Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Klasztor Kamedułów na Srebrnej Górze w Krakowie

2009-02-13
2009-02-13 00:14:30
Avatar użytkownika
MM Krajtroter 4080 kilometrów
Reguła zakonna przewiduje iż wstęp do klasztoru mają wyłącznie mężczyźni, codziennie przez cały rok. Wpuszczani są co pół godziny w czasie otwarcia furty o godz. 8.00, 8.30, 9.00, 9.30, 10.00, 10.30, 11.00, 15.00, 15.30, 16.00 i 16.30. Natomiast kobiety (niewiasty) mają wstęp do klasztoru tylko przez 12 dni w roku: Niedziela Wielkanocna Poniedziałek Wielkanocny 3 maja (N.M.P. Królowej Polski) niedziela Zesłania Ducha Świętego (Zielone Świątki) poniedziałek po niedzieli Zesłania Ducha Świętego (Zielone Świątki) niedziela po 19 czerwca druga niedziela lipca czwarta niedziela lipca pierwsza niedziela sierpnia 15 sierpnia (Wniebowzięcie NMP) 8 września (Narodzenie NMP) 25 grudnia (Boże Narodzenie) W powyższe dni Msza Święta odbywa się o godz. 11.30 Ponad to Msze odbywają się zgodnie z porządkiem: W niedzielę Zesłania Ducha Świętego - 8.00, 9.30, 11.30, 16.00, 18.00 W poniedziałek po niedzieli Zesłania Ducha Świętego - 8.00, 9.30, 11.30, 16.00, 18.00
Zielone Świątki czyli uroczystość Zesłania Ducha Świętego w 2007 roku wypadły 27 maja, w dniu słonecznym i ciepłym. Wtedy tez wypada główny odpust nic więc dziwnego, że pielgrzymi , zaciekawieni surową regułą zakonu i wnętrzem klasztoru, zwanego perłą włoskiego baroku, tłumnie odwiedzili klasztor na Srebrnej Górze w krakowskich Bielanach.
Las Wolski, na którego terenie znajduje się klasztor, zachęcał zielenią buków i śpiewem ptaków do pieszych i rowerowych wędrówek. Na szlakach panował niemały ruch a prawdziwy tłok zrobił się przy straganach z prawdziwie „odpustowymi” słodyczami i maskotkami a przede wszystkim balonami, które po kilku godzinach niesione wiatrem zdobiły niebo krakowskich Bielan.
Bielany jeszcze niedawno były jedną podkrakowskich wsi malowniczo położonych nad brzegiem Wisły z widokiem na dwa klasztory : w Tyńcu i na Srebrnej Górze. Swoją nazwę miejscowość zawdzięcza właśnie bieli stroju zakonnego Kamedułów, który jest niezwykle skromny. Poza kapturem i szkaplerzem zdobi go jedynie płócienny biały pas.
Jest tylko 12 dni w roku, kiedy zakon eremitów ( pustelników) otwiera swoją furtę dla kobiet a Zielone Świątki są jednym z nich.
Kameduli żyją według surowych zasad opartych na regule św. Benedykta, są pustelnikami dystansującymi się do doczesnych spraw świata. Nie uciekają od świata jednak świadomie z niego rezygnują chcąc uniknąć wszelkich okazji oddalających ich od Boga. O godzinie 3:30 zaczynają dzień wypełniony po brzegi modlitwą , medytacjami, rozważaniami i fizyczną pracą. Mnisi spędzają go w samotności
i w milczeniu, na pracy, modlitwie, pokucie i kontemplacji. Na codzienne życie mnichów składa się także post, samotność i zachowywanie milczenia.
Każdego dnia zakonnicy planują zajęć więcej niż są w stanie wykonać. Ich zdaniem bezczynność sprzyja moralnemu i duchowemu zepsuciu. Żyją w domkach - pustelniach lub w pojedynczych celach klasztornych. Spotykają się jedynie podczas mszy świętej .
Żyjąc w odosobnieniu intrygowali od zawsze ludzi , którzy tworzyli na temat ich zwyczajów różne opowieści. Najbardziej znaną jest a, że zakonnicy witają się ze sobą słowami „memento mori” i śpią w trumnach. Nie jest to zgodne z prawda a co ciekawe, nawet po śmierci nie korzystają oni z wygód trumny. Chowani są na drewnianych deskach w niszy katakumb, która następnie jest zamurowywana. Ciało zmarłego zakonnika przebywa w katakumbach zaledwie 100 lat , po upływie tego czasu jest przenoszone do wspólnego grobu, znajdującego się pod kapitularzem Napis na niszy zawiera jedynie imię zakonnika, jego wiek oraz ile lat spędził w zakonie. Zdarza się, że w czasie ekshumacji zakonnicy zabierają do swoich cel czaszki zmarłych braci zakonnych , które mają im przypominac o przemijaniu i bliskości śmierci. W podziemiach kościoła - podobnie jak u reformatów w Krakowie - znajdują się doskonale zmumifikowane szczątki zakonników.
Obecnie do zakonu przyjmowani są mężczyźni , którzy ukończyli 21 lat ale nie mają więcej niż 45 lat.
2004 r. Kameduli Bielańscy obchodzili 400-lecie klasztoru. Na całym świecie jest zaledwie 9 zakonów Kamedułów, skupiających około stu mnichów z czego dwa klasztory znajdują się w Polsce.
W dniu 19.08.2002 do klasztoru na Srebrnej Górze zawitał Jan Paweł II.

Posiadając o zakonie Kamedułów liczne informacje bardzo byłam ciekawa jak wygląda ich klasztor. w całości otoczony wielokilometrowym kamiennym murem. Mój zachwyt i zaskoczenie były ogromne gdy oczom moim ukazało się, bogate
a jednocześnie eleganckie wnętrze kościoła. z jedenastoma bocznymi kaplicami. Najbardziej znane to : św. Józefa, św. Sebastiana, św. Michała Anioła, św. Jana Chrzciciela, św. Piotra i Pawła oraz Królewska.
Kościół z ukrytymi za murem domkami kamedułów na Bielanach to jeden
z najwspanialszych na świecie barokowych zespołów architektonicznych. Wewnątrz kościoła , pomimo ciepła panującego na zewnątrz chłód i półmrok potęgują ciszę
i wrażenie zatrzymania czasu. Pielgrzymi modlili się w skupieniu a zwiedzając XVII wieczny kościół czynili to w powściągliwej ciszy i spokoju Remont Domu Wolskiego umożliwił prowadzenie przez zakon rekolekcji dla mężczyzn jednak nie znalazł on uznania w oczach komisji krakowskich konserwatorów dokonujących odbioru prac remontowych. Skwitowali to krótko a dobitnie :” to już nie XVII-wieczny zabytek, ale tani hotel.
Klasztor i jego zakon już kilkakrotnie był okradany, smutne jest to , że jeden z jego przeorów okazał się mieć kontakty ze światem przestępczym i uczestniczył
w dokonywanych kradzieżach czerpiąc świadomie zyski ze sprzedaży bezcennych zabytków na czarnym rynku. Dokładnie nie wie nikt , ile warte są zbiory ksiąg klasztornej biblioteki na krakowskich Bielanach. W ciągu ostatnich kilku lat słabo zabezpieczona bibliotekę klasztoru okradano już dwa razy. Skradziono kilkaset starodruków i inkunabułów. Niewielka zaledwie ich część udało się odzyskać. Nadal nie ustalono, co stało się z większością dzieł, gdzie jest średniowieczny zbiór albumów Hogenberga z rycinami największych miast Europy. Na światowych aukcjach licytacje takich albumów zaczynają się od 250 tysięcy dolarów.


Z żalem opuściliśmy mury klasztoru. Małego acz słodkiego pocieszenia dostarczyły nam odpustowe imbirowe cukrowe tabliczki, które kupiłam na zapas, aby jak najdłużej pamiętać tę wizytę i spotkanie z przeszłością.


obraz Wniebowzięcie NMP namalowany przez Michała Stachowicza Kaplica św. Sebastiana
Avatar użytkownika
MM Krajtroter 4080 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020