Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Zamek Streczno nad Wagiem, JureK

Streczno nad Wagiem - romantyczna historia Zofii Bośniakowej

2011-06-28 - 2011-06-29
2011-06-28 12:13:23
Avatar użytkownika
JureK Krajtroter 4074 kilometrów

Nad rzeką Wag, w pobliżu Żyliny, na skalnym wzniesieniu, znajduje się Zamek Streczno uchodzący w  przeszłości za najbardziej niedostępny, a  zarazem bezpieczny dla mieszkających w nim wojowników. Zamek wrósł w krajobraz łańcucha górskiego Małej Fatry i z niego rozciągają się piękne widoki na przełęcz Streczno, meander rzeki Wag i część Kotliny Żylińskiej.

Pierwsze wzmianki o twierdzy Streczno pochodzą z I połowy  XIV wieku, kiedy służyła głównie do ochrony  pobieranego myta na brodzie przy przeprawie przez rzekę. Spotkać można w historii zamku również polskie akcenty, a  mianowicie w 1397r. prywatnym jego właścicielem był Sędziwój z Ostrorogu, polski szlachcic, wojewoda poznański, bliski doradca Władysława II Jagiełły i jego następcy Władysława III Warneńczyka. W 1424 r. zamek wraca do króla, a później jako wiano przekazany jest na ręce królowej Barbary, żony Zygmunta Luksemburczyka. Swój obecny kształt uzyskuje na przełomie XV i XVII w. kiedy to w wyniku częstych zmian właścicieli postępowała jego rozbudowa, gdyż zmieniano go dostosowując do własnych potrzeb lokatorów. Budowla była systematycznie powiększana i unowocześniana zgodnie z obowiązującymi wtenczas trendami, aby osiągnąć w XVII wieku największe rozmiary i zdobyć miano najbardziej nowoczesnej, a zarazem bezpiecznej warowni w okolicy.

Z zamkiem związana jest romantyczna historia miłości Franciszka Vešeleny`ego i Zofii Bośniakowej. Młodzi pobrali się w 1630r. i zamieszkali w pięknej posiadłości nad Wagiem. Franciszek stale zaangażowany w „wojenne podróże”, wiecznie przebywał poza swoją posiadłością, co nie wywoływało zachwytu u Zofii. Trudno znosiła samotność, tym bardziej, że przyczyną częstych nieobecności Franciszka była Maria Sieciańska zwana Murańską Wenus uwodząca go. Z opowiadań wynika, że w 1644r. Zofia Bośniakowi zmarła z tęsknoty za mężem, a  Franciszek w  rok po jej śmierci ożenił się z  Marią Sieciańską. Po śmierci Františka Vešeleniego okazało się, że był zdrajcą i uczestnikiem spisku przeciw cesarzowi skutkiem czego jego syna Ladislav`a w 1676 r. pozbawiono całego majątku i cesarz. Leopold I w krótkim czasie  kazał zamek zburzyć. Na jego polecenie zniszczono fortyfikacje, dachy pałaców, zasypano studnię i cysternę na wodę deszczową. Zachowała się jednak kapliczkę zamkowa z ukrytymi w krypcie zwłokami żony Vešeleniego, Zofii Bośniakowej. Po kilkunastu latach znaleziono nienaruszone jej ciało w krypcie zamkowej. Szczątki umieszczono w kościele w  pobliskiej miejscowości Ciepliczka nad Wagiem. W 2009r. w wyniku aktu wandalizmu doszło do spalenia szczątków. Kopię zmumifikowanych zwłok umieszczono w zamkowej kaplicy.   

Dlaczego wspominana się historię Zofii Bośniakowej, jej miłości do męża, Boga i biednych?  Ta filantropka zmarła w 1644r. za swojego życia zasłynęła swoimi nadprzyrodzonymi możliwościami, które jak mówią legendy pozwalały jej przejść przez Wag nie mocząc stóp. Za kolejne zdarzenie, które oceniano jako paranormalne był fakt, że w 1678r. po opanowaniu zamku Strecznie przez wojska cesarskie otwarto znajdującą się w  zamkowej kruchcie trumnę Zofii Bośniakowej i znaleziono tam ciało w stanie nienaruszonym tak jakby była świeżo pochowana. Końcem lat 90 tych XX wieku kardynał Jana Chryzostoma Korzec wystąpił do Watykanu o wszczęcie procesu beatyfikacji Zofii Bośniakowej.

Obecnie zamek został odbudowany i prezentuje się bardzo ładnie na tle Wagu i łańcucha górskiego Małej Fatry. Wejście prowadzi przez drewniane mosty nad fosą, ekspozycja muzealna jest skromna i z wypowiedzi obsługi wynika, że jest na bieżąco kompletowana. Można wejść na wieżę, z której rozpościera się piękny widok na okoliczne tereny.  

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Streczno

Miejsce bardzo urokliwe. Myślę, że nie trzeba zachęcać do odwiedzania okolic Małej Fatry, gdzie w  każdym jej zakątku jest coś pięknego. Samochodem można podjechać na parking u podnóża wzgórza zamkowego, stąd pieszo po schodach około 20 min., pieszo z miejscowości Streczno około 30 min.Zamek Streczno nad Wagiem Zamek Streczno nad Wagiem Streczno nad Wagiem Streczno nad Wagiem Zamek Streczno nad Wagiem Zamek Streczno nad Wagiem Zamek Streczno nad Wagiem Zamek Streczno nad Wagiem
Avatar użytkownika
JureK Krajtroter 4074 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
biedronka01 Zapaleniec 300 kilometrów
2013-05-08 10:37:24

Bardzo ładne zdjęcia!

Avatar użytkownika
JureK Krajtroter 4074 kilometrów
2011-06-29 00:10:39

Dziękuję za uwagi. Dopiero się uczę Waszego serwisu, ale zaczyna mnie wciągać. Postaram się pamiętać o zaleceniach. POzdrawiam

 

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125486 kilometrów
2011-06-28 20:52:42

Bardzo ładne zdjęcia :)

Polecam opis dawać krótki, relację długą, ie na odwrót :)

Ania

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020