Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
KAŁKÓW, elzbieta reimus

WYCIECZKA ZADUMY I SPOKOJU PO KAŁKOWIE

2009-02-16
2009-02-16 12:49:55
Avatar użytkownika
elzbieta reimus Krajtroter 2221 kilometrów
WIEŚ KAŁKÓW-POŁOZONA W WOJEWÓDZTWIE ŚWIĘTOKRZYSKIM, A POWIECIE STARACHOWICKIM W GMINIE PAWŁÓW. OD 1775 r.WIEŚ KAŁKÓW NALEZAŁA DO DWORU GODÓW - ZALEDWIE BYŁO 18 DOMÓW I 102 MIESZKAŃCÓW - POWIĘKSZAŁA SIĘ Z ROKU NA ROK, W 1882 r. MIESZKAŁO JUŻ OKOŁO 300 MIESZKAŃCÓW.LECZ 1900 r. WIELKI POŻAR ZNISZCZYŁ CAŁĄ WIEŚ.
W LATACH OSIEMDZIESIĄTYCH - XX w. W KAŁKOWIE POWSTAŁO SANKTUARIUM POD WEZWANIEM MATKI BOSKIEJ. NA JEGO TERENIE ZNAJDUJE SIĘ  MIĘDZY INNYMI BUDOWLAMI,ZWANĄ GOLGOTĘ-wys.na 33 metry,W KTÓRYM USYTUOWANE SĄ KAPLICE UPAMIĘTNIAJĄCE MARTYROLOGIĘ NARODU POLSKIEGO.
- KOŚCIÓŁ BOLESNEJ  KRÓLOWEJ POLSKI - ZOSTAŁA WZNIESIONA W 1983 - 1984r. ARCHITEKTURA ORAZ WYSTRÓJ  WNĘTRZA SĄ UTRZYMANE W STYLU BAROKOWYM.ŚWIĄTYNIA GÓRNA JEST MIEJSCEM KULTU MATKI BOZEJ W KOPII OBRAZU BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI Z LICHENIA.
NAD GŁÓWNYM OŁTARZEM ROZPOSCIERA SIĘ BALDACHIM Z KORONĄ JAKO WYRAZ KRÓLEWSKIEGO HOŁDU NALEŻNEGO MARYI.
- DOM JANA PAWŁA II - W 1988 r. /DZIESIĄTA ROCZNICA PONTYFIKATU PAPIEZA/,ROZPOCZĘTO BUDOWĘ  TEGO DOMU , A UKOŃCZONO 1991r.  JEST TO BUDYNEK TRZYPIĘTROWY - PARTER ZAJMUJE OGROMNA AULA , W KTÓREJ  PRZEZ KILKA LAT ZNAJDOWAŁ SIĘ OBRAZ >POLONIA<-o wym.12x3m,STWORZONY W 1926-1938 r. PRZEZ ANTONIEGO TAŃSKIEGO.NA PIĘTRACH ZNAJDUJĄ SIĘ POKOJE DLA PIELGRZYMÓW - PRZEDŁUŻENIE TEGO DOMU JEST HERBACIARNIA- SŁUŻY ZA STOŁÓWKĘ I MIEJSCE ODPOCZYNKU.
- GROTA- ZOSTAŁA ZBUDOWANA Z OGROMNYCH GŁAZÓW SKALNYCH, WEWNĄTRZ GROTY UMIESZCZONO OBRAZ ŚW. MAKSYMILIANA KOLBE ORAZ INNE TEMATY HISTORYCZNE POWIĄZANE Z NASZYM NARODEM./GROTĘ POŚWIĘCONO 14.VIII.1999r./.
- DROGA KRZYZOWA - STANOWI ZESPÓŁ CZTERNASTU STACJI WZNIESIONYCH Z PROJEKTU HALINY TOBIASZ.STACJE ZBUDOWANO NA SPECJALNIE USYPANYM WALE ZIEMNYM,ZAJMUJĄ ZNACZNĄ CZĘŚĆ SANKTUARIUM.  SĄ TO KRZYŻE Z UMIESZCZONYMI NA NICH TABLICE,KTÓRE PRZEDSTAWIAJĄ   DROGĘ KRZYŻOWĄ. OBOK KRZYŻA STOJĄ WIELKIE FIGURY PRZEDSTAWIAJĄCE POSTACIE BIORĄCE UDZIAŁ W TYM WYDARZENIU.
GDY MAM SPOSOBNOŚĆ PRZYJEŻDZAM Z RODZINĄ LUB ZE ZNAJOMYMI DO KAŁKOWA.ABY ODCZUĆ TĄ CHWILĘ SPOKOJU I ZADUMY  TRZEBA TU BYĆ.
KAŁKÓW KAŁKÓW KAŁKÓW KAŁKÓW KAŁKÓW KAŁKÓW KAŁKÓW KAŁKÓW KAŁKÓW KAŁKÓW KAŁKÓW KAŁKÓW KAŁKÓW KAŁKÓW KAŁKÓW KAŁKÓW WYCIECZKA ZADUMY I SPOKOJU PO KAŁKOWIE KAŁKÓW
Avatar użytkownika
elzbieta reimus Krajtroter 2221 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020