Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
stojący pod wschodnią ścianą szczytu Watzmann kościół św. Bartłomieja, toja1358

Austria cz. I - Orle Gniazdo w Alpach Bawarskich

2011-11-03 - 2011-11-13
2011-11-03 09:51:38
Avatar użytkownika
toja1358 Krajtroter 10687 kilometrów

Urlop w  Austrii pod namiotem.  W tej części  wyprawa do Orlego Gniazda stanowiącego część kompleksu rezydencji Hitlera w Alpach Bawarskich. Także Salzburg  i przecudne jezioro Königssee.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Salzburg > Kehlsteinhaus > Königssee

Kiedyś moje ślubne szczęście oglądało w telewizji niemiecki program  muzyczny. Scenerię stanowiło jezioro o niesamowicie pięknej barwie, położone wśród wysokich gór. Po jeziorze kursował niewielki wycieczkowy statek z roześmianymi turystami. Po prostu sielanka. Mój mąż rzekł w rozmarzeniu: „Och, jak chciałbym tam pojechać”. Na to rzekłam ja: „A cóż stoi na przeszkodzie? Wszak chcieć to móc”. Spojrzał na mnie z politowaniem robiąc na czole wymowny znak… We mnie jednak zaczęło kiełkować postanowienie, żeby udowodnić mojemu ślubnemu, że świat stoi przed nami otworem. No… może nie cały, ale taka Austria na przykład, z przecudnymi Alpami…  Że droga? Przecież nie musimy tarzać się w luksusach.Owym jeziorem, które zainspirowało mnie do ruszenia poza granice kraju  było  Königssee, położone na terenie Niemiec, tuż przy granicy z Austrią.

Königssee
Königssee


Tak zaczęła się nasza krótka przygoda z tym krajem. Spędziliśmy w Austrii dziesięć dni. Mieszkaliśmy na kempingach, pod namiotem. Opiszę wyprawę od strony organizacyjnej innym  razem, teraz chciałabym polecić wspaniałe miejsce do odwiedzenia, a mianowicie Orle Gniazdo. Jest to położona w Alpach Bawarskich, a wybudowana w 1938 roku Herbaciarnia, stanowiąca część kompleksu rezydencji Hitlera, Berghof. Pojechaliśmy tam z kempingu  Aigen w Salzburgu. Dojazd do Obersalzbergu, skąd kursują specjalne autobusy na szczyt, nie zajął nam  więcej niż pół godziny. Na miejscu okazało się, że „złota winda”, którą pokonuje się ostatni odcinek jest chwilowo nieczynna, obniżono nam zatem cenę biletów i ruszyliśmy 6,5 kilometrowymi serpentynami w górę. Droga została specjalnie wybudowana razem z Herbaciarnią i całość powstała w rekordowym tempie trzynastu miesięcy. Jest to wąska, bo mająca 4,5 m szerokości trasa, wykuta w zboczu góry. Kursują po niej wahadłowo autobusy dowożące turystów do parkingu, skąd na szczyt Kehlstein (1834 m) prowadzi wykuty w skale tunel i dalej szyb ze słynną złotą windą Hitlera. Przeżycia i widoki z trasy niezapomniane. I jeszcze jedno co nas wprawiło w zdumienie. W połowie drogi jest tzw. mijanka, to znaczy poszerzenie drogi umożliwiające wyminięcie dwóch pojazdów. W innych miejscach trasy jest to niemożliwe. A w obydwie strony, w momencie wjazdu na taką mijankę wjeżdżał z przeciwnej strony autobus – idealnie wycelowany w czasie. Niby nic takiego, ale przy ponad sześciokilometrowej , krętej trasie było to zadziwiające.

Na parkingu,  przy znajdującym się obok wejścia do tunelu okienku natychmiast ustawiła się kolejka wszystkich wysiadających. „Ki czort?” - pomyśleliśmy, ale posłusznie stanęliśmy w ogonku. Okazało się, że trzeba zadeklarować godzinę powrotu, bardzo rozsądne. Kilka dni później, przy wjeździe do Jaskini Lodowej w masywie Dachsteinu, byliśmy już „obeznani z procedurą powrotną”.  No i po „zaklepaniu” godziny powrotnej spotkała nas miła niespodzianka – winda działa. A co jeszcze lepsze – nie musieliśmy dopłacać. W dawnej Herbaciarni na szczycie znajduje się obecnie restauracja, w której zjedliśmy ziemniaczano- kiełbasiane danie za zaoszczędzone na windzie euro. W głównej sali znajduje się oryginalny kominek z 1938r.

Königssee
Königssee
Königssee

Na górze  spędziliśmy trzy godziny, przeszliśmy specjalnie wyznaczonym szlakiem, a widoki pozostaną nam w pamięci na zawsze ( no, chyba że przyplącze się wielka skleroza 🙂). A najważniejsze, że z góry widzieliśmy Königssee - owo jezioro, które spowodowało, że się tutaj znaleźliśmy. Pojechaliśmy oczywiście  tam i  spędziliśmy resztę dnia na „achach” i „ochach”. No i nie mogłam powstrzymać się od triumfującego –„A CO, NIE MÓWIŁAM, ŻE CHCIEĆ TO MÓC?!”Szkoda tylko, że nie mamy żadnych zdjęć w wyprawy do Austrii. Byliśmy wtedy (2006r.) na etapie filmowania wszystkiego. Nasz przyjaciel i towarzysz podróży miał zabrać aparat, niestety, zapomniał. To co tu zamieszczam, to są przechwycone z filmu klatki – jakość fatalna, poprawiłam jak mogłam. Film jest dobrej jakości i  nie wiem dlaczego te przechwycone zdjęcia nigdy nie wychodzą dobrze, chyba jest to kwestia przechwytywania ruchomego obrazu…

jezioro Königssee
jezioro Königssee

Aha, zapomniałam dodać, że zwiedziliśmy również Salzburg 🙂))

Jeszcze kilka słów o noclegach. Kamping w Aigen (dzielnica Salzburga) jest idealnym miejscem wypadowym, do centrum można dojechać tramwajem. Za trzy osoby +samochód +namiot  płaciliśmy wtedy 16 euro za dobę. Uważam, że to tanio. Właścicielka prowadziła na miejscu sklepik z podstawowymi produktami, sanitariaty były OK., pralka  na „wrzuć monetę” 🙂.

Königssee
Königssee
Orle Gniazdo - widok z Königssee parking w miejscowości Königssee zejście doparkingu autobus na trasie widok na Königssee miejsce widokowe miejsce widokowe szlak spacerowy szlak spacerowy szlak spacerowy szlak spacerowy szlak spacerowy szlak spacerowy na szczycie Kehlstein na szczycie Kehlstein widok z okna Herbaciarni Kehlsteinhaus kominek Kehlsteinhaus, sala z kominkiem Kehlsteinhaus napis nad tunelem tunel wejście z parkingu do tunelu droga do Kehlsteinhaus Obersalzberg Salzburg Salzburg - Ogrody Mirabell widok na twierdzę Hohensalzburg z ogrodów Salzburg - Ogrody Mirabell Salzburg - Ogrody Mirabell Salzburg - Ogrody Mirabell twierdza Hohensalzburg Salzburg - Ogrody Mirabell spotkany w Salzburgu Szkot Salzburg,dom Mozarta Salzburg, główna ulica zabytkowego centrum – Getreidegasse Salzburg,główna ulica zabytkowego centrum – Getreidegasse Salzburg Salzburg Salzburg Salzburg przystanego niedaleko kampingu a na obiad będzie pomidorowa :))) nasz \ camping Aigen
Avatar użytkownika
toja1358 Krajtroter 10687 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125485 kilometrów
2011-12-14 18:37:21

wow ale super miejsce!

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2011-12-14 16:41:17

Fantastyczna relacja, bardzo ciekawie opisana wyprawa. Przejście ścieżką spacerową ekscytujące i wierzę że żadna skleroza uczestników nie dopadnie i będziecie pamiętali wycieczkę i dłuuuugo ją wspominali. Żeby podróżować i zwiedzać - niekoniecznie trzeba dysponować dużą kasą. Masz rację Toju- chcieć, to móc. Pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika
toja1358 Krajtroter 10687 kilometrów
2011-11-08 23:34:03

Fakt, ekspozycja szczególnie w jednym miejscu niezła.  Ale jak widać szłam (jak wszyscy) nieprzygotowana na górskie wędrówki, adidaski aż w oczy kłują :))) Skoro nie zawróciłam tylko przeszłam całą pętlę,to znaczy, że nie było tak źle. Zaznaczam, że nie należę do ryzykantów, czuję respekt przy każdym spotkaniu  z górami, wiem, jakie mogą być niebezpieczne. Zastanawiam się z jakim tatrzańskim szlakiem możnaby to porównać, ale nic mi nie przychodzi do głowy... Może czerwony szlak  z Kasprowego na Kopę, tamprzy Czubach jest  trochę podobnie...

Avatar użytkownika
Adam Prończuk Krajtroter 16443 kilometrów
2011-11-08 21:52:59

:) Na kilku zdjęciach ekspozycje, że hej.

Avatar użytkownika
toja1358 Krajtroter 10687 kilometrów
2011-11-08 21:24:54

Trochę adrenalinki było, ale teraz widzę, że na zdjęciach wyglada to jakoś "groźniej". Hmmm... być może byłam tak zafascynowana widokami, że nie zwracałam uwagi na przepaść i inne niebezpieczeństwa.

Pozdrawiam :)

Avatar użytkownika
Adam Prończuk Krajtroter 16443 kilometrów
2011-11-08 10:47:43

Super relacja i miejsca. Naprawdę warto zobaczyć. Zdjęcia ze stopklatek nie są wcale  takie złe.  Szlak spacerowy - chyba z odrobiną adrenaliny?

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020