Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Gabriela Jaworowska

SŁOWACJA - ORAWA

2012-06-09 - 2012-06-10
2012-06-09 21:37:17
Avatar użytkownika
Gabriela Jaworowska Krajtroter 7595 kilometrów

Orawski Zamek, spacer Doliną Rohacką

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Orawskie Podzamcze

 W majową niedzielę, wybrałam się na wycieczkę zwiedzić dumnie stojący na skale zamek w historycznym rejonie Orawa, 112m nad lustrem rzeki Orawy we wsi Podzamcze Orawskie.

drewniany koś w Twardoszynie
drewniany koś w Twardoszynie

Przejście graniczne przejechałam w Korbelowie, mijam jezioro  orawskie i dalej do wsi Podzamcze Orawskie, gdzie można zwiedzić jeden z najpiękniejszych zamków na Słowacji.

Blisko zamku parking i o 9 rano mam umówione zwiedzanie z  Polską wycieczką, przewodniczka mila dobrze mówiąca po Polsku… „ Dawno, dawno temu za siedmioma górami i za siedmioma lasami nad rzeką Orawa na stromej skale stanął zamek…” początek pięknej legendy.

nad jeziorkiem Tatlikowym
dolina Rohacka


Zwiedzanie rozpoczyna się od zamku średniego, gdzie można zobaczyć pomieszczenia użytkowe władców zamku i zbrojownię, sale tortur. W zamku w 1800r. wybuchł pożar, który zniszczył prawie wszystkie drewniane konstrukcje, zachowało się kila drewnianych powałów, wybudowane bez użycia gwoździ…robią wrażenie. Na zamku średnim jest studnia głęboka na 90m i wydrążona jest w litej skale.

 Po przejściu  wielu schodów dochodzi się do najstarszej części zamku, którą datuje się przypuszczalnie na rok 1241, ale pierwsze wzmianki pisane  na XIII w.Zamek Górny to wyniosła budowla przyklejona do skały, gdzie zostały zgromadzone znaleziska z okresu brązu i czasów budowy zamku, oraz zbiory etnograficzne z życia i ubiorów tego regionu,

A także fauna i flora występująca na terenie Orawy.

zakrystia
zakrystia

Na zakończenie został do zwiedzenia zamek dolny z pałacem Thurzonów, w której piękna sala rycerska i pięknie rzeźbione krzesła wykonane przez jednego artystę (szkoda, że umknęło mi nazwisko tego artysty).

Na zakończenie tego pięknego zamku, który zwany jest zamkami zostaje do zwiedzenia kaplica zamkowa z kryptami, wybudowana w stylu barokowym.

ołtarz w kaplicy zamkowej
wykopaliska z epoki brązu

Zwiedzanie skończone tej pięknej budowli, zwiedzanie możliwe tylko z przewodnikiem, który  bardzo ciekawie przedstawia dzieje i historię, ale szkoda, że narzuca bardzo szybkie tempo.

Godzina wczesna, więc szkoda wracać, więc jeszcze na spacer do Doliny Rohackiej, dojście do Taliakowej Chaty, która okazała się zamknięta, więc odpoczynek w słoneczku nad jeziorkiem Taliakowym i podziwianiu szczytów Rohacze i Wołowca.

W drodze powrotnej przystanek na podziwianie z XVw drewnianego kościoła Wszystkich Świętych w Twardoszynie.

   

pomieszczenia w zamku średnim sala tortur zachowane drewniane sufity takie piece ogrzewaly pomieszczenia wnetrza w pałacach średniego zamku glówna brama do zamku dolnego Zamek Orawski
Avatar użytkownika
Gabriela Jaworowska Krajtroter 7595 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
DolinaBobrow_pl Domator 21 kilometrów
2013-03-13 05:45:10

A moim zdaniem najpiękniejsze co może zaoferować Słowacja to Tatry Wysokie. Dla każdego miłośnika gór coś się tutaj znajdzie i każdy będzie zadowolony. Weźmy np wjazd kolejka na Tatrzańską Łomnicę,niesamowite wrażenia i przygoda:)

Drake Domator 7 kilometrów
2013-02-26 14:14:05

Niestety będąc na wycieczce objazdowej nie udało mi się zwiedzić tego zamku, no ale planuje to zrobić w najbliższym czasie

http://www.odlotwakacje.pl/wycieczki-objazdowe.html

Avatar użytkownika
Gabriela Jaworowska Krajtroter 7595 kilometrów
2012-07-10 18:58:14

Tak wiem, że Parki piękne własnie tej niedzieli spacerowalam Parkiem Małej Fatry... jak tylko znajdę trochę czasu to będzie relacja...pozdrówka:)))

Ostatnio edytowany: 2012-07-10 18:58

BabiaG Domator 5 kilometrów
2012-07-09 23:45:59

Zamki owszem piękne, ale najpiękniejsze co ma Słowacja to parki narodowe.

Czarodziejki_com_pl Weekendowy turysta 59 kilometrów
2012-06-21 10:42:49

W zasadzie na Słowacji co chwilę spotkać można różne zamki,jest ich tam bardzo dużo i większość z nich wymaga uwagi, odwiedzin. Sam miałem okazję kilka zwiedzać i wrażenia jak najbardziej pozytywne.

Avatar użytkownika
Gabriela Jaworowska Krajtroter 7595 kilometrów
2012-06-10 21:19:51

P. Marianie naprawdę piękny , robi wrażenie... jeden z najpiękniejszych jakie widzialam...Serdecznie pozdrawiam:)

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47172 kilometrów
2012-06-09 23:30:33

Piękny i ogromny ten zamek.Pozdrawiam.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020