Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Wieża widokowa Pentowo, Marta Brzezicka

Szlak Bociani

2013-05-11
2013-06-08 12:38:43
Avatar użytkownika
Marta Brzezicka Wędrowiec 205 kilometrów

Podlaski Szlak Bociani to jeden z pierwszych markowych produktów turystycznych w Polsce i pierwszy na Podlasiu. Nadrzędnym walorem szlaku obrazującym jego unikatowość jest występowanie wielu skupisk bocianów, trwale wpisanych w krajobraz Podlasia. Szlak ma długość 412,5 km.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
> > Pentowo > Osowiec-Twierdza > >

Swoją wycieczkę Szlakiem Bocianim rozpoczęłam podróżą z Białegostoku do Tykocina, gdzie znajduje się wiele ciekawych i godnych obejrzenia atrakcji, m. in. Rynek barokowy w kształcie trapezu z pomnikiem Stefana Czarnieckiego z lat 1761–1763, Barokowa Synagoga z 1642r. i Dom Talmudyczny – oddział Muzeum Podlaskiego. Zwiedziłam te miejsca, a następnie również Kirkut – cmentarz żydowski z XVI w. oraz ujrzałam Fortyfikacje zamku Króla Zygmunta Augusta (zamek odbudowany – własność prywatna).Następnie wyruszyłam do Pentowa - VII Europejskiej Wsi Bocianiej. Jest to podstawowe miejsce na Szlaku Bocianim, które warto odwiedzić, gdyż zawiera ono 26 gniaz bocianów białych, które są właśnie atrybutami całego szlaku. Znajduje się tutaj również Gospodarstwo Agroturystyczne w historycznym dworze rodziny Toczyłowskich. Można podziwiać również piękne widoki z dwunastometrowej wieży widokowej. Warto także zobaczyć unikatową Galerie Bocianią ze zdjęciami autorstwa znanych fotografików. Fotografie są przepiękne i zostają głęboko w sercu na bardzo długo.

Synagoga Tykocin
Synagoga Tykocin

Kolejnym punktem mojej wycieczki jest Biebrzański Park Narodowy. W tym miejscu jest wiele do zwiedzania, dlatego postanowiłam przeznaczyć pozostałą część dnia na pobyt w Osowcu-Twierdzy. Tam zatrzymałam się w Sali Ekspozycyjnej CEiZ BPN, gdzie prezentowane są eksponaty spreparowanych zwierząt. Obecnie kolekcja liczy 35 gatunków i stale się powiększa. Wszystkie eksponaty pochodzą z wypadków drogowych i kolejowych oraz padłych zwierząt. Może nie brzmi to zbyt dobrze, ale warto to zobaczyć. Prezentowane eksponaty zostały wkomponowane w swoje naturalne środowisko. Stoją na kępach turzyc i mchu. Ptaki zostały umiejscowione na pniach i konarach drzew, bobrom towarzyszą zgryzy. Wszystko to ogląda się na tle panoramy biebrzańskich bagien, co stwarza duży stopień naturalności. Z ptaków drapieżnych możemy obejrzeć: myszołowy, krogulca, kobuza. Po środku Sali znajduje się gablota, w której zainscenizowane są toki batalionów. Znajduje się w niej 10 różnie ubarwionych samców, rywalizujących o jedną samiczkę.

Wstąpiłam na obiad,po takich atrakcjach stałam się nieco głodna. Gdy miałam już pełny brzuszek,ponownie rozpoczęłam zwiedzanie Twierdzy-Osowiec. Przy stacji kolejowej Osowiec zlokalizowany jest Terenowy Ośrodek Edukacyjny wyposażony w wieże widokowe, pomosty obserwacyjne, kładki i tablice informacyjne. Bardzo fajne miejsce dla miłośników pięknych widoków.  Bardzo ważnym dla mnie punktem w tej miejscowości jest Ścieżka Historyczno-Przyrodnicza TOE oznaczona szlakiem czerwonym. Obejmuje 12 punktów przystankowych, jednak mnie najbardziej interesował przystanek 2 - schron baterii artylerii. Teren, po którym się poruszałam, jest nieodłącznie związany z historią. W 1882 roku rozpoczęto tu budowę pierwszych umocnień Fortu I Twierdzy Osowiec. Budowę wszystkich fortów (trzy pozostałe są położone w promieniu kilku kilometrów od Fortu I) zakończono pod koniec wieku XIX. Prace modernizacyjne trwały do wybuchu I Wojny Światowej. Twierdzę Osowiec usytuowano w zwężeniu Doliny Biebrzy, miejscu jedynej dogodnej przeprawy przez bagna. Dzięki temu umocnienia miały dawniej duże znaczenie strategiczne przy obronie zachodnich granic Rosji. Twierdza odegrała także waźną rolę w obu wojnach światowych. Obszar, po którym biegnie ścieżka, nazywany jest Górą Skobla.   Budowla, którą można dostrzec w zaroślach na lewo od ścieżki to element osowieckich umocnień. Wchodzenie do obiektów militarnych Twierdzy Osowiec może być niebezpieczne dla zdrowia i życia! Jest to jeden ze schronów baterii artylerii - zamaskowany obiekt typu zamkniętego. Budowlę takiego typu sytuowano przy stanowiskach ogniowych dla ochrony załogi, sprzętu i amunicji przed pociskami ciężkich kalibrów.

Dawna dzielnica żydowska Tykocin
Pentowo
Gnaizdo bocianie Pentowo


Kolejnym i ostatnim punktem wycieczki jest Goniądz, gdzie ujrzałam młyn wodny z końca XIX w.

Nadszedł koniec podróży, teraz pozostało tylko wrócić do Białegostoku, a szkoda, ponieważ Szlak Bociani ciągnie się przez wiele kilometrów, jednak żeby go zobaczyć w całości potrzeba wiele czasu, którego ja niestety nie miałam.

Gniazdo bocianie Pentowo
Gniazdo bocianie Pentowo


Zachęcam wszystkich do obycia takiej wyprawy! Wrażenia niezapomiane!

Sala Ekspozycyjna CEiZ BPN Sala Ekspozycyjna CEiZ BPN Twierdza Osowiec - schron baterii artylerii Twierdza Osowiec - schron baterii artylerii Młyn wodny z końca XIX wieku
Avatar użytkownika
Marta Brzezicka Wędrowiec 205 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020