UJAZD - KRZYŻTOPÓR, elzbieta reimus

>ZAMKOWY KALENDARZ< - UJAZD

2009-02-15
2009-02-15 15:44:05
Avatar użytkownika
elzbieta reimus Krajtroter 2221 kilometrów
UJAZD-ZNAJDUJE SIE NA POŁUDNIOWO-WSCHODNIM KRAŃCU >GÓR ŚWIĘTOKRZYSKICH< MIEJSCOWOŚĆ LEŻY OKOŁO 15 KM.NA POŁUDNIOWY ZACHÓD OD OPATOWA,TAKŻE TYLE KM. OD KLIMONTOWA I 25KM.NA PÓŁNOCY WSCHÓD OD STASZOWA. UJAZD JEST PUNKTEM POCZĄTKOWYM ZIELONEGO SZLAKU ROWEROWEGO PROWADZĄCEGO DO SANDOMIERZA,RÓWNIEŻ PRZEZ WIEŚ PRZECHODZI CZERWONY SZLAK TURYSTYCZNY Z GOLOSZYC DO PIOTROWIC I NIEBIESKI SZLAK ROWEROWY DO OPATOWA.
UJAZD JEST STARĄ OSADĄ Z XII WIEKU ,KTORY NALEZAŁ DO OPACTWA CYSTERSÓW.OD XV WIEKU NALEŻY DO RODU OLEŚNICKICH, NASTEPNIE 1619 r. UJAZD STAJE SIE WŁASNOŚCIĄ KRZYSZTOFA OSSOLINSKIEGO PRZEKAZANY OD OJCA ZBIGNIEWA OSSOLIŃSKIEGO.CAŁA HISTORIA O SAMEJ MIEJSCOWOŚCI I Z BUDOWA ZAMKU TAK DOKLADNIE TRUDNO USTALIĆ.UWAZAM,ŻE HISTORIĘ TEGO OBIEKTU MOZNA SIEGNĄĆ DO RÓŻNYCH WIADOMOŚCI JAK I DO BIULETYNÓW.
NATOMIAST JEST TO CIEKAWY DLA OKA OBIEKT,GDZIE PRZYCIAGA SPORO TURYSTÓW W TE TERENY ,ABY POZNAĆ ICH ROLĘ I HISTORIĘ TEGO ZAMKU >KRZYZTOPÓR<.
ZAMEK W UJEŻDZIE POWSTAŁ W XVII W. I BYŁ JEDNYM Z NAJWIĘKSZYCH I NAJZNAKOMITSZYCH ZAMKÓW MAGNACKICH W POLSCE.TYLKO TRUDNO DOIŚĆ KIEDY KRZYSZTOF OSSOLIŃSKI ROZPOCZĄŁ BUDOWE TEGO PIĘKNEGO ZAMKU.JAK WIADOMO KRZYSZTOW OSSOLIŃSKI OTRZYMAŁ WIEŚ OD SWOJEGO OJCA ZBIGNIEWA OSSOLIŃSKIEGO- DOKUMENTY POTWIERDZAJĄ ISTNIENIE REZYDENCJI NA TERENIE ZAMKU W 1627 r. - BUDOWA TRWAŁA DO 1644r./?/.
OKRES DZIEJÓW ZAMKU BYŁ RÓZNY - GDYŻ BYŁO WIELU WŁAŚCICIELI.
W CZASIE II WOJNY SWIATOWEJ ZAMEK ULEGŁ ZNISZCZENIU - PO -CZĘŚCIOWO UDAŁO SIĘ GO ODBUDOWAĆ W 1971 r. Z FUNDUSZU WOJEWÓDZKIEGO KONSERWATORA ZABYTKÓW I POMAŁU JEST ODNAWIANY.
SAMA NAZWA ZAMKU WZIEŁA SIĘ OD DWÓCH SYMBOLI WYKUTYCH PO BOKACH BRAMY WEJŚCIOWEJ. KRZYŻ OZNACZAŁ,ŻE FUNDATOR ZAMKU BYŁ ZAGORZAŁYM KATOLIKIEM- NATOMIAST TOPÓR TO HERB OSSOLINSKICH.
ZAMEK JEST PONADTO ZBUDOWANY W OPARCIU O .KALENDARZ<.POSIADA 4 WIEŻE,KTÓRE ODPOWIADAJĄ POROM ROKU - NA 12 DUŻYCH SAL, A WIĘC TYLE ILE JEST MIESIĘCY - 52 POKOJE,CZYLI LICZBA TYGODNI W ROKU I 365 OKIEN, KTORE ODPOWIADAJĄ POSZCZEGÓLNYM DNIOM.
W TEN SPOSÓB POWSTAŁ >>ZAMKOWY  KALENDARZ<<.
UJAZD -ZAMEK KRZYŻTOPÓR UJAZD -ZAMEK KRZYŻTOPÓR UJAZD -ZAMEK KRZYŻTOPÓR UJAZD -ZAMEK KRZYŻTOPÓR UJAZD -ZAMEK KRZYŻTOPÓR UJAZD -ZAMEK KRZYŻTOPÓR PIERWSZA WYCIECZKA DO ZAMKU KRZYŻTOPÓR Z 1988 ROKU. >ZAMKOWY KALENDARZ< - UJAZD
Avatar użytkownika
elzbieta reimus Krajtroter 2221 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
elzbieta reimus Krajtroter 2221 kilometrów
2009-02-17 20:04:37
Witam Panie Łukaszu - nie odpowiem konkretnie o przejsciu tunelowym,ponieważ nie słyszałam-prawdopodobnie był pomost na wzgórze do Krzyżtopora- tak miał zrobić Jerzy Ossoliński.
A jak było naprawdę ???.
Pozdrawiam i zapraszam w te tereny / sama muszę też się dowiedziec o tym/.
Avatar użytkownika
łukasz i Gocha Krajtroter 6761 kilometrów
2009-02-17 06:20:15
Piękny zamek, podobno łączył się podziemnym tunelem z zamkiem w Ossolinie
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021