Wiedeński Belweder - bajkowa rezydencja ...

2011-06-27 - 2011-06-28
2011-06-27 18:24:15

Belweder w Wiedniu powstał na zlecenie księcia Eugeniusza Sabaudzkiego . Ten przepiękny pałac składa się tak naprawdę z dwóch budynków .

Wiedeński Belweder - bajkowa rezydencja ...

Wiedeń miasto walca " Nad pięknym modrym Dunajem ", miasto wielu zabytków , licznych pałaców .Jednym z takich pałaców jest wiedeński Belweder . Pałac tak naprawdę składa się z dwóch budynków , są one rozdzielone wspaniałym ogrodem w stylu francuskim . W ogrodzie tym możemy zobaczyć posągi sfinksów .

Cały Belweder powstał na zlecenie księcia Eugeniusza Sabaudzkiego . Belweder został wybudowany przez Johanna Lucasa von Hildebranta .  Pałac zdobią płaskie kolumienki zakończone kapitelami . W Belwederze górnym odbywały się huczne przyjęcia , bankiety i równie wystawne uroczystości .

Do 1752 r był on rezydencją rodu Sabaudów . Po tym roku wykupuje go cesarzowa Maria Teresa . Od tego momentu pełnił on coś w rodzaju muzeum .Rodzina cesarska przechowywała w nim różne unikatowe obrazy i cenne rzeźby . To tutaj także przeniesiono obrazy z pałacu Ambras .

Do ogrodu wchodzimy przez kutą żelazną bramę , na której do dziś widnieje herb rodu Sabaudów , budowniczych pałacu .

Spacerując po ogrodzie możemy podziwiać różne wspaniałe posągi m.in : sfinksy . Na końcu ogrodu przy górnym Belwedzerze jest przepiękna fontanna . Dziś w obu pałacach mają swoje siedziby muzea . Zgromadzone są w nich bardzo cenne rzeźby , obrazy i inne . Możemy tam także zobaczyć pieczołowicie odresteurowany " Złoty Gabinet ". To tu mieszkał i urzędował ostatni z Habsburgów ( arcyksiąże Franciszek Ferdynand ) . Te piękne pałace zostały w czasie II wojny światowej doszczętnie zniszczone .

Ich odbudowa trwała wiele lat . Dziś przybywający do Wiednia turyści napawają się pięknem tych budynków . Ja także się do nich zaliczam .

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2017
Znajdziesz nas na: