Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Bytcza - starówka, JureK

Bytca - kryminalne opowieści...

2011-06-28 - 2011-06-29
2011-06-28 22:39:57
Avatar użytkownika
JureK Krajtroter 4074 kilometrów

Kolejnym budynkiem w kompleksie pałacowym w Bytczy jest  Pałac ślubów wybudowany w 1601 przez węgierskiego palotyna Juraja Thurzo w którym urządzał uroczystości weselne dla swoich siedmiu córek. 

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Bytcza

Bytcza  - miasto Dolinie Wagu sięgające swoją historią 1234r. kiedy istniała nad rzeką Petrovicką osada z zamkiem wodnym, której społeczność trudniła się rzemiosłem i handlem. Prawa miejskie uzyskała w 1378r. Najpierw należała do biskupa Nitry, później do rodu Thurzonów mających tu  swoją rodową siedzibę, potem kolejno ród Esterházych i Popperów tworzący zręby ośrodka przemysłowego. W XVI wieku zamek przebudowany na renesansowy. 

Bytcza - ruiny synagogi
Bytcza - ruiny synagogi


Zamek w Bytczy  zasłynął z głośnego procesu węgierskiej księżnej Elżbiety Batory zwanej Krwawą Hrabiną z Čachtic, najsłynniejszą  seryjną morderczynią w historii Węgier i Słowacji. Z krążących opowiadań i legend wynika, że Elżbieta należała do kobiet bardzo mądrych, o niezwykłej urodzie, lecz skłonnych do agresji i napadów gniewu. Zarządzając majątkiem słynęła z okrucieństwa wobec podwładnych, a także utrzymywania kontaktów z licznymi kochankami obojga płci. Duży wpływ na nią miała jej ciotka, kobieta o skłonnościach homoseksualnych, systematycznie organizująca wyuzdane orgie Klara Batory, która najprawdopodobniej podsycała jej sadyzm. Dzięki niej zapoznała tajemniczą Annę Darvulię mającą tragiczny wpływ na dalsze koleje jej życia. Anna, wykorzystując obsesyjny strach Elżbiety przed starością, inspirowała ją do zbrodni wykorzystując jej przekonanie, że przez używanie krwi obcej osoby przejmuje się jej cechy fizyczne i duchowe. Było to przyczynkiem do codziennych krwawych tortur na zamku čachtickim, które trwały kilka lat. Kres morderczemu działaniu Elżbiety i jej dworu postawił kuzyna palatyn Węgier. Elżbietę osadzono w Bytczy, gdzie w 1611 odbył się jej proces cieszący się wielkim okolicznym zainteresowaniem. Sądzona za wielokrotne przestępstwa o naturze kryminalnej nie przyznawała się do swoich czynów. Równolegle trwał proces  o wampiryzm i czarnoksięstwo jej dworzan. Podczas rozprawy ujawniony pamiętnik  z zarejestrowanymi swoimi zbrodniamie, których naliczono aż 650.Elżbietę skazano na zamurowanie żywcem w jednej z komnat zamku, z otworem do podawania pożywienia, gdzie miała przebywać aż do śmierci.Jej dworzanie otrzymali wyroki kary śmierci. W krótkim czasie po wyroku znaleziono ją w celi martwą. Ta bardzo kontrowersyjna postać stała się tłem kilku filmów, opowieści, utworów muzycznych a nawet gry komputerowej.

Kolejna historia związana z  zamkiem mówi o słynny karpackim zbójniku Juraju Janosiku, który według podań ludowych służył w  armii austriackiej i stacjonował w zamku w  Byczy. Tam zapoznał harnasia zbójników karpackich Uhorczika i wspólnie uciekli z Bytczy. Janosika okrzyknięto nowym harnasiem i kierował swoją grupą zbójników na pograniczy węgiersko polskim napadając i okradając kupców, parafie, posłańców pocztowych i zamożne osoby. Pojmany w wyniku zdrady Uhorczika skazany został na karę śmierci przez powieszenie na haku za lewy bok. Wyrok wykonano w  miejscowości Šibeničky. Również ta barwna postać znalazła uznanie w kinematografii i nakręcono kilka filmów związanych z jego zbójecką historią. Nazwisko Janosika przewija się również w wielu opowieściach

Bytcza - ruiny synagogi
Bytcza - starówka
Bytcza - starówka
Bytcza - starówka Bytcza - starówka Bytcza - Pałac Ślubów 1601r. Bytcza - Pałac Ślubów 1601r. Bytcza - Pałac Ślubów 1601r. Bytcza - Pałac Ślubów 1601r. Bytcza - Pałac Ślubów Bytcza - Pałac Ślubów Bytca - zamek Bytca - zamek Bytcza - zamek Bytcza - zamek Bytca - zamek
Avatar użytkownika
JureK Krajtroter 4074 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1128304 kilometrów
2011-06-30 08:21:29

Ciekawe masz te podróże, pozwoliliśmy sobie przerzucić cześć tekstu z ustawień ogólnych do relacji :)

Pozdrawiam i czekam na kolejne relacje z wypraw :)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020