Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Jestem w Belize, Tadeusz Walkowicz

Nieznane Belize - 2012r

2012-02-27 - 2012-03-01
2012-02-27 16:30:52
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68331 kilometrów

Trasa 620

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Melchor de Mencos > Belize > Chetumal

1 DZIEŃO świcie wyjazd do Belize, byłej angielskiej kolonii zamieszkanej w większości przez czarnoskórych mieszkańców. Belize – państwo w Ameryce Środkowej leżące na półwyspie Jukatan, nad Morzem Karaibskim, od północy graniczące z Meksykiem, a na zachodzie z Gwatemalą. W północnej części kraju rozciąga się nadbrzeżna nizina, w wielu miejscach silnie zabagniona. W południowym Belize ciągnie się pasmo gór Maya, z najwyższym szczytem kraju Victoria Peak  - 1122 m n.p.m. Wzdłuż wybrzeża natrafić można na liczne laguny. Kilkanaście kilometrów dalej ciągnie się łańcuch niewielkich wysepek koralowych. Kilkadziesiąt kilometrów od północnej części wybrzeża znaleźć można większe wyspy, m.in. Ambergris Caye i Turneffe. Blisko połowę powierzchni kraju zajmują wilgotne lasy równikowe. Jedynie w nieco mniej wilgotnych miejscach zastępują je suche lasy podzwrotnikowe i sawanny. Natomiast wybrzeża porastają namorzyny. Początkowo teren Belize obejmowała cywilizacja Majów. Belize, wcześniej znane jako Honduras Brytyjski, było jedyną brytyjską kolonią w kontynentalnej części Ameryki Środkowej. Belize uzyskało niepodległość od Wielkiej Brytanii w 1981 roku. Belize weszło w skład brytyjskiej Wspólnoty Narodów i zachowało na swoim terytorium brytyjskie bazy wojskowe. Przekroczenie granicy między Gwatemalą a Belize. Zwiedzanie ruin ośrodka religijnego Xunantunich, jednej z bardziej znanych osobliwości archeologicznych Belize. Xunantunich znajduje się w zachodniej dzielnicy Cayo, około 80 km na zachód od Belize City. Xunnatanich jest zbudowany na stromym górskim, który wychodzi na rzekę Mopan. Xunantunich nazwa oznacza "Kobieta Stone" w języku Majów. Obszar Xunantunich to około 1 mila2 i składa się z serii 6 placów otoczonych przez ponad 25 pałaców i świątyń. Najbardziej znanym z tych budowli jest piramidą znany jako "El Castillo", której wysokość to 130 stóp, jest to druga najwyższa budowla w Belize po świątyni Caracol. Następnie przejazd do Belize City - największego miasta tego małego kraju, historyczna stolica tego kraju, położona u ujścia rzeki Belize do Morza Karaibskiego. Główny port morski kraju. Ludność wynosi około 60 tys. mieszkańców. Miasto zostało założone w XVII wieku przez Brytyjczyków jako Belize Town. W roku 1961 miasto zostało zniszczone w wyniku przejścia huraganu. Spacer po mieście. Zakwaterowanie w hotelu w Belize City.

Cmentarz
Cmentarz


2 DZIEŃ

Czas wolny. Dzień przeznaczony na odpoczynek. Dla chętnych możliwość całodziennej wycieczki szybką motorówką na koralową wysepkę Caye Caulker. Czas na wyspie na spacer, plażowanie, a dla amatorów snorkelingu lub nurkowania będzie możliwość eksploracji okolicznych raf koralowych (u wybrzeży Belize przebiega druga co do wielkości rafa barierowa).Caye Caulker– niewielka wyspa koralowa zbudowana z wapienia u wybrzeży Belize, w dystrykcie Belize, jedna z Wysp Północnych. Najwyższy punkt wyspy ma wysokość 2,4 m. Główne miasto na wyspie także nosi nazwę Caye Caulker. Wyspa leży 32 km na północ od Belize City. Znajdują się tutaj m.in. lotnisko, port, hotele, sklepy i restauracje. Caye Caulker była kiedyś znana z tradycji przemysłu stoczniowego, jednak dziś to rybołówstwo i przemysł turystyczny. Wielu wyspiarzy teraz posiada i prowadzi restauracje, hotele, bary i sklepy z pamiątkami i sprzętem do nurkowania. Powrót na nocleg do Belize City.

W drodze do granicy
Xunantunich - świątynia i ja
Belize City - katedra

3 DZIEŃRano przejazd na granicę Belize z Meksykiem, w pobliżu meksykańskiego miasta Chetumal. Przekroczenie granicy z Meksykiem.

Xunantunich - schodzę ze szczytu świątyni
Xunantunich - schodzę ze szczytu świątyni
 Kwiaty Jestem w Belize Cmentarz Granica Belize z Meksykiem Xunantunich - wchodzę na szczyt świątyni Życie miasta Wyjce Kwiaty Krajobrazy Belize W drodze do Belize City Granica Belize z Meksykiem Xunantunich - wchodzę na szczyt świątyni Życie miasta Wyjce Kwiaty Kwiaty Krajobrazy Belize W drodze do Belize City Xunantunich - wchodzę na szczyt świątyni Życie miasta Xunantunich - boisko do gry w pelote Palma Krajobrazy Belize - cmentarz W drodze do Belize City Xunantunich - wchodzę na szczyt świątyni Życie miasta - rynek Przysmak wyjców Kwiaty Krajobrazy Belize - cmentarz W drodze do Belize City Xunantunich - wchodzę na szczyt świątyni Życie miasta - port Kwiaty awokado Kwiaty Ośrodek Majów Xunantunich - przepływamy rzekę promem W drodze do Belize City Xunantunich - wchodzę na szczyt świątyni Życie miasta - port Na promie Spacer do uliczkach W drodze do ruin W drodze do Belize City Xunantunich - wchodzę na szczyt świątyni Życie miasta - most obrotowy Żegna nas iguana Spacer do uliczkach W drodze do ruin W drodze do Belize City Xunantunich - na szczycie Życie miasta Sterownia promu Pamiątki Spacer do uliczkach W drodze do ruin - orchidea Belize City Xunantunich - na szczycie Życie miasta W drodze do Belize City Spacer do uliczkach Ośrodek Majów Xunantunich Belize City Xunantunich - widok na cały plac Życie miasta W drodze do Belize City Spacer do uliczkach Xunantunich - główny plac Belize City Xunantunich - widoki ze szczytu Życie miasta W drodze do Belize City - Menonita Spacer do uliczkach Xunantunich - nieodponane ruiny Belize City - katedra Xunantunich - widoki ze szczytu Wschód słońca W drodze do Belize City Wschód słońca Xunantunich - główny plac Belize City - katedra Xunantunich - schodzę ze szczytu świątyni Widok z hotelu W drodze do Belize City Wschód słońca Xunantunich - główny plac Belize City - katedra Xunantunich - schodzę ze szczytu świątyni Spacer wzdłuż wybrzeża Granica Gwatelami z Belize W drodze do Belize City W drodze do granicy Xunantunich Belize City - katedra Xunantunich - schodzę ze szczytu świątyni Spacer wzdłuż wybrzeża
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68331 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020