miasteczko Lauterbrunnen, toja1358

Dolina Wodospadów

2012-09-10 - 2012-09-16
2012-11-08 23:56:27
Avatar użytkownika
toja1358 Krajtroter 10687 kilometrów

Jedna z  najpiękniejszych i najgłębszych dolin alpejskich - Lauterbrunnental - zachwyca krajobrazem, bogactwem przyrody, spokojem i nieskażonym cywilizacją powietrzem.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Lauterbrunnen > Trümmelbach

 Po kilku slonecznych dniach spędzonych  nad jeziorem Thunersee przeprowadzilismy się  jeszcze bliżej gór. Przez tydzień mieszkaliśmy na kampingu położonym tuż za miasteczkiem Lauterbrunnen. Idealne miejsce na wypady w okolice i było tych wypadów  kilka, ale w tej relacji chcę pokazać urok samej doliny  i miasteczka, które nas gościnnie przyjęło.

Dolina Lauterbrunnental (nazywana Doliną 72 Wodospadów) to z  najpiękniejszych i najgłębszych dolin alpejskich. Leży w Szwajcarii, w kantonie Berno. Rozciąga się od miasteczka Interlaken do miejscowości Stechelberg, położonej na wysokości 919 m npm.,  u podnóża alpejskich czterotysięczników. Do położonych na wysokich zboczach miejscowości, pozbawionych ruchu samochodowego, można się dostać kolejkami linowymi, zębatymi czy gondolowymi.

Przez dolinę przepływa biorąca swój początek wśród lodowców rzeka Lütschine.

Dolina Lauterbrunnental


 Najsłynniejsze z wodospadów znajdujacych sie w dolinie to spadający swobodnie Staubbach oraz ukryte w skałach wodospady Trümmelbach.

Wodospad Staubbach spada z wysokości 299 metrów tuż nad miasteczkiem Lauterbrunnen, stanowiąc jedną z jego głównych atrakcji. Mozna dojść pod wodospad "od tyłu", to znaczy wejść pod spadajacą wodę. Prowadzi tu wykuty w skale tunel i skalne korytarze.

Dolina Lauterbrunnental
Dolina Lauterbrunnental


Wodospady Trümmelbach  to  kaskada dziesięciu ukrytych wśród skał wodospadów o łącznej wysokości 140 metrów. Są to jedyne na świecie wodospady lodowcowe udostępnione turystom za pomocą wykutych w skałach systemach korytarzy, schodów, oraz wind.

Wodospady Trümmelbachzostały wpisane na listę  światowego dziedzictwa  UNESCO.

Dolina Lauterbrunnental
Dolina Lauterbrunnental

 

Wodospady Trümmelbach jedziemy windą Dolina Lauterbrunnental Dolina Lauterbrunnental nasz kamping podchodzimy pod wodospad Wodospad Staubbach Wodospad Staubbach Wodospad Staubbach Wodospad Staubbach rzeka Lütschine rzeka Lütschine kamping JUNGFRAU kamping JUNGFRAU na kampingu kamping JUNGFRAU kamping JUNGFRAU kamping JUNGFRAU kamping JUNGFRAU kamping JUNGFRAU kamping JUNGFRAU cmentarz w Lauterbrunnen kościół ewangelicki w Lauterbrunnen rzeka Lütschine Lauterbrunnen Lauterbrunnen Lauterbrunnen napotkana wycieczka z przeszłości:) Lauterbrunnen
Avatar użytkownika
toja1358 Krajtroter 10687 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47350 kilometrów
2012-11-22 17:04:25

Niesamowicie to wygląda na Twoich zdjęciach.Wspaniałe miejsce do zwiedzenia ale chyba mi tylko pozostanie pomarzyć.Pozdrawiam.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021