Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Czarci Zamek w Orawie (Oravský Podzámok), JureK

Czarci Zamek w Orawie (Oravský Podzámok)

2011-07-03 - 2011-07-04
2011-07-03 23:24:41
Avatar użytkownika
JureK Krajtroter 4074 kilometrów

Jest to jeden z najpiękniejszych zamków na Słowacji, które udało mi się zwiedzić i obejrzeć. Pięknie usytuowany na skale, mieszczącej się ponad 100m.nad rzeką Orawą, góruje nad miejscowością Orawskie Podzamcze i nie sposób go ominąć jadąc przez przejście graniczne w Chyżnem na południe Europy.  Pochodzi z  XIII wieku i miał służyć do zapewnienia bezpieczeństwa ważnego traktu handlowego biegnącego do Polski, a  także samej granicy, z powodu ciągłego zagrożenia napadami i najazdami. Brak jest dostępnych materiałów historycznych mówiących kto i kiedy go wybudował. Wszelkie hipotezy stawiane są w oparciu o informacje poszlakowe.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Czarci Zamek w Orawie (Oravský Podzámok)

W tej sytuacji najprościej wierzyć legendzie, która mówi o diabelskiej pomocy przy budowie na wysokiej skale, w tak niedostępnych warunkach, zamku tych rozmiarów.Według legendy dawno, dawno, temu na Orawie żył chłop o imieniu Marek. Podczas wędrówki wzdłuż  rzeki Orawy podszedł do skały, popatrzył na nią i  powiedział, że wybuduje na niej zamek, nawet z pomocą diabła. Nagle usłyszał za sobą głos ludzki deklarujący pomoc przy spełnieniu marzenia. Obejrzał się, zobaczył diabła, którego w pierwszej chwili się wystraszył, tym bardziej, że zażądał on od razu od niego w zamian podpisania cyrografu na duszę. Ponownie popatrzył na skałę, zastanowił się , pomyślał i doszedł do wniosku, że nawet diabeł nie będzie w stanie spełnić jego zamiarów i przystąpił z czortem do umowy deklarując, że jak zamek powstanie w ciągu siedmiu dni to po siedemdziesięciu latach odda mu swoją duszę. Diabeł wziął się żwawo do pracy, pracował dniami i nocami znosząc głazy z  całej okolicy i budowla szybko rosła. Zaniepokoiło to trochę Marka i postanowił zaradzić przebiegłości diabła zwracając się do Boga o pomoc. Na siódmą noc zamek był prawie gotowy, pozostał czartowi ostatni głaz, który z  mozołem toczył pod górę, gdy już kończył pracę zapiał nagle kogut obwieszczający ranek ósmego dnia. Tak to rozsierdziło czarta, że wypuścił głaz, który stoczył się do Orawy, gdzie pozostał do dziś dzień. Miejsce gdzie spadł kamień do rzeki nazywane jest Markową Skałą.

Czarci Zamek w Orawie (Oravský Podzámok)
Czarci Zamek w Orawie (Oravský Podzámok)


Jako ciekawostkę należy podać, że w 1441r. zamkiem władał  Piotr Komorowski, Polak, hrabia Liptowa i Orawy. Piotr Komorowski  wywodzsił się z polskiej rodziny szlacheckiej herbu Korczak, której siedzibą rodową był Komorów w Księstwie Bełskim, a  więc jest to ród z  którego wywodzi się aktualny Prezydent RP.

Oravský Podzámok Oravský Podzámok Oravský Podzámok Czarci Zamek w Orawie (Oravský Podzámok) Czarci Zamek w Orawie (Oravský Podzámok) Czarci Zamek w Orawie (Oravský Podzámok) Czarci Zamek w Orawie (Oravský Podzámok)
Avatar użytkownika
JureK Krajtroter 4074 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020