Holandia

2015-10-09 - 2015-10-12
2015-10-14 11:16:22

Holandia - monarchia parlamentarna, główna część składowa Królestwa Niderlandów, do którego należą również Aruba, Curacao i Sint Maarten, leżące na Karaibach. Prowincja Geldria była miejscem naszego pobytu. Jest największą prowincją Holandii, położona pomiędzy rzekami IJssel, Moza i Ren.

Holandia
Domek szeregowy w Zeddam
zabudowa miejska
Fabryka mebli w 's-Heerenberg
W kościele katolickim
Kościół protestancki w 's-Heerenberg
Kościół katolicki
Dyby przed daw. sądem
Ratusz w 's-Heerenberg
's-Heerenberg
Dworek De Padevoort
Widok z młyna
Młyn Wieża Zeddam
Widok z wieży zamku
Zdjęcie rodzinne Dr JH van Heek
Droga do zamku w 's-Heerenberg
Przejazd mostem na Renie
Most John Frostbrug na Renie
Cmentarz Wojenny Airborne
Polegli Polacy
Cmentarz Wojenny Airborne
Bitwa o Arnhem
Airborne Muzeum
Zamek Huis Bergh

Zwiedziliśmy Airborne Muzeum "Hartenstein" w Oosterbeck w Holandii, poświęcone historii Bitwy o Arnhem, z września 1944 roku, będące tym samym źródlem wiedzy historycznej o ofiarności żołnierzy i ludności cywilnej walczących o wolność. Muzeum jest miejscem spotkań weteranów, zwykłych ludzi i młodzieży. Położone jest blisko Cmentarza Wojennego Airborne, gdzie co roku w dniu rocznicy, odbywają sie uroczystości upamiętniające to wydarzenie.Operacja Market Garden.  Po inwazji w Normandii w czerwcu 1944 r. wojska alianckie maszerują w szybkim tempie w stronę Niemiec. Marszalek Montgomery opracowuje plan opanowania przez aliantów kilku mostów na terenie Holandii między  Eindhoven a Arnhem, chcąc znaleść drogę do  Zagłębia Ruhry i wejść na terytorium Niemiec. W okolicach Arnhem ląduje ok. 10 tyś. alianckich spadochroniarzy. Najważniejszym celem jest most na Renie w  Arnhem, który trzeba zdobyć i obronić przed niemiecką armią, do czasu dotarcia do  Arnhem sprzymierzonych wojsk lądowych. Zadanie zajecia mostu otrzymała brytyjska 1. Dywizja Powietrznodesantowa wspierana przez polską 1. Samodzielną Brygadę Spadochronową, dowodzoną przez gen. Stanisława  Sosabowskiego. Jednak ze względu  na nadspodziewany silny opór Niemców, zmusił w efekcie aliantów do zaniechania ataku. Operacja Garden Market  trwała od 17 do 26 września i skończyła się fiaskiem. Alianci przegrywają  Bitwę o Arnhem. Most przetrwal bitwę, jednak 7 października zniszczyły go bombowce B-26, by uniemożliwić Niemcom przerzucanie posiłków na  południowy brzeg Renu. Po wojnie most został odbudowany i otrzymał nazwę John Frostbrug (17 grudnia 1977r.).

Zamek Huis Bergh w 's-Heerenberg - jest jednym z największych zamków w Holandii. Ma opinię najbardziej bajkowego zamku Holandii.  Historia zamku i jego właścicieli sięga średniowiecza. W ciągu wieków wygląd zamku zmieniał się znacznie w wyniku pożarów, wojen i innych zdarzeń losowych.  Do zwiedzania oprócz samej budowli, są też stałe i czasowe wystawy dostępne w zamku. Sporadycznie odbywają się  również koncerty. Wystawy zapewniają poznanie sztuki średniowiecznej i renesansowej. W każdą niedzielę o godz. 13 odbywają się pokazy rycerskie. Można tez zwiedzać wieżę zamkową.  Pierwszym właścicielem zamku i  4 młynów był hrabia Van den Bergh.  Jednym z właścicieli późniejszych był Dr JH van Heek.

Jednym z 4 wiatraków-młynów należących do zamku był wiatrak wieżowy Torenmolen van Zeddam. Młyn  Wieża Zeddam jest w Top-100 holenderskich zabytków i na pewno warto go zobaczyć. Został zbudowany w latach 1440 - 1450. Jest najstarszym zachowanym wiatrakiem w Holandii.De Padevoort w Zeddam, jest dworkiem wymienianym już w 13 wieku. Byl domkiem myśliwskim należącym do zamku Huis Bergh. W 1875 sprzedany kościołowi katolickiemu i przekształcony w klasztor. Siostry Franciszkanki z Heythuizen prowadziły tam szkołę dla dziewcząt, później stał się powiatowym ośrodkiem opieki.   Od 1972 roku odrestaurowany stał się własnością prywatną.

Komentarze

2015-10-16 11:19:12

Rzeczywiście jest to ciekawy rejon Holandii. Warto zobaczyć.

Newsletter
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2017
Znajdziesz nas na: