. W niewielkiej miejscowości  Wies, podziwialiśmy najpiękniejszy rokokowy kościół w Niemczech, zbudowany w latach 1745 - 1754, przez dwóch braci, Dominika (architekt) i Johanna (malarz i sztukator) Zimmermann. Kościół w 1983r. został wpisany na listę UNESCO. Wieskirchen - jest znanym w Niemczech miejscem pielgrzymkowym.

klasztor w Ettal Nowy Ratusz hotel w Schwangau Wieskirchen neuschwanstein Marienplatz pawilon marokanski jez. Chiemsee sztuczna grota zabud. klasztoru w Ettal hohenschwangau Neuschwanstein Norymberga Dom mieszczanski skocznia w G-P Herrenchiemsee Monachium, Teatr Narodowy Norymberga, katedra Max-Joseph-Platz szpital Oberammergau rezydencja Wittelsbachów frauenkirche Marienbrucke fontanna Linderhof w kościele w Ettal pomnik Durera
Avatar użytkownika
Jan Nowak Krajtroter 6205 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020