Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Olszyna, elzbieta reimus

MIASTO -OLSZYNA-

2008-07-21 - 2008-07-25
2009-02-10 13:49:58
Avatar użytkownika
elzbieta reimus Krajtroter 2221 kilometrów
Olszyna - Miasto w województwie dolnoślaskim, w powiecie lubańskim,siedziba gminy olszyńskiej. Pierwsze zmianki o tym mieście pochodzą z XIIIw. Od stycznia 2005 r.miejscowość Olszyna otrzymała prawa miejskie.Sama miejscowośc malowniczo położona na Podgórzu Izerskim w dolinie Olszówki.Jest to miasto ,a raczej miasteczko -ponieważ licząca zaledwie 5tyś. mieszkańców- charakteryzuje się nietypową wydłuzoną zabudową gdzie dominuje przmysł drzewny i stolarski. Najstarsze wzmianki o Olszynie pochodzą z roku 1254r./gdzie miało prawdopodobnie inną nazwe tz.Olsna/.Natomiast pierwsza zmianka o budowli to miał być kościół pochodzący 1314 r.Prawdopodobnie już od XIV w. w Olszynie była posiadłością Uechtritzów.Gdzie posiadłość w Olszynie bardzo często przechodziło z rąk do rąk. Pałac w Olsztynie wzniesiono w II połowie XVIII w. w stylu barokowym,był on restaurowany w XIX w.Jak mi wiadomo zrelacji od znajomych dany Pałac w 1959 r spłonął.Przeprowadzono odbudowę tego obiektu i od 1967-68 roku mieści się w nim szkoła a naokoło pałacu rozpościera się park. Natomiast też są ciekawe zabytki tego miasta jak: - kościół pw.Podwyższenia Krzyża Świętego z XIV w. - kościół pw. św. Józefa z XIX w. - dwór murowany z XIX w. W panoramie Olszyna dominuje wieża neogotyckiego Kościoła poewangelickiego wzniesionego z czerwonej cegły w 1897 roku.Dziś kościół służy parafi św. Józefa Oblubieńca.Miałam tą przyjemność być w tym kościele i podziwiać jego wnętrze-znajduje się barokowy ołtarz z XVIII w.,barokowo-klasycystyczna chrzcielnica z XVIII - XIX w.oraz wyposazenie elektryczne z XIX w. W Olszynie zachowały się liczne domy mieszkalne o ciekawej konstrukcji szachulcowej- naprzyklad dom przy ulicy Chopina z 1792 roku. Przez miasto przebiega droga krajowa nr30 oraz szlak kolejowy łączący Jelenią Górę z Węglińcem i Zgorzelcem. Olszyna ma swój styl i charakter położenia co warto zobaczyć.
Najstarsze wzmianki o Olszynie pochodzą z roku 1254r./gdzie miało prawdopodobnie inną nazwe tz.Olsna/.Natomiast pierwsza zmianka o budowli to miał być kościół pochodzący 1314 r.Prawdopodobnie już od XIV w. w Olszynie była posiadłością Uechtritzów.Gdzie posiadłość w Olszynie bardzo często przechodziło z rąk do rąk.
Pałac w Olsztynie wzniesiono w II połowie XVIII w. w stylu barokowym,był on restaurowany w XIX w.Jak mi wiadomo zrelacji od znajomych dany Pałac w 1959 r spłonął.Przeprowadzono odbudowę tego obiektu i od 1967-68 roku mieści się w nim szkoła a naokoło pałacu rozpościera się park.
Natomiast też są ciekawe zabytki tego miasta jak:
- kościół pw.Podwyższenia Krzyża Świętego z XIV w.
- kościół pw. św. Józefa z XIX w.
- dwór murowany z XIX w.
W panoramie Olszyna dominuje wieża neogotyckiego Kościoła poewangelickiego wzniesionego z czerwonej cegły w 1897 roku.Dziś kościół służy parafi św. Józefa Oblubieńca.Miałam tą przyjemność być w tym kościele i podziwiać jego wnętrze-znajduje się barokowy ołtarz z XVIII w.,barokowo-klasycystyczna chrzcielnica z XVIII - XIX w.oraz wyposazenie elektryczne z XIX w.
W Olszynie zachowały się liczne domy mieszkalne o ciekawej konstrukcji szachulcowej- naprzyklad dom przy ulicy Chopina z 1792 roku.
Przez miasto przebiega droga krajowa nr30 oraz szlak kolejowy łączący Jelenią Górę z Węglińcem i Zgorzelcem.
Olszyna ma swój styl i charakter położenia co warto zobaczyć.
Olszyna Olszyna Olszyna Olszyna Olszyna Olszyna Olszyna Olszyna Olszyna Olszyna  MIASTO -OLSZYNA-
Avatar użytkownika
elzbieta reimus Krajtroter 2221 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
elzbieta reimus Krajtroter 2221 kilometrów
2009-02-10 20:24:28
>>ZAPRASZAM MIŁOŚNIKÓW DO ZWIEDZANIA MOICH TERENÓW<<
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020