Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
...i wracamy, toja1358

Szwajcaria - Pilatus i Luzerna

2012-09-08
2012-10-28 17:46:24
Avatar użytkownika
toja1358 Krajtroter 10687 kilometrów

Pociąg panoramiczny Golden Pass, najbardziej stroma kolej na świecie, owiany legendami Pilatus i stanowiący wizytówkę Luzerny Most Kapliczny… czyli kolejny atrakcyjnie spędzony urlopowy dzień.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Alpnachstad > Pilatus Kulm > Kriens > Luzern

Pilatus  Kulm (2137 m n.p.m.) to owiany legendami szwajcarski szczyt, leżący w Alpach Urneńskich. Wznosi się nad Jeziorem Czterech Kantonów.Obecna jego nazwa wiąże się z legendą według której w jednym z niedostępnych, małych jeziorek w masywie Pilatusa spoczywają zwłoki Poncjusz Piłata, rządcy Judei sprzed dwóch tysięcy lat. Poprzednia nazwa Frakmont lub Frakmünt oznaczała „potrzaskaną górę” – taki bowiem kształt ma szczyt. Według wielu opowieści i legend zamieszkiwały ją kiedyś smoki. Pierwsza pisana wzmianka pochodzi z XIII wieku, wtedy – ze względu na smoki i legendę o Piłacie – obawiano się wchodzenia na szczyt. Przez wiele lat istniał nawet oficjalny zakaz jego zdobywania. Dopiero pod koniec XVI w. pewien ksiądz   wszedł wraz z grupą mieszczan na szczyt i poświęcił go. Od tej pory Pilatus budził mniejszą grozę i zaczęto go coraz częściej odwiedzać  ze względu na rozlegającą się z niego piękną i rozległą panoramę.

Lucerna
Lucerna


W 1873 r. powstały pierwsze plany budowy kolejki zębatej, jednak ze względu na ogromne koszty budowa nie doszła do skutku. Przez następne lata plany przerabiano, ulepszano, aż wreszcie w roku 1889, po czterystu dniach pracy wykonywanej przez 800 robotników – kolej ruszyła. Linia biegnie z Alpnachstad  przez trzy tunele do mijanki położonej na wysokości  1355 m n.p.m., dalej pnie się halami  i po pokonaniu następnych czterech tuneli osiąga szczyt. Długość toru wynosi 4618 m, a różnica poziomów 1635 m.

Pilatusbahn to kolej o największym nachyleniu torów na świecie, sięgającym 48 procent. W roku 1935 linia została  zelektryfikowana.

Lucerna
Lucerna
Lucerna

Od  drugiej strony można się dostać na Pilatus Kulm czteroosobowymi wagonikami kolejki panoramicznej z Kriens, z przesiadką na wieloosobową gondolę we Fräkmüntegg. Obie kolejki powstały w latach sześćdziesiątych XX wieku. Od stacji kolejek znajdujących się na poziomie tarasu widokowego przy hotelu prowadzi szlak na sam szczyt – po około 10 minutach wdrapywania się pod górę można podziwiać panoramę Alp, Jezioro Czterech Kantonów oraz leżącą nad nim Luzernę (jeśli oczywiście jest odpowiednia pogoda).Na Pilatus prowadzą  też szlaki piesze z różnych stron, można więc  pokusić się o zdobycie szczytu na własnych nogach – zajmuje to około 4-5 godzin.

Lucerna
Lucerna

 Znajdujący się na Pilatus Kulm hotel o takiej samej nazwie został zbudowany w 1890 roku, tuż po uruchomieniu kolei zębatej. Przedtem (od 1859r.) funkcjonowało tu schronisko.

Naszą przygodę z Pilatusem rozpoczęliśmy w Alpnachstad, do którego dojechaliśmy panoramicznym pociągiem Golden Pass. Jedzie on na tyle wolno, że można podziwiać mijane jeziora, urocze miejscowości i towarzyszące przez całą drogę górskie krajobrazy. Już sama podróż była zachwycająca. W Alpnachstad wsiedliśmy  do wagoników kolei zębatej. Było ich tyle, żeby wszyscy mogli zająć siedzące miejsca w ośmioosobowych przedziałach. Podróż trwała około 45 minut i rzeczywiście chwilami było bardzo stromo.  Na górze  powędrowaliśmy trochę, są tam szlaki po obu stronach pasma, wiodące trawiastym zboczem lub wzdłuż prawie pionowych ścian, wydrążone w skale tunele, widoki na wszystkie strony. Przed nami ośnieżone pasma alpejskie, nieco zamglone, a pod nami chmury, które (chociaż piękne) zasłaniały widok na Luzernę i jezioro.  Nie przeszkadzało nam to w najmniejszym stopniu w zachwytach, bo i tak było cudnie.

Lucerna
Lucerna

Jako dodatkową atrakcje mieliśmy koncert gry na alphornah czyli rogach alpejskich.  Oryginalne rogi wykonane są z drewna jodłowego, osiągają długość 3,5 do 4 m i słychać je nawet w odległości 10 km.

W planie mieliśmy jeszcze zwiedzanie Luzerny, było jednak tak pięknie, że odwlekaliśmy zjazd i w rezultacie na dokładniejsze zwiedzanie tego miasta zabrakło nam czasu. Może to jeszcze kiedyś nadrobimy, chociaż najważniejszą atrakcję, jaką jest Most Kapliczny, zdążyliśmy obejść ze wszystkich stron 🙂.

Lucerna, katedra
Lucerna , Ratusz

 Z fauny marzyło  nam się zobaczyć świstaki i kozice, ale udało nam się spotkać jedynie wieszczki – objęte ścisłą ochroną  ptaki z rodziny krukowatych.

Lucerna Lucerna Lucerna Most Kapliczny w dali kościół Jezuitów Most Kapliczny Most Kapliczny Lucerna Kriens Kriens Kriens Zamek Schauensee w Kriens zjeżdżamy do Kriens koncert wieszczek wędrujemy wjeżdżamy kolej zębata w Alpnachstad Alpnach ...i inne urocze miejscowości mijamy Brienz... wyruszamy z interlaken
Avatar użytkownika
toja1358 Krajtroter 10687 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46652 kilometrów
2012-10-31 15:29:09

Naprawdę wspaniały urlop .Każdy dzięń tyle atrakcji . Pozostaje nam tylko pomarzyć ale dzięki  Tobie i ten kraj jest nam bliższy.Pozdrawiam.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020