Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Fragment Łuku Galeriusza, Saloniki, Martyna Jarmoszko

Grecja - Paralia

2011-09-12 - 2011-09-15
2012-05-28 20:09:47
Avatar użytkownika
Martyna Jarmoszko Wędrowiec 205 kilometrów

Wakacyjny, spontaniczny wyjazd do Grecji. Zakwateorwanie w przepięknie połozonej, turystycznej miejscowości Paralia, słynącej ze wspaniałej gościnności!

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Paralia > Cerkiew w Paralii > Góra Olimp > Saloniki > Biała Wieża > Pomnik Aleksandra Wielkiego > Łuk i Mauzoleum stojący przy ulicy Dimitriosa Gounarisa. > Kościół Św. Demetriusza

 Pierwszego dnia odwiedziliśmy Paralię. Paralia to miejscowość znajdująca się w greckiej riwierze, na wybrzeżu Morza Egejskiego i jednocześnie u stóp Olimpu - mitycznej siedziby greckich bogów.Swoją popularność zawdzięcza błękitnym i ciepłym wodom morza, łagodnemu klimatowi oraz stosunkowo niskim, jak na Grecję, cenom.Paralia leży zaledwie 7 km od Kathetini (stolicy regionu Pieria) oraz ok. 60 km. od Saloników (najbliższe lotnisko). 

Łuk Galeriusza stojącego przy ulicy Dimitriosa Gounarisa, Saloniki
Łuk Galeriusza stojącego przy ulicy Dimitriosa Gounarisa, Saloniki


Miasteczko jeszcze niedawno było zwyczajną wioską rybacką. Jednak z rozwojem turystyki w Grecji, w ciągu 20 lat, przekształciło się w typowo turystyczną miejscowość. Atrakcyjne położenie daje możliwość odwiedzenia wielu ciekawych miejsc w samej Grecji (przede wszystkim Góra Olimp, Saloniki, Meteory, do Aten jest nieco dalej)

Liczne hotele, mniejsze i większe, oferują pokoje o naprawdę wysokim standardzie w niskiej cenie. Nowoczesne centra handlowe, sklepy oferują odzież skórzaną i futra, a obok nich znajdują się liczne, klimatyczne sklepiki z pamiątkami czekają na turystów. Oczywiście sklepy spożywcze, typowo greckie, chińczyk a nawet Lidl. Ci, którzy chcieliby poznać grecką kuchnię bliżej powinni się wybrać na miejscowy bazar, gdzie można kupić świeżo złowione ryby, owoce i różnego rodzaju wina. 

Saloniki
Pomnik Aleksandra Wielkiego, Saloniki
Biała Wieża, Saloniki

Restauracje, kawiarnie i tawerny w PAralii (szczególnie te bliżej promenady, notabene rozciągającej się na całą szerokość miejscowości) oferują posiłki zarówno miejscowe jak też pospolite fast food'y itp. W miejscowości jest też Mc Donald.Paralia nocą tętni życiem - dyskoteki (do których panie mają często wstęp wolny), puby, beach bary, kluby karaoke czynne są do samego rana.  Szczególnie polecana jest kawiarnia „Dali” znajdująca się pod hotelem Konstantin. Serwują tam wyśmienitą kawę w stylowych pomieszczeniach, z widokiem na morze.

Biała Wieża, Saloniki
Biała Wieża, Saloniki

W tej miejscowości nie ma mowy o nudzie, a urlop z pewnością będzie należał do niezapomnianych.

W centrum Paralii jest duża, nowo wybudowana cerkiew o wspaniałej architekturze i cieszy się dużym zainteresowaniem turystów. Jej wnętrze zachwyciło nas bardziej niż forma zewnętrzna. Potężne kandelabry, żyrandole i moc przepięknych ikon. Ogromne wrażenie robią także ciężkie, ręcznie rzeźbione w drewnie, wykończenia cerkwi - także jej ławki i stale. W tle, cicho sączy się muzyka i śpiew chóru męskiego.

Biała Wieża
Biała Wieża

Następnego dnia udaliśmy w nieco inny klimat. W mitologii greckiej Góra Olimp uważana była za siedzibę bogów greckich, w tym najważniejszego – Zeusa. Z tego miejsca bogowie mieli kierować ludzkimi losami. Wierzono, że ilekroć jakiś człowiek próbował tam wejść, spadał z niego. Olipm to najwyższy masyw górski w Grecji. W okolicy gór znajduję się także miasteczko Litohoro, zamek krzyżacki w Platamontas oraz miasteczko Palios Pantelejmonas położonym na masywie Olimpu gdzie zatrzymał się czas. Warto odwiedzić te miejsca, aby poczuć klimat prawdziwej Grecji! 

Na ostatni dzień, tuż przed wylotem, odwiedziliśmy Saloniki– po grecku nazywane Tesaloniki – miasto w północnej Grecji, nad Zatoką Salonicką. Drugie co do wielkości (po Atenach) miasto Grecji. Saloniki to ośrodek administracyjny największego greckiego regionu Macedonia (nie należy tego mylić z państwem Macedonia!)

Góra Olimp
Paralia
Kapliczka w Paralii

Ciekawym zjawiskiem występującym w infrastrukturze drogowej w Salonikach jest projekt ulic – wszystkie schodzące w dół idą w stronę morza i spotykają się w jednym punkcie! Nie ma więc możliwości zgubienia się.

Ciekawe miejsca w Salonikach to między innymi Biała Wieża, wybudowana przy nabrzeżu przez otomańskiego sułtana Sulejmana Wspaniałego, uważana jest powszechnie za symbol miasta. Dawniej należała do fortyfikacji otaczających Saloniki. Obecnie znajduje się w niej Muzeum Kultury Bizantyńskiej. Szczyt wieży służy za dogodny punkt widokowy na miasto. Jej nazwa związana jest z historią. Aby zamazać krew, która została po rozstrzeliwaniach wałczących o wolność Greków, przemalowano ją na biało. W pobliżu Białej Wieży znajduje się pomnik Aleksandra Wielkiego. Będąc już w centrum należy zwrócić uwagę na Łuk i Mauzoleum stojący przy ulicy Dimitriosa Gounarisa. Powszechnie znane są jako "Kamara" lub w przypadku Mauzoleum – jako Rotunda. Łuk, ustawiony. dla uczczenia zwycięstwa  Galeriusza nad  Persami.. Łuk (obecnie zachowały się tylko jego resztki) był wykonany z czerwonego kamienia i bogato zdobiony. Z tamtąd już łatwo dojść do Kościoła Św. Demetriusza, który jest najważniejszym kościołem miasta, a sam święty jest patronem miasta. Zabytek jest położony powyżej pozostałości po agorze i Rzymskim Forum. Posiada trzy boczne kaplice, znajduje się w nim muzeum, a także zespół podziemnych katakumb, wśród których znajduje się cela, w której więziono Św. Demetriusza.

Cerkiew w Paralii
Cerkiew w Paralii

 

 

Kawiarnia \
Kawiarnia \"Dali\"
Wschód Słońca, Paralia Zachód Słońca, Paralia Plaża w Paralii Plaża w Paralii Widok na kamieniste molo, Paralia Plaża w Paralii
Avatar użytkownika
Martyna Jarmoszko Wędrowiec 205 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

oliwia kolorowa Nowicjusz 1 kilometrów
2013-05-08 13:19:21

JEŹDZIŁAM Z WIELOMA BIURAMI TURYSTYCZNYMI, ALE www.bajecznewakacje.pl, TO JEST TO CZEGO SZUKAŁAM!! PROFESJONALNA OBSŁUGA, A CO NAJWAŻNIEJSZA SUPER CENA!! ZACHĘCAM 

Ostatnio edytowany: 2013-05-08 13:19

Ostatnio edytowany: 2013-05-08 13:20

Drake Domator 7 kilometrów
2013-02-26 14:15:12

Wakaje w Grecji:

http://www.odlotwakacje.pl/wycieczki-objazdowe.html

Gość
2012-05-31 22:48:51

Paralia, Litochoro, Olimp - moje niezapomniane wspomnienia z 1999 roku. Dzięki za przypomnienie. Pozdrawiam

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020