WADOWICE, elzbieta reimus

>WSZYSTKO SIĘ ZACZĘŁO W WADOWICACH

2009-02-14
2009-02-14 13:46:05
Avatar użytkownika
elzbieta reimus Krajtroter 2221 kilometrów
Nie wiadomo dokładnie,kiedy powstała osada, a póżniej miasto WADOWICE. Po raz pierwszy wzmianka o Wadowicach pojawiła się w dokumentach 1927 roku za panowania Władysława Łokietka.
WADOWICE - MAŁE PROWINCJONALNE MIASTECZKO,STAŁO SIĘ GŁOŚNE NA CAŁYM ŚWIECIE.LEŻY OKOŁO CZTERDZIESTU KILOMETRÓW NA POŁÓDNIOWY ZACHÓD OD KRAKOWA,NAD RZEKĄ >SKAWĄ<.
OBECNIE WADOWICE LICZĄ SOBIE OKOŁO DWADZIEŚCIA TYSIECY MIESZKAŃCÓW.OD MOMENTU HISTORYCZNEGO KONKLAWE W 1978 ROKU MIASTO STAŁO SIĘ CELEM LICZNYCH PIELGRZYMEK.
POMIMO PEWNYCH TRUDNOŚCI WYREMONTOWANIA BUDYNKU PRZY ULICY KOSCIELNEJ I DZIĘKI WYSIŁKOM KARDYNAŁA MACHARSKIEGO I KSIĘDZA ZACHERA,UDAŁO SIĘ OTWORZYĆ W 1984 ROKU PAPIESKIE MUZEUM- DOM RODZINNY OJCA SWIETEGO JANA PAWŁA II.WŁAŚNIE TU W DNIU 18 MAJA 1920 ROKU W TYM DOMU URODZIŁ SIĘ KAROL WOJTYŁA.OPIEKĘ NAD TYM DOMEM SPRAWIAJĄ SIOSTRY NAZARETANKI PRZEBYWAJĄCE W WADOWICACH .
PAPIEŻ JAN PAWEŁ II PEŁNIĄC SWOJĄ MISJĘ PAPIESKĄ MIASTO ODWIEDZIŁ TRZYKROTNIE W LATACH 1979-1991-1999 ROKU.
JEŻELI JESTEŚMY W WADOWICACH WARTO ZOBACZYĆ NAJSTARSZĄ ŚWIĄTYNIĘ - TO JEST KOŚCIÓŁ OFIAROWANIA NAJSWIĘTSZEJ MARII PANNY.NA ŚCIANIE ZNAJDUJE SIĘ ZEGAR SŁONECZNY Z ŁACIŃSKĄ SENTENCJĄ:>Tempus fugit,aeternitas manet - Czas ucieka,wieczność czeka<.
JEST TEŻ DO ZWIEDZENIA DOM PRZY ULICY KOSCIELNEJ - JEDEN Z NAJSTARSZYCH BUDYNKÓW W MIESCIE Z XVIII I XIX w.- OBECNIE ZNAJDUJE SIĘ MUZEUM MIEJSKIE.
- KLASZTOR OJCÓW KARMELITÓW BOSYCH I SANKTUARIUM ŚW. JÓZEFA
- PLAC JANA PAWŁA II Z DOMAMI KLASYCYSTYCZNYMI Z XIXw.
ORAZ DOM RODZINY OJCA SWIĘTEGO JANA PAWŁA II - MUZEUM BIOGRAFICZNE,KTÓRE JEST ODWIEDZANE PRZEZ LICZNE PIELGRZYMKI
I JA BYŁAM I ZOBACZYŁAM.
Avatar użytkownika
elzbieta reimus Krajtroter 2221 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020