Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
DOLINA 1, Grzegorz Dorota

Doliną Czarnej Hańczy z Suwałk do Suwalskiego Parku Krajobrazowego

2011-05-15 - 2011-05-16
2011-05-15 08:44:55
Avatar użytkownika
Grzegorz Dorota Wędrowiec 255 kilometrów
Długość trasy 12,7 km. Przebiega przez miejscowości: Bród Stary, Potasznia, Żywa Woda, Okrągłe, Podwysokie Jeleniewskie, Rutka. Kończy się we wsi Malesowizna. Trasa prowadzi dnem rozległej doliny Czarnej Hańczy. Rzeka na tym odcinku płynie powolnym nurtem, tworząc pośród torfowisk malownicze meandry. Główne atrakcje na trasie: młyn wodny we wsi Krzywólka, cmentarzyska kurhanowe w Brodzie Starym, Góra Krzemieniucha (289 m n.p.m.)- drugie, co do wysokości wzniesienie na Suwalszczyźnie, rezerwat "Rutka" z rozległym głazowiskiem powierzchniowym, jeziorem Linówek oraz tzw. amfiteatrem wodziłkowskim.
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Bród Stary - Potasznia - Żywa Woda - Okrągłe - Podwysokie Jeleniewskie - Rutka - Malesowizna
Czarna Hańcza jest największą rzeką Suwalszczyzny, tylko na niewielkim odcinku płynie przez teren Suwalskiego Parku Krajobrazowego, lecz jest to fragment szczególnie zróżnicowany i piękny, określany - Doliną Czarnej Hańczy. Pomiędzy jeziorem Hańcza,a Turtulem na odcinku 2,5 km, dolina ma charakter wąskiej i głębokiej (30 m) rynny polodowcowej , którą płynie rzeka o bardzo dużym spadku, nadającym jej charakter górskiego potoku. Czarna Hańcza przelewa się tu z hukiem, pluszcze i szemrze na wielu głazach znajdujących się w jej korycie. 

Po obu stronach, brzegi rzeki porasta las łęgowy, środkiem zaś ciągnie się 13 pagórków ozu turtulsko-bachanowskiego.

Zbocza doliny są strome, porośnięte miejscami sosnowo-świerkowymi młodnikami i roślinnością łąkową, mającą od strony południowej charakter ciepłolubnych muraw, zaś od północnej charakter źródliskowy. Odcinek poniżej Turtula to szeroka na ponad 1 km dolina rzeczna, porośnięta lasem łęgowym, w którym meandruje Czarna Hańcza.

Oba odcinki doliny Czarnej Hańczy można podziwiać z punktu widokowego w Turtulu.
DOLINA 2 Doliną Czarnej Hańczy z Suwałk do Suwalskiego Parku Krajobrazowego
Avatar użytkownika
Grzegorz Dorota Wędrowiec 255 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020