Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Parking przy Pl. Kościuszki, elzbieta reimus

Miasto - TOMASZÓW MAZ.

2009-02-12 - 2009-02-18
2009-02-12 23:17:12
Avatar użytkownika
elzbieta reimus Krajtroter 2221 kilometrów
TOMASZÓW MAZ.- miasto i gmina w województwie łódzkim,w powiecie tomaszowskim. W latach 1975 - 1998 roku miasto administracyjnie należało do województwa piotrowskiego. Tomaszów Maz.leży w Dolinie Białobrzeskiej,nad rzeką Pilicą,Wolbórką,Czarną i Piasecznicą,w pobliżu Zalewu Sulejowskiego- na skraju Puszczy Spalskiej.
ROZWÓJ TOMASZOWA MAZOWIECKIEGO WIĄZE SIĘ Z REWOLUCJĄ PRZEMYSŁOWĄ XIXW. ZOSTAŁ ON ZAŁOŻONY PRZEZ HRABIEGO ANTONIEGO OSTROWSKIEGO,KTÓRY NAZWAŁ OSADĘ NA CZEŚĆ SWOJEGO OJCA TOMASZA.
ZALĄŻKIEM MIASTA BYŁY POWSTAŁE W 1788 r. PIECE HUTNICZE W NADPILICKICH LASACH.INTENSYWNY ROZWÓJ MIASTA NASTĄPIŁ W LATACH 1822-1823,KIEDY TO HRABIA OSTROWSKI POSTAWIŁ NA WŁÓKIENNICTWO.W 1824r.TOMASZÓW OTRZYMAŁ PRAWA OSADY FABRYCZNO-HANDLOWEJ,A 6 LIPCA 1830 TOMASZOW UZYSKAŁ PRAWA MIEJSKIE.
MIASTO STALO SIĘ JEDNYM Z WAŻNIEJSZYCH OŚRODKÓW PRZEMYSLU WŁÓKIENNICZEGO W ÓDZKIM OKRĘGU PRZEMYSŁOWYM.ODZYSKANIE NIEPODLEGLOŚCI W 1918r. STAŁO SIĘ POCZĄTKIEM OKRESU ODBUDOWY PRZEMYSŁU.PODCZAS II WOJNY OBRONNEJ 6 WRZEŚNIA 1939r. W REJONIE MIASTA ROZEGRAŁA SIĘ BITWA POD TOMASZOWEM MAZ. A W POLOWIE 1940 r. M.IN.DO TOMASZOWA TRAFIAŁY TRANSPORTY OSÓB WYSIEDLONYCH Z KRAJU WARTY.W TYM OKRESIE NA TERENIE MIASTA STACJONOWAŁ PODODDZIAŁ ORGANIZACJI TODT,KTÓRY BUDOWAŁ DUŻE SCHRONY OBOK WSI KONEWKA I JELEŃ.W CZASIE WOJNY NA TERENIE MIASTA ZNAJDOWAŁ SIĘ WĘGIERSKI LAZARET.TOMASZÓW ZOSTAŁ ZAJĘTY PRZEZ ARMIĘ CZERWONĄ W DNIU18 STYCZNIA 1945r.W OKRESIE POWOJENNYM MIASTO ZACZĘŁO SIĘ INTENSYWNIE ROZBUDOWYWAĆ ORAZ ZAKLADY PRZEMYSŁOWE.
NA CZEŚĆ TOMASZA I ANTONIEGO OSTROWSKICH NADANO ICH IMIENIEM ULICE I TAKŻE W CENTRUM MIASTA ZNAJDUJE SIĘ PAWILON TOMASZ-RÓWNIEŻ BYŁA ULICA 18 STYCZNIA,A OBECNIE TO JEST ULICA GEN.ROWECKIEGO.
TROCHĘ WIEM O TYM MIEŚCIE PONIEWAŻ PRZEZ DŁUGIE LATA ,ZAWSZE PRZBYWALAM W NIM  W OKRESIE WAKACJI.I SPORO TEZ MOZNA ZOBACZYĆ JAK I USLYSZEĆ- NAJCIEKAWSZE ZABYTKI TO KOŚCIÓŁ EWANGELICKO-AUGSBURSKI ZBAWICIELA PRZY ULICY ŚW.ANTONIEGO W STYLU NEGOTYCKIM.-PAŁAC OSTROWSKICH NA UL.POW W STYLU KLASYCYSTYCZNYM.OBECNIE MIEŚCI SIĘ MUZEUM REGIONALNE.
-ELEKTYCZNY PAŁACYK PIESCHÓW NA UL .BARLICKIEGO-W TEJ CHWILI JEST REMONTOWANY.- DAWNY DWÓR - UL.RADOMSKA POCHODZI XIXw.OBECNIE WŁASNOŚĆ GMINNEJ SPÓŁDZIELNI.-FABRYKANCKA WILLA NA UL.KONSTYTUCJI 3 MAJA TERAZ JEST TO SIEDZIBA REJONOWEGO URZĘDU PRACY .MUSZĘ TEZ PODKREŚLIĆ OBIEKT FABRYKI WŁÓKIENNICZEJ MORITZA PIESCHA NA UL BARLICKIEGO,KTORA TO FABRYKA BYŁA URUCHOMIONA 1874 r.PEŁNILA FUNKCJĘ PRODUKCYJNO-ADMINISTRACYJNE ZAKŁADY TKANIN WEŁNIANYCH POD NAZWA >MAZOWIA<
DLA ODPOCZYNKU I PIĘKNA PRZYRODY MOŻNA BYŁO I NADAL JEST REZERWAT PRZYRODY NIEOZYWIONEJ O WYBITNYCH WALORACH KRAJOBRAZOWYCH,POŁOZONY W DOLINIE RZEKI PILICY.JEST TO Z NAJCIEKAWSZYCH ZJAWISK KRASOWYCH W KRAJU A NAWET W EUROPIE.GŁÓWNY KOMPLEKS WODONOSNY STANOWIĄ SPĘKANE WAPIENIE JURAJSKIE,Z KTORYCH WYTRYSKA WODA PRZEBIERAJACA NIEBIESKO-BŁĘKITNO-ZIELONĄ BARWĘ.BARWA WODY JEST EFEKTEM DZIAŁAŃ ROZPROSZONEGO SWIATŁA SŁONECZNEGO.DODATKOWO UROKU NADAJĄ PULSUJĄCE GEJZERY Z PIASKU PODRZUCONEGO PRZEZ ŻRÓDLANĄ WODĘ.PRAWDOPODOBNIE TEN REZERWAT POD NAZWĄ >NIEBIESKIE ŻRÓDLA< POWSTAŁ W 1961 r.REZERWAT JEST OSTOJĄ WIELU GATUNKÓW PTAKÓW ORAZ MIEJSCEM NATURALNYCH BIOCENOZ,ZAROSLOWYCH I SZUWAROWYCH.
W BEZPOSREDNIM SĄSIEDZTWIE REZERWATU ZNAJDUJE SIE SKANSEN RZEKI PILICY-PIERWSZE W POLSCE MUZEUM NA WOLNYM POWIETRZU POSWIECONE RZECE.W JEGO ZBIORACH ZNAJDUJA SIE UNIKATY JAK DREWNIANY MLYN PRZENIESIONY ZE WSI KUZNICY ZERECHOWSKIEJ,TAKZE WYDOBYTY Z RZEKI PILICY OPANCERZONY POJAZD Z II WOJNY SWIATOWEJ.TEŻ ZNAJDUJE SIĘ DREWNIANA POCZEKALNIA KOLEJOWA Z PRZYSTANKU CZARNOCIN DAWNIEJ POD NAZWĄ WOLBÓRKA.
MOŻNA PISAĆ WIELE O TOMASZOWIE MAZOWIECKIM I JEJ OKOLIC I MYŚLĘ,ŻE WRÓCĘ DO TEGO TEMATU I ZACHECAM ODWIEDZIĆ TERENY TOMASZAOWA.
Fragment Pl.Kościuszki skwer na Pl.Kościuszki Hotel przy ul Antoniego bloki na ul Barlickiego ul. Antoniego  ul .18-go Stycznia ,a ul.Warszawska ul.18-go Stycznia obecnie ul.Gen.Roweckiego ul.Boh.Getta Warszawskiego Kościół św.Jadwigi przy ul.Warszawskiej Skansen Rzeki Pilicy Skansen Rzeki Pilicy Skansen Rzeki Pilicy Skansen Rzeki Pilicy Skansen Rzeki Pilicy Skansen Rzeki Pilicy Widok z mostu kolejowego na zakola Pilicy  Zakład - Ceramiki Paradyż Kościółewangielicko-augsburski Świętej Trójcy Miasto - TOMASZÓW MAZ.
Avatar użytkownika
elzbieta reimus Krajtroter 2221 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020